Вячеслав Чорновіл: «Програв у 1991-му не я. Програла Україна»

bezymyannyj1

Сьогодні виповнюється 80 років з дня народження Героя України Вячеслава Чорновола — українського політика, публіциста, провідника українського національно-демократичного визвольного руху 1980-1990-х проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, політичного в’язня СРСР.

bezymyannyj2

Як швидко спливає час – ніби нещодавно у Національному театрі Імені Івана Франка ми святкували 60-ту річницю Вячеслава Чорновола. Чудові промови, надія на побудову прекрасної нашої незалежної України. А минуло вже двадцять років. Втрачених для мрій десятків мільйонів українців…

Український уряд затвердив план заходів із підготовки та відзначення 80-річчя від дня народження визначного політичного і державного діяча Вячеслава Чорновола. Цього дощливого дня 24 грудня багато з тих, хто знав Вячеслава Максимовича та й не лише, взяли участь у Дні пам’яті Героя України, якому б виповнилося 80 років. Напевно не всі знають, що Чорновіл не любив коли зверталися до нього «пане», йому більше подобалось – добродій…

Геніальність Вячеслава Максимовича все більше усвідомлюється з плином часу. Так, добродій Чорновіл казав: «Допустити дві державні мови — значить, зруйнувати державу. Я завжди наводжу в приклад євреїв, які відродили вже мертву мову і об’єдналися навколо неї». І що — мовне питання нині не завдає нам клопоту?

Або такий вислів В. Чорновола: «Нам потрібні сьогодні реформи, а не революції, сила закону, а не закон сили, добробут народу, а не всенародні злидні, громадське порозуміння, а не громадська ворожнеча, демократія, а не диктатура». На жаль, у нас нині немає ні реформ потрібних, ні революцій ефективних.

Але найбільш прикре, що сталося в незалежній Україні, дуже коротко висловив Вячеслав Максимович: «Програв не я. Програла Україна», — сказав він після поразки на президентських виборах 1991-го.

bezymyannyj3

До дня народження було проведено церемонію покладання квітів до пам’ятника у столиці, а також до пам’ятних знаків, встановлених на його честь в інших містах та селах України. І не лише в нашій країні. Відбулися меморіальні заходи за участю представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості. А ще були футбольні змагання та шаховий Меморіал Вячеслава Чорновола, який у Верховній Раді зібрав політико-гросмейстерський склад учасників. А на завершення в Українському Домі відбувся вечір пам’яті Героя України!

bezymyannyj4

Але вшанування пам’яті легендарної людини не завершено – ще й у наступному році відбудуться різноманітні конференції та «круглі столи», присвячені життю і діяльності Вячеслава Чорновола, будуть організовані виставки документів та фотоматеріалів, відкриті нові та оновлені існуючі тематичні музейні експозиції. Заплановано широке висвітлення заходів, трансляцію інформаційно-пізнавальних передач, демонстрацію документальних та художніх фільмів. А ще колишній прес-секретар лідера НРУ Дмитро Понамарчук запропонував 16 липня, в пам’ятний для України день, кожного року в різних містах нашої країни організувати шахові матчі команди «Час-ТІМЕ», друзів Вячеслава Максимовича і збірної господарів. Матч на 10 дошках кожний з кожним. Серед друзів газети й наші видатні гросмейстери, чемпіони світу і Олімпіади, легендарні Руслан Пономарьов і Василь Іванчук(!), який грав з читачами заочну шахову партію.

І хочеться перші матчі провести у звільнених від агресорів Донецьку і Сімферополі. Кажуть, що людина живе доти, доки її пам’ятають. Я впевнений, що Вячеслава Чорновола пам’ятатиме і знатиме не одне покоління українців!

bezymyannyj5

Дмитро НАГОРНИЙ, спеціально для НВ

Фото автора публікації

Sharing is caring!

Send a Comment