Ринок «Привокзальний» у Березані – міна сповільненої дії

Ще ніколи за всю історію свого існування ТОВ «Привокзальний ринок» не отримував такої блискучої перспективи розвитку. Перемогу на минулорічних місцевих виборах у м. Березань Київської області здобули відразу дружина власника ТОВ «Привокзальний ринок» Володимира Проценка, директор ТОВ «Ринок-2» Олена Проценко, директор ТОВ «Ринок-2» Юрій Іванчук та чоловік керівника ТОВ «Привокзальний ринок» Володимир Лук’яненко, які стали депутатами Березанської міської ради, більше того – замість осоружного власникам ринку Анатолія Дунаєнка мером міста березанці обрали Володимира Тимченка, який не один рік займався підприємницькою діяльністю і справу цю знає, як кажуть, «від» і «до».

а_вам_слабо

Словом, «після довгих та тривалих боїв з місцевою владою за право ТОВ «Привокзальний ринок» й надалі орендувати земельну ділянку та вести свій бізнес, перемогу здобула команда власника товариства Володимира Проценка. Здавалося, ось вона солодка мить щастя: підприємці, які пропрацювали на ринку близько 20 років, перестануть турбуватися з приводу свого подальшого майбутнього, власники та адміністрація товариства відпочинуть від судових засідань і зможуть приділити достатньо уваги веденню господарських справ, податкове навантаження на бізнес знизиться, а отже справи ТОВ «Привокзальний ринок» підуть вгору.

Батальйони просять вогню

Депутати Березанської міської ради і справді з легкістю пішли назустріч проханню власників ТОВ «Привокзальний ринок» надати їм в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою Привокзальна,18. Ба! Знизили ставку орендної плати за землю з 12% до 8%, тобто створили сприятливі умови для ведення підприємницької діяльності. І як голосно не лунали звинувачення опонентів, що таке рішення депутатів шкодить інтересам громади, – ті були непохитні, вважаючи, що преференції, надані ТОВ «Привокзальний ринок», врешті-решт повинні піти на користь підприємцям, які працюють на ринку. Разом із зниженням ставки орендної плати за землю мав би автоматично зменшиться і розмір плати за торгівельне місце підприємців.Торгівля пожвавиться, мешканці міста отримають можливість купувати якісну продукцію за сприйнятними цінами. Та райдужним планам депутатського корпусу не судилося збутися. Не минуло й двох місяців після прийняття «соломонового» рішення, як ТОВ «Привокзальний ринок» знову нагадав про себе. Адміністрація ринку почала проводити регулярні відключення світла «з метою економії». Про те, скільки «зекономили» внаслідок такої акції підприємці, у яких зіпсувався товар, історія умовчує. Люди почали обурюватись.

«Велкам у 90-ті!»Тематичний парк, що знаходиться на території «Ринок привокзальний» запрошує всіх охочих окунутися в атмосферу 90-х в найкращих традиціях: Беззаконня, рекет, корупція і т.д. В продовження терору підприємців ринку, який увійшов в нову фазу з літа 2015р у вигляді відключень світла з ціллю «економії» на 50% доби, незважаючи на продукти які мають зберігатись у холодильних вітринах…

Вчора (21 січня – авт.) настала остання, проте логічна, (після рішення сесії про продовження оренди землі під ринок Проценко) крапля і СВІТЛО ВИМКНУЛИ ВЗАГАЛІ. Орендар і за суміцництвом депутут та «Начальник» ринку – Проценко Л.Г. вважає, що електрика підриємцям ні до чого, та і взагалі підриємці на ринку тільки заважають, кому не подобається – можуть забиратись!» – таке повідомлення у мережі Фейсбук Ігоря Йовенка викликало шалену хвилю емоцій у інтернет-просунутої частини березанців і відразу набуло розголосу.

Відчуваючи відповідальність за прийняте рішення та намагаючись продемонструвати перед виборцями свої найкращі ділові якості, депутати Березанської міської ради Галина Рудківська, Олег Рудківський, Олександр Кочерженко на чолі з мером міста Володимиром Тимченком та депутатом Київської обласної ради Олександром Павленком поспішили на ринок для зустрічі з підприємцями.

Розмова вийшла серйозна і конкретна. Ініціатори зустрічі розповіли гостям про свої наболілі проблеми, а, окрім відключення світла, їх назбиралося чимало. З’ясувалося, наприклад, що на ринку відсутня охорона, що власники ринку вимагають від підприємців додаткової оплати незрозумілих для них «послуг», що підприємці та власники ринку ніяк не можуть знайти спільної мови щодо укладення договорів, не мають документів, які підтверджували б їхнє право на власність торгових павільйонів і т.д., і т.п. «Зараз ніяких рішень приймати не будемо!», – заявив на початку бесіди голова Березанської міської ради Володимир Тимченко і запропонував підприємцям протягом двох тижнів попрацювати над власним варіантом договорів оренди торгівельних місць, а власникам та адміністрації ринку ТОВ «Привокзальний ринок» порекомендував вести свою діяльність прозоро, познайомити підприємців із розрахунками затрат, які несе ТОВ «Привокзальний ринок» на утримання ринку.

Депутати Березанської міської ради визнали дії по відключенню електрики на ринку недопустимими та звернулися до керівництва ринку з пропозиціями знайти причини та прорахувати втрати електроенергії, перш ніж в односторонньому порядку та без попередження приймати такі рішення.

З такими висновками представників міської влади було важко не погодитись. І навіть Володимир Проценко, який теж був присутній на зустрічі і намагався якимось чином переключити хід розмови із заданої площини на площину обговорення питання виконання зобов’язань орендаря перед орендодавцем, змушений був визнати помилки своєї адміністрації та привселюдно піти на поступки у питанні роботи по укладанню договорів та визнати відключення світла протиправним.

Наприкінці зустрічі Володимир Тимченко та Галина Рудківська злегка пожурили підприємців. Мовляв, що ж ви отак проблеми вирішуєте? Потрібно ж якось співпрацювати з місцевою владою, звертатися з письмовою заявою до міського голови чи місцевого депутата. Все ж можна владнати.

Відеозапис зустрічі на ринку «Привокзальний» було викладено у соцмережах і кожен березанець, який мав доступ до Інтернету, міг ознайомитись із перебігом подій.

Наказано взяти живим

Поки мешканці міста Березань насолоджувались переглядом бестселеру «Зустріч на ринку «Привокзальний» та вслухались у кожне слово мера та його команди, сподіваючись визначитись, як міська влада ставиться до Проценків та чи буде їм підігравати, підприємці скористалися порадою Володимира Тимченка й надіслали на його адресу колективний лист.

ЧП

«Шановний Володимир Григорович, – йдеться в ньому, – ми, підприємці, які працюють на ринку «Привокзальний», доводимо до Вашого відома, що з початку літа 2015 року дирекцією ринку проводяться регулярні відключення електрики на 50% доби… Ми справно сплачуємо дирекції ринку кошти за використану електроенергію по тарифу 2 грн 10 коп за 1 квт… Вартість оренди з нового року зросла на 30%, а в порівнянні з 2014 роком у 2 рази! Це в той час, коли розмір орендної плати для власників ринку зменшився з 12% до 8%. Крім оренди, маємо сплачувати містове, яке є незаконним з 2011 року, та послуги лабораторії…

Просимо Вас вжити всіх відповідних заходів щодо дотримання законів України та захисту нашого права на підприємницьку діяльність». Далі – число (23 січня 2016 року) та прізвища підписантів (всього 29 осіб).

Якої ж відповіді дочекались підприємці з ринку «Привокзальний» і чи дочекались взагалі?

Відповідь не забарилася. Правда, надійшла з іншого боку – від адміністрації ТОВ «Привокзальний ринок», яка розпочала розкручувати маховик репресій. Насамперед, проти підприємця Ігоря Йовенка. А що? Любиш кататися – люби й санчата возити! По правді тобі жити забажалося? Так ти її будеш сьорбати у нас повною ложкою!

На початку березня Ігор Йовенко отримав лист із пропозицією підписати нові договори оренди на торгівельні місця. Пропозиція пролунала неоднозначна: «Орендна плата, яка сплачувалась Орендарем (Йовенком – авт.) за користування об’єктом оренди, не переглядалася з 01 лютого 2014 року і становила 21 грн за 1 кв. м об’єкту оренди. У зв’язку з тим, що індекс інфляції за 2015 рік в Україні становить 143,3 відсотка, ТОВ «Привокзальний ринок» змінив (провівши індексацію) розмір орендної плати за користування об’єктом оренди, який на даний час становить 30 грн за 1 кв. м…»

Та найцікавіший момент, як завжди, чекав адресата у самому кінці «послання»:

«Попереджаємо, що в разі ненадання підписаними нових договорів до 10 березня 2016 року, ТОВ «Привокзальний ринок» розриває з 11 березня 2016 року Договір оренди торгівельного місця від 01 січня 2013 року, укладеного між ТОВ «Привокзальний ринок» та ФОП Йовенко І.В…. та просить звільнить до 20 березня 2016 року торгівельні місця на території ринку ТОВ «Привокзальний ринок». Така відповідь надійшла від адміністрації ринку. Надавати правову оцінку діям керівництва стосовно укладення нових договорів справа невдячна й обтяжлива. Вона потребує детального аналізу умов договору, деяких хоча б початкових знань норм цивільного законодавства. Тому, аби не перевантажувати матеріал різного роду юридичними термінами, ми звернулись до спеціалістів в галузі права, які однозначно назвали вимоги укладання нових договорів неправомірними.

Від голови Березанської міської ради Київської області підприємці не дочекалися відповіді взагалі. А даремно.

Назад дороги немає

Даремно мовчить міський голова, споглядаючи, як і надалі ТОВ «Привокзальний ринок» збиткується над підприємцями. Бо кожна хвилина зволікання у вирішенні життєвих проблем міста обертається гірким розчаруванням березанців своїм вибором. Це своєрідна міна сповільненої дії закладена власниками ринку під крісло березанського мера. І щоб не помітити цього, потрібно бути або сліпим, або занадто самовпевненим у своїх силах.

Підприємці не відступляться від захисту своїх прав. Недаремно на зустрічі з представниками місцевої влади вони наголошували на тому, що на ринку «Привокзальний» відбулося їх становлення. Саме там у них робочі місця і їхні постійні клієнти. Ніхто не хоче покидати ринок, але й працювати в умовах постійного тиску з боку адміністрації товариства далі неможливо. Тому люди готові до активних протестних дій. Тільки чи потрібний місту такий розвиток подій? Кому з представників влади знову кортить пройти через баталії під час сесій із залученням «третіх осіб»? Хто спить і бачить себе в програмі місцевого телебачення з розірваною сорочкою і роз’юшеним носом? Можливо, настав час формування нових цивілізованих стосунків, основаних не на підкилимних домовленостях, а на діючих нормах законодавства. Адже для того, аби встановити вартість оренди торгівельного місця та встановити законність вимог платити «містове», велосипед винаходити не потрібно. Є закони, які регламентують порядок розрахунку. Є постанова Кабміну, якою рекомендується запроваджувати в дію договір на оренду торгівельного місця і наданий зразок такого договору. У нас в країні Є ЗАКОНИ. Немає бажання їх виконувати.

Люди бажають знати, за що вони платять, чому окрім плати за оренду торгівельного місця з них збирають «містове», за які такі послуги вони мають сплачувати власникам ринку? Натомість, бажання адміністрації ТОВ «Привокзальний ринок» приховати інформацію, яка має бути у відкритому доступі, викликає підозри у незаконному веденні підприємницької діяльності. На жаль, подібних прикладів ще чимало в нашій державі.

На офіційному сайті Антимонопольного комітету України чимало прикладів недобросовісних дій власників ринків продовольчих та непродовольчих товарів. Зокрема, в Одеській області, як передає прес-служба АМКУ, адміністрація ринку «Північний» була викрита в тому, що стягувала з підприємців-орендарів гроші за електроенергію за подвійним тарифом. Так, власники павільйонів і контейнерів оплачували електрику згідно з даними встановлених лічильників. Проте пізніше з’ясувалося, що витрати на електроенергію власники ринку також внесли до орендної плати(?!).

Невже і березанським підприємцям потрібно викликати фахівців з Антимонопольного комітету України, аби встановити істину? Невже у наших місцевих обранців не вистачить повноважень чи не знайдеться волі, аби, врешті-решт, розрубати «Гордіїв вузол» у стосунках між підприємцями та адміністрацією ринку? Як довго зависатиме у повітрі питання Ігоря Йовенка, яке не можна розцінити інакше, як крик душі: «Чи діє на території ринку Закон України. Чи ви нас продали разом із законом? КОЖЕН депутат, що проголосував за рішення (надання земельної ділянки в оренду ТОВ «Привокзальний ринок» – авт.), має контролювати виконання дирекцією ринку законів України та умов оренди!»

Наталя КИРИЛЕНКО, власний кореспондент газети «Наша Версія»

Поки готувався номер:

Сьогодні отримала черговий дзвінок від Ігоря Йовенка. Чоловік повідомив, що за відмову платити «містове» депутат Березанської міської ради, директор ТОВ «Ринок-2» Олена Проценко пообіцяла заблокувати торговий павільйон підприємця бетонними блоками. Досвід такого впливу на незговірливих орендарів у неї є. Розмір «містового» на ринку «Привокзальний» збільшився…

 

Sharing is caring!

Send a Comment