Ніна Южаніна – щодо подальшої долі «економічних» підрозділів Нацполіції та СБУ

Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна пояснила, чому в законопроекті про Національне бюро фінансової безпеки України (НБФБ) нема прямої норми про ліквідацію служб, які у складі Нацполіції та Служби безпеки займаються розслідуванням економічних злочинів.

«Я наголошую на тому, що ліквідація можливості втручання у роботу бізнесу таких підрозділів забезпечена шляхом прийняття ряду змін в Кримінально-процесуальний і Кримінальний Кодекси України. Ми юридично правильним шляхом досягаємо тієї мети, що жоден із підрозділів Нацполіції та СБУ не зможе займатись розслідуванням економічних злочинів. В змінах до КПК прямо виписано, що НБФБ матиме за основні підслідності саме ті статі, якими зараз зловживають вказані структури – це і 191, і 205, і 212 і так далі», – повідомила Южаніна під час проведення круглого столу на тему «Робота Національного бюро фінансової безпеки», який відбувся 27 березня.

«Це ті суттєві речі, до яких зараз апелюють люди, які з політичних мотивів не хочуть підтримати створення такого органу», – підкреслила народний депутат, яка є головою авторського колективу законопроекту про НБФБ, до складу якого увійшли автори Концепції Служби фінансової безпеки України Вадим Мельник та В’ячеслав Некрасов.

При цьому Ніна Южаніна прокоментувала своє бачення того, яким чином донині тривали розслідування справ щодо економічних суб’єктів, які провадила Служба безпеки України.

Так, вона нагадала, що основними статтями Кримінального кодексу, що є зараз підслідними СБУ і за якими служба розслідує справи стосовно суб’єктів господарювання, є: 201 (контрабанда), 305 (контрабанда наркотичних засобів), а також статті КК України 328 – 332 (розголошення державної таємниці, втрата документів, що містять державну таємницю, передача або збирання відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, незаконне перетинання державного кордону та незаконне переправлення осіб через державний кордон).

«Ми знаємо, що за статтею 201 СБУ розпочинало слідчі дії стосовно суб’єктів підприємницької діяльності, – каже Южаніна. – Після 201-ї статті, коли нічого не підтверджувалось щодо контрабанди зброї чи наркотиків, відбувалася зміна і додавалися статті для подальшого розслідування. Ті, про які ми сказали, 205-та і 212-та. Це надавало можливість, відповідно до діючого КПК, залишатися СБУ органом, який розслідує справу, що стосується виключно господарської діяльності того чи іншого суб’єкта господарювання».

Саме з метою припинення подібних зловживань, каже народний депутат, і були внесені відповідні зміни до Кримінально-процесуального Кодексу України.

«Згідно цих змін, тепер процесуальний прокурор (а не генеральний, як пишуть деякі «активісти») протягом 24 годин визначатиме підслідність і подальше продовження розслідування за НБФБ, якщо СБУ через статтю 201 продовжує розслідування, ставлячи в Єдиний реєстр досудових розслідувань, вносячи зміни щодо продовження за наступними статтями – 205 і 212. Це єдиний спосіб відсторонити Службу безпеки України від можливості перевіряти бізнес у частині, не пов’язаній із контрабандою наркотиків і зброї. Це всі ми маємо чітко усвідомити».

Стосовно перевірок суб’єктів господарювання з боку Нацполіції Ніна Южаніна заявила наступне: «Щодо Нацполіції ми розібрались дуже щільно зі статтею 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – авт.). Ми забрали від них цю підслідність. Частина її потрапила в НАБУ, частина – в Нацбюро фінансової безпеки. Вони свій підрозділ повністю розформовують і це неодноразово підтверджував Аваков».

Запис дискусії на тему роботи НБФБ України – тут:

https://www.facebook.com/LIGAZAKON/videos/1710340365688728/

Sharing is caring!

Send a Comment