Діти України отримали «екологічну Біблію»

Унікальний посібник з екологічної культури для дітей презентовано в рамках Міжнародного форуму GREEN MIND – 2015

 2_Obschaya

Прес-конференція, присвячена презентації нової громадської ініціативи спрямованої на розвиток екологічної освіти та просвітництва «УРОКИ З ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ», відбулась у Торгово-промисловій палаті України і викликала справжній ажіотаж ЗМІ та учасників форуму. Не кожен день в Україні відбувається презентація якісного, яскравого, і, насамперед, дуже потрібного та своєчасного видання для школярів та їх батьків.

 1_Kniga

Як можна дізнатись із прес-релізу, реалізація цього проекту стала можливою  завдяки  ініціативі та фінансовій підтримці громадського об’єднання «Зелений центр «МЕТІНВЕСТ» у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацію «Жива планета». Проект спрямований на підвищення рівня екологічних знань та навичок учнів середніх класів. Головна мета проекту – мотивувати підростаюче покоління до розумного та дбайливого ставлення до довкілля, збереження ресурсів та застосовування моделі екологічно-дружнього споживання. Унікальність проекту полягає в його багатокомпонентності та інноваційних педагогічних підходах. Проект ґрунтується на інтерактивній та переважно ігровій формі подачі інформації, передбачає практичну участь школярів у вирішенні тих, чи інших екологічних проблем на регіональному рівні. В рамках проекту видано та презентовано для широкого загалу книгу-методичний посібник для учнів,  розроблено план занять з дітьми в гуртках та методичні рекомендації вчителям для цікавої та доступної форми подачі матеріалів проекту.

Втім передамо слово учасникам презентації…

 3_Fichailo

 Світлана Фіцайло, департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міносвіти України:

«Хочу зазначити, що цей проект є своєрідним «уроком життя» – дуже важливим ланцюжком у розвитку відповідального, освіченого суспільства в Україні. Він увібрав в себе усі найкращі напрацювання  попередніх ініціатив. Важливо те,  що це проект спонукає до реальних дій,  змінює ставлення дітей та їх батьків до природи . Також він сприяє зміцненню родинних зв’язків. Дуже важливо розуміти, що ми маємо вкладати в молоде покоління, щоб зберегти наше майбутнє. І Міністерство освіти всіляко підтримує  подібні  корисні ініціативи. Цей навчальний посібник, який ми презентуємо сьогодні – унікальне видання, яке принесе екологічну грамотність в усі куточки нашої Держави. Ми рекомендуємо обласним  управлінням освіти,  школам залучатись до цього проекту та шукати можливості розповсюдження посібника серед учнів.

Завдяки цьому посібнику та участі в проекті «Уроки з охорони довкілля», діти дізнаються, навіщо бережливо ставитися до ресурсів планети, як економити енергію, тепло, воду, у який спосіб вирішувати проблему сміття, навчаться практичним навичкам охорони дикої природи, зокрема, виготовленню штучних гніздівель для десятків видів тварин (птахів, кажанів, pиб, комах), вирощуванню першоцвітів та різних лікарських трав, розчищати струмки, правильно висаджувати дерева, організовувати екологічні стежки, укріплювати яри і багато-багато іншого. Він розподілений на пори року, і це полегшує планування усіх активностей».

Безымянный

Світлана Берзіна, президент Всеукраїнської громадської організації «Жива планета»:

«Зараз в Україні екологічна культура населення знаходиться на низькому рівні, на відміну від громадян західноєвропейських країн, економічно розвинутих країн Азії, США, Канади. 

Цей проект має змінити ситуацію на краще. Головна його мета – змінити свідомість та змінити споживчу модель поведінки на рівні поколінь. Треба, щоб дитина могла замислитись та зрозуміти – як вона особисто може допомагати природі, змінювати екологію на краще, як зменшувати кількість відходів та оптимізувати власне споживання. Тож,  лише за умови безперервності екологічних – освіти, виховання і просвітництва,  ми зможемо підвищити екологічну свідомість людей, згодом перейти до більш конкретних заходів і засобів, забезпечивши шлях нашої Держави до сталого розвитку. Тоді і знайдуться кошти на сучасні методи захисту довкілля від техногенного навантаження, а більшість екологічних катастроф і проблем можна буде передбачити і ліквідувати ще до їх виникнення, або на першій стадії розвитку. У цьому контексті важливість проект «Уроки з охорони довкілля» важко переоцінити. Крім посібника для дітей та батьків, який ви бачите, ми зараз готуємо методичний посібник для вчителів, що дозволить легко впроваджувати цю програму на заняттях у школі. Хочу подякувати «Громадську спілку «Зелений центр Метінвест» за їхню чудову роботу та плідну співпрацю, і зазначити, що ми обов’язково включимо в резолюцію нашого форуму (Форум для сталого розвитку бізнесу – ред.) питання державного фінансування цього проекту. Наприклад, з тих 27 млн. євро, які зараз без діла лежать на рахунках Мінприроди. Тим більше, ми пам’ятаємо, що стратегічна мета№1 Мінприроди, яка була прийнята у 2014 році – формування екологічної свідомості в суспільстві. А цей проект на 100% збігається  із заявленою метою».

 Магера

Сергій Магера, координатор Громадської спілки «Зелений центр Метінвест»:

«Хочу сказати, що «Громадська спілка «Зелений центр Метінвест» системно працює над популяризацією екологічних знань серед шкільної молоді. В 2014 році організація запровадила унікальний  навчально-виховний проект «Зелений росток». В його рамках для більш ніж 100 учнів  загальноосвітніх закладів Маріуполя розпочалися факультативні заняття з основ ботаніки, охорони навколишнього середовища, флористики та ландшафтного дизайну.

Новий проект – навчальний посібник для учнів середніх класів загальноосвітніх шкіл «Уроки з охорони довкілля» увібрав в себе сучасні знання з екології, ботаніки та зоології. У посібнику зібрано кращий вітчизняний та зарубіжний досвід з раціонального споживання природних ресурсів і збереження біосфери. Там багато чудових ілюстрацій, корисних порад для повсякденного життя. Він може бути основою, як для шкільних уроків, так і для позашкільних занять клубів юних натуралістів. Треба розуміти, що «мала екологія», яку уособлює цей проект, має таке ж важливе значення, як і велика екологія. Також хочу зробити об`яву – ми готові безкоштовно надати усі матеріали для друку посібника всім бажаючим розвивати екологічну культуру. Відтак, ми сподіваємось, що наш проект стане загальнодержавним та принесе велику користь Україні».

 Пустовит

Наталія Пустовіт, завідувач кафедри  методології освіти для сталого розвитку Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди України:

«Як один із консультантів та співавторів  посібника,  хочу сказати що дуже приємно було працювати в цьому проекті – наша академія із великим задоволенням підтримує подібні ініціативи! Екологічна освіта не повинна зупинятися на стадії простої поінформованості, а виходити на складні й вічно проблематичні процеси виховання, цілеспрямованого формування особистості. Багато чого залежить від доступності та якості екологічної інформації, способів її подачі та спрямування. Діти по своїй натурі люблять природу, прагнуть їй допомагати, і так важливо їх у цьому підтримувати та направляти.

Взагалі, для формування належного рівня екологічної свідомості, людині принципово важливо навчитися мислити з урахуванням її генетичного зв’язку зі світом. Екологія є чимось значно більшим, ніж дисципліна. Тому, екологізація освіти є не просто турботою про впровадження предмету «екологія», але й вона має бути гарантією адекватного розвитку і соціалізації особистості, а не лише набору певного обсягу знань. Соціалізація вимагає пошуку місць перетину соціальних, природних та духовних факторів у сучасному людському житті. Тому важливу роль в співробітництві з державними органами та закладами освіти у вирішенні екологічних проблем, відіграють неурядові організації. Ця практика цілком притаманна країнам Центральної та Східної Європи. Робота українських екологічних неурядових організацій, зокрема яку демонструє «Жива планета» вже понад 10 років та Зелений центр «МЕТІНВЕСТ», спрямована на розширення природоохоронної діяльності у суспільстві, на усвідомлення й активне вирішення громадськістю проблем довкілля».

 

Sharing is caring!

4 thoughts on “Діти України отримали «екологічну Біблію»”

  1. Звертайтесь до Зеленого центру Метінвест – вони точно знають, де можна купити, або замовити книгу

    Общественная приемная Зеленого центра Метинвест

    Адрес в Мариуполе: 4-й квартал, 21а

    тел.: (0629) 56-37-84.

    email: zc.metinvest[at]gmail.com

Send a Comment