Змінюється Україна, тож має змінюватися і ставлення до інвесторів

Вітровий парк на Боржавській полонині є частиною державної політики євроінтеграції

Петро Порошенко: «Якщо чиновники на місцях дозволяють собі заважати інвесторам, то влада має бути жорсткою з ними».

Президент України зробив серйозне попередження усім, хто перешкоджає розвитку «зеленої енергетики» в Україні. Минулої п’ятниці, першого червня, Петро Порошенко звільнив голову Татарбунарського району Одеської області Олександра Кривенка, який не передав в оренду інвестору землю для будівництва сонячної електростанції.

За словами гаранта, відповідне розпорядження він підписав за поданням голови Одеської обласної держадміністрації. Порошенко пояснив: рішення про звільнення зумовлене тим, що очільник Татарбунарського району понад півроку не передавав інвестору, який хотів побудувати сонячну електростанцію, землю в оренду. Хоча відповідне розпорядження за наказом Президента України було видано головою Одеської облдержадміністрації.

«До нього (Олександра Кривенко. – Авт.) ще в грудні минулого року зверталися інвестори з проханням передати в оренду земельну ділянку під будівництво об’єктів альтернативної енергетики. Щоб зробити Одещину чистіше, побудувати сонячну електростанцію. Сьогодні, через півроку, підприємство не те що не розпочало будівельні роботи, воно навіть землю не отримало. А все через те, що голова держадміністрації Татарбунарського району з невідомих мені причин не вважає за потрібне укладати відповідну угоду з підприємством», – пояснив Петро Порошенко.

Президент зазначив, що, якщо чиновники на місцях дозволяють собі заважати інвесторам у власних корупційних інтересах, то влада має бути жорсткою з ними. І додав: «Ми не маємо затягувати з прийняттям відповідних рішень. Нехай це буде прикладом для всіх, що Україна змінюється, ставлення до інвесторів змінюється», – повідомляє прес-служба глави держави.

Тим часом на Закарпатті продовжується саботаж проекту будівництва Воловецької ВЕС. При чому в хід ідуть найбрудніші засоби впливу на громадську думку – відверта брехня та залякування. Наприклад, на сторінці противників проекту у «Фейсбуці» (наповненням її займаються парапланеристи, які розвивають незаконний і водночас смертельно небезпечний бізнес «покатушок» туристів у Міжгірському районі, до речі, за активної підтримки окремих чиновників) пишуть, нібито «аргументація забудовника, що вітровий парк на полонині допоможе Україні здобути енергетичну незалежність від Росії, не відповідає дійсності». А ще нахабно брешуть, буцімто робота вітрового парку ніяк не вплине на зниження ціни за кіловат енергії. Якщо оцінювати такі твердження з юридичної точки зору, то це вже відверте перешкоджання провадженню державної політики євроінтеграції.

Якщо хтось думає, що закордонний інвестор з доброго дива хоче понаставляти вітряків на полонині, а держава закриває очі на таке неподобство, тому треба брати вила і йти битися з вітряками, він жорстоко помиляється. І ось чому:

  1. Щоб позбутися залежності від Росії, потрібно створити єдину енергосистему з Європою

Угодою про Асоціацію з Європейським Союзом передбачено приєднання об’єднаних енергосистем України до енергосистеми континентальної Європи, тобто має відбутися повна комплексна синхронізація нашої та європейської енергосистем. Це цілком логічно, тому що в межах Євросоюзу діє єдина система.

Саме майбутнє об’єднання дозволить Україні відокремитись від паралельної роботи з енергетичними системами Росії та Білорусії. Крім того, таке об’єднання принесе нашій державі чимало переваг, а саме:

  • посилиться надійність та стійкості енергосистеми;
  • відбудеться модернізація мереж;
  • вчасно та якісно буде надаватися аварійна допомога;
  • ціни на електроенергію знизяться за рахунок демонополізації ринку;
  • зросте торгівля с Євросоюзом (Україна зможе експортувати електроенергію в Європу).
  1. Без будівництва вітрових та сонячних електростанцій дорогу до Європи закрито

Минулого року уряд затвердив Енергетичну стратегію України до 2035 року, метою якої є реалізація євроінтеграційних намірів нашої держави. Цим документом як раз і передбачено суттєве збільшення частки відновлювальних джерел енергії (в тому числі і вітрової) в енергобалансі країні. Збільшити цей показник необхідно з кількох причин: по-перше, увесь цивілізований світ поступово переходить на альтернативні джерела енергетики, щоб унеможливити техногенні катастрофи, а по-друге, «зелена енергетика» – чи не єдина можливість суттєво покращити екологічну ситуацію на планеті, скоротивши викиди шкідливих речовин у атмосферу. І оскільки у Європі відновлювальні джерела займають вже левову частку загального виробництва енергії, Україні потрібно надолужити згаяне та й взагалі – йти в ногу з часом.

  1. Уряд України навмисне залучив досвід та капітали турецьких компанії для розвитку проектів «зеленої енергетики»

Згідно Енергетичної стратегії України, до 2035 року альтернативні види енергії мають складати двадцять відсотків від загального виробництва, а до 2025 року – дванадцять відсотків. Для розуміння ситуації: наразі є трохи більше одного відсотка. Сьогодні вже очевидно, що держана стратегія енергетичного розвитку України під загрозою втілення в життя. І якщо стратегію не буде впроваджено протягом найближчих років, це означатиме, що наша держава не спроможна виконати взятих на себе зобов’язань перед Європейським Союзом. А це, в свою чергу, відстрочить, або взагалі зробить неможливим вступ України до ЄС.

З метою подолання цієї кризової ситуації Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України провело зустріч з декількома турецькими компаніями щодо залучення їх досвіду та капіталів до будівництва проектів зеленої енергетики в Україні. Адже Туреччина входить у ТОП-10 країн світу за введеними у 2016 році потужностями вітрових та гідроелектростанцій. Однієї з цих компаній є корпорація «Гюріш», яка інвестує у Воловецький вітропарк. Крім Закарпаття, подібні проекти будуть впроваджуватися на Львівщині та Прикарпатті. Тим часом «Гюріш» вже веде будівництво вітрового парку на Одещині.

  1. У вітропарк підуть кошти Європейського банку реконструкцій та розвитку, а це означає, що проект екологічно та соціально корисний

Проект першого у Закарпатській області вітрового парку буде рефінансуватися за кошти Європейського банку реконструкцій та розвитку, а ця міжнародна фінансова організація виділяє гроші лише на ті проекти, які повністю відповідають вимогам екологічної та соціальної політики ЄС. Власне, усі твердження противників проекту про загрозу екологічної катастрофи, чи зникнення карпатських медведів, чи погіршення якості питної води, є сміхотворними вигадками.

  1. Скільки мільйонів євро накрутять вітряки у місцеві бюджети?

Воловецька вітрова електростанція – це не лише крок у напрямку євроінтеграції, а й гарна можливість поповнити бюджети Воловецького та Свалявського районів та покращити місцеву інфраструктуру: відремонтувати дороги, дитячі садочки тощо.

Давайте рахувати разом: по-перше, за оренду землі інвестор щороку сплачуватиме понад 50 тисяч євро – це прямі надходження у місцеві бюджети.

По-друге, щорічний внесок інвестора у соціальний розвиток районів складатиме також 50 тисяч євро.

По-трете, за умови початку будівництва сплачені річні податки та збори у місцеві бюджети складуть один мільйон 200 тисяч євро.

Загалом за 35 років роботи вітропарку державний бюджет поповниться майже на 256 мільйонів євро. Оскільки Воловецький та Свалявський район є дотаційними, частину цих коштів місцева влада зможе перенаправити у районні бюджети.

Яніна Яношек

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment