Чи спрацює ідея концентрації в одному місці слідства з економічних злочинів після скасування податкової міліції?

Нещодавно, президент країни Петро Порошенко запропонував варіант очищення країну від ще одного ганебного надбання минулої влади – проблеми відвертих нападок на ласий бізнес. Він вважає, що проблему вирішить створення незалежної держоргану зі спеціальними повноваженнями – Національного бюро фінансової безпеки (НБФБ).

За задумом податкового комітету у Верховній Раді, який розробив спеціальний законопроект за дорученням глави держави, нова структура буде аналітичними методами виявляти злочинні схеми в області публічних фінансів, в тому числі по догляду від оподаткування. НБФБ буде займатися не тільки податковими злочинами, а й присвоєнням або розтратою державних коштів. Тобто, до його компетенції пропонується віднести кримінальні правопорушення в сфері оподаткування, митної та бюджетних сферах.

Автори законопроекту стверджують, що на основі спеціальних методів кримінального аналізу НБФБ зможе запобігти фінансовому злочину ще на етапі їх виникнення. Це допоможе викривати схеми і махінації глобально, а не залучати до відповідальності окремих її учасників, як це відбувається сьогодні.

За задумом авторів законопроекту, несплатою податків буде займатися тільки це бюро – інші структури не зможуть займатися питаннями сплати податків. Крім того, документ пропонується пов’язати з іншими запланованими змінами в законодавстві. А саме завершенням роботи над розділом Податкового кодексу щодо податку на виведений капітал, який замінить податок на прибуток підприємств, а також введенням одноразового декларування.

Вже зараз, на етапі обговорення концепції діяльності цього органу видно відсутність єдиного бачення у різних органів влади. Свідчення чому – критика нового проекту з боку міністра фінансів. Прем’єр-міністр Гройсман і зовсім пропонує бізнесу самому вибрати, яка концепція краще. Очевидно, що і всередині самих силових органів триватиме боротьба за повноваження перевіряти бізнес.

Зараз ГПУ може закріпити підслідність конкретної справи за СБУ або відповідних підрозділів в МВС, що дозволяє «коли треба» порушити правила підслідності. Тому залишається актуальним питання: чи спрацює ідея концентрації в одному місці слідства по економічних злочинах?

За матеріалами українських ЗМІ

Sharing is caring!

Send a Comment