Невже Україна приречена до тіньової економіки?

Бізнес і громадяни України можуть вижити тільки завдяки тіньовій економіці. Про це в коментарі кореспонденту ГолосUA повідомив економіст Олександр Охріменко. Експерт нагадав, що в рейтинг від МВФ, який оцінює рівень тіньової економіки, увійшли багато країн, включаючи найближчих сусідів України. «Ми приблизно як Білорусь. У нас 44,7%, а в Білорусі 44,5%. Так, так порахували. У Росії менше, там порахували 34%», розповів А. Охріменко.

На думку економіста, українці можуть вижити тільки завдяки тіньовій економіці.

«Слава Богу, що у нас – тінь, ми можемо пережити будь-яку кризу. Для України тінь – це порятунок. Якби у нас частка була, як в Польщі, ми б ця криза не пережили, дійсно були б голодні бунти. Це в прямому сенсі, не в переносному, коли люди справді голодують, тому що допомога по безробіттю – мізерне, «лівачка» мало, заробити ніде», – розповів А. Охріменко.

Експерт пояснив цей процес на економіці Греції: країна вийшла з кризи, коли економіка пішла в тінь.

«У всіх країнах світу тіньова економіка є, але просто різні моделі економіки. Наприклад, в Німеччині вона нижче, але там сильніші профспілки, у нас цього не існує. Наприклад, допомогу з безробіття у них менше, ніж середня зарплата по Німеччині, але вище, ніж мінімальна. Грубо кажучи, людина втрачає роботу, скажімо, у нього 3 тис. євро, так він отримує близько 2 тис. євро (допомоги – ред.).

Зрозуміло, що це менше, він починає шукати роботу і жити скупо, але він може нормально жити, може собі дозволити навіть відпочити, будучи безробітним, не кажучи вже про харчування і т.д. У нас допомога з безробіття, наприклад, 1400 грн., і людина не може за ці гроші прожити, тому вона повинна йти і займатися «лівачком». А якщо у неї не буде «лівачка», то почне голодувати», – розповів А. Охріменко.

Нагадаємо, в МВФ підрахували приблизний обсяг економіки України, який знаходиться в тіньовому секторі, тобто не платить податки і має зв’язки з криміналом. Цей показник дорівнює 44,8%, повідомляється в доповіді економіста Леандро Медіни з африканського департаменту МВФ і Фрідріха Шнейдера з Університету Кеплера (Лінц).

Дослідники взяли період з 1991 року по 2015 рік. При цьому обсяг тіньової економіки не завжди збільшувався. Так з року здобуття незалежності до 1998 року цей відсоток постійно зростав до 38,96%, але з 1998 року по 2008 рік знизився до 36,65%. З 2009 року по 2015 показник почав зростати з коливаннями в межах від 39,2% до 43,5%.

У 2015 році обсяг тіньової економіки оцінювався в 43,5%, а на поточний рік, не дивлячись на проголошену владою «боротьбу з корупцією» збільшився до 44,8%.

Для розвинених країн світу середній показник тіньової економіки становить від 7% до 15% ВВП.

Джерело: https://golos.ua/i/595834

Sharing is caring!

Send a Comment