Євробюро ВООЗ рекомендує використовувати Директиву 2014/40/ЄС для запровадження нових стандартів захисту населення від тютюну

 3-го грудня 2015 р. Міжфракційне депутатське об’єднання ВР України з питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями за участі експертів Регіонального Європейського Бюро ВООЗ, провели круглий стіл на тему: «Контроль над тютюном в Україні: перспективи реалізації Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну та Директиви 2014/40/ЄС».

Безымянный1

 

Народні депутати, міжнародні експерти, представники уряду та української громадськості обговорили законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», а також сучасні ефективні заходи щодо зменшення поширеності куріння в контексті реалізації Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну та Директиви 2014/40/ЄС.

Що принципово нового привнесе у існуючий стан речей ця ініціатива?

По-перше, законопроектом  № 2820 запроваджується заборона на тютюнові вироби з характерним смаком і ароматизаторами (ваніль, цукор, ментол та ін.), що маскують шкідливі впливи. По-друге, згідно норм законопроекту, розмір попереджень про шкоду куріння збільшиться з 50 до 65%, вони будуть розташовані у верхній половині пачки з обох її сторін. Також, документ регулюватиме маркування та продаж електронних сигарет і трав’яних виробів для куріння. Крім того, забороняється зазначення рівнів смол та нікотину на пачках, що вводить людей в оману, а вміст шкідливих речовин буде мати допустиму норму. Виробників тютюнових виробів зобов’яжуть звітуватись до ВОЗ про інгредієнти, використані у сигаретах.  Ці та інші кроки направлені на зменшення попиту на тютюнові вироби та зниження привабливості куріння, зокрема серед молоді, дітей та жінок.

Основні дискусії точились навколо положень двох європейських директив № 37 і № 40 – які з них варто приймати за основу нового тютюнового закону

Представники Європейського бюро ВООЗ та більшість інших учасників круглого столу зауважили, що законопроект №2880 є концептуально правильним та напрочуд важливим для України як такий, що спрямований на збереження здоров’я українців від шкідливого впливу тютюну. Тому дуже важливо прийняти цей закон саме зараз, в цьому році, у першому читанні. Що стосується деяких технічних недоліків, які були названі під час обговорення, їх можна буде поправити між першим і другим читанням законопроекту у парламенті.

Безымянный2

Із вступним словом до присутніх звернулась Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, народний депутат України, голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я

Вона звернула увагу на те, що орієнтовані на Європу сили продовжують складний шлях боротьби за нормальні прогресивні  закони, які сприяють розвитку України, як сильної  Європейської держави. За її словами, законопроект № 2820, що має обмежити шкідливий вплив тютюнопаління на людей, є своєрідним іспитом для суспільства. Та поки що ми бачили, як економічний  гуманізм  програє економічному прагматизму, коли  гроші та прибуток відіграють вирішальну роль, стають головнішими за життя та здоров`я людей. Але країна не зможе вийти з кризи, якщо не буде приділяти увагу здоров`ю нації. Народний депутат з прикрістю відзначила, що Україна посідає останнє місце в Європі  по тривалості життя. Середня тривалість життя людей у ЄС 82 роки, а у нас – 69 чоловіки та 71 жінки. Це далеко від «щастоліття», коли людина приходить до старості сповненою бажання жити та радіти кожному дню.

Політика боротьби з вживанням тютюну – дуже важливе завдання держави, уряду. Щороку від раку та хвороб, пов’язаних з палінням, помирає пів мільйона українців! Треба прийняти такі закони, що унеможливлять шкідливий вплив тютюнопаління на молодь та зменшать цю жахливу статистику.

За висловом Ольги Богомолець, цей закон, що повинен стати початком відновлення здоров`я нації, пройшов профільний Комітет з питань охорони здоров’я, але існує шалений тиск з боку певних депутатських кіл. Це той самий економічний прагматизм, який призводить до сумних наслідків, але треба боротись за перемогу! Дуже важливо зробити так, щоб молодь пишалась тим, що вони не палять, щоб у молодіжному середовищі було круто не палити. І ми розуміємо, що лише під тиском громадськості можна рухатись вперед та змінити сучасний стан речей.

Безымянный3

Крістіна МАЙЄР-ШТЕНДЕР, керівник програми з контролю над тютюном, департамент боротьби з неінфекційними захворюваннями та сприянню здоровому способу життя Європейського Бюро ВООЗ

Висока гостя подякувала українським парламентарям за їхню роботу, за можливість взяти участь у дискусії та розказала, що їй прикро бачити, як діти страждають від тютюнопаління, електронних сигарет, не розуміючи наслідків для себе. Крістіна Майєр-Штендер навела жахливий приклад Ірландії, де жінки курять більше за чоловіків та помирають від раку легенів частіше, ніж від раку грудей. Представниця ВООЗ відзначила, що Україна вже прийняла низку важливих законів, спрямованих на зменшення шкідливого впливу від тютюнопаління, таких як обов’язкові написи на пачках, заборона паління в громадських приміщеннях. Це сприяло зменшенню кількості курців в Україні на 1,5 млн. за останні 3 роки. Немає сумнівів, що робота має продовжуватись і давати нові вагомі результати.

Закон № 2820 повністю співпадає із Рамковою конвенцією ВООЗ. Європейська директива № 40, що лежить в його основі, обговорювалась у ЄС 5 років, в результаті чого 28 країн Євросоюзу прийшли до консенсусу. Протягом цих 5 років тютюнова промисловість приймала активну участь в обговоренні положень директиви, та співпрацювала із законодавцями.

За словами Крістіни Майєр-Штендер, до травня 2016 року всі 28 членів ЄС мають інтегрувати вказану директиву до свого законодавства. Положення директиви № 40 спрямовані, насамперед, на припинення епідемії куріння серед жінок та дітей, і є впевненість, що більшість населення України підтримує такі ініціативи. Верховна Рада робить дуже потрібні кроки, і ВООЗ буде всіляко підтримувати українських парламентарів на шляху до змін. Висока гостя звернула увагу присутніх на той факт, що країни, які знаходяться на сході від України підтримують стару директиву № 37, але це вчорашній день. Це вибір держави: або займати передову позицію в європейській антитютюновій політиці – тоді треба приймати директиву№40, або повертатися у 20-те століття.

Безымянный4

Генадій ЦУРКАНУ, координатор програм Центру політики та досліджень в охороні здоров’я Республіки Молдова

Генадій Цуркану підкреслив, що у своїй роботі над проектом закону про тютюнопаління, депутати молдавського парламенту брали приклад з України та її закону 2011 року, зокрема – у частинах заборони реклами та обмеження паління у закритих приміщеннях.

Найбільш ефективна профілактика – це не допустити до куріння дітей. Парламент Молдови вирішив одразу приймати директиву № 40, що прийшла на зміну директиві № 37, як передову концепцію, новий стандарт для Європи. У Молдові також точилося багато дискусій про те, що будуть великі витрати на нові стандарти, нову схему попереджувальних написів. Геннадій Цуркану підтримав українських колег і наголосив, що вони роблять дуже потрібну справу для майбутнього України!

Безымянный5

Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ, голова правління ГО «Життя»:

«Кожен закон про тютюн перетворюється на справжню війну, яка потребує значних дипломатичних зусиль, і все, що ми робимо в цьому напрямку, відбувається за підтримки громадськості та простих людей. Також мені дуже приємно, що до нашої дискусії приєднались депутати з різних комітетів. Ми запрошували опонентів закону № 2820, щоб почути альтернативну думку та врахувати її у подальшій роботі над законопроектом.

Зараз в нас є два шляхи. Перший – це відкласти прийняття закону на невизначений термін, і затягнути процес. Другий шлях – прийняти закон № 2820 у першому читанні, і потім до другого читання робочою групою допрацювати цей закон, згідно із зауваженнями експертів та учасників ринку. Я вірю в наших депутатів та підтримую другий варіант як той, що дає шанс Україні стати цивілізованою європейською державою. Впевнений, що можна знайти компромісне рішення, яке буде влаштовувати всі сторони».

 Безымянный6

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України

Костянтин Красовський наголосив, що законопроект № 2820 враховує всі передові зміни, він базується на сучасних європейських стандартах здоров’я. Коли кажуть, що від цього закону може постраждати українська тютюнова галузь, я можу зауважити, що, як такої галузі, в Україні не існує – всі тютюнові виробництва належать міжнародним корпораціям, які вже давно знайомі з новими стандартами та готові до їхнього впровадження.

Безымянный7

Альона ГОРОШКО, представниця Світового банку

Альона Горошко зазначила, що Світовий банк активно підтримує заходи спрямовані на боротьбу з серцево-судинними захворюваннями, і в цьому контексті вони всіляко підтримують законопроект № 2820, що значно обмежує шкідливий вплив тютюнокуріння на суспільство.

Безымянный8

Микола ПРОДАНЧУК, Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Любомира Медведя

В процесі дискусії Микола Проданчук сказав, що їхній центр запросили для роботи над законопроектом № 2820. Він зазначив, що попри всю актуальність та потрібність, директива № 40, на якій базується законопроект 2820, вже відстала від реалій тютюнової промисловості, що потрібно врахувати в роботі над законопроектом. Робити основний акцент тільки на вмісті нікотину та смол – це дуже мало, шкідливих факторів у сучасних цигарках набагато більше. Варто враховувати також, що в тютюнових виробах вдосталь присутні пестициди та важкі метали, і новий закон має змусити виробників повідомляти про них, так як це дуже важливо насамперед з точки зору піклування про здоров`я, а яким чином це робити – вже інше питання.

Микола Проданчук зауважив, що нашій медицині потрібно оперувати точними фактами та цифрами бути доказовою, щоб мати змогу відповідати на виклики часу. Також він впевнений, що доходи до бюджету в кінці кінців будуть зростати, якщо вкладати наші зусилля у профілактику та рекламу здорового способу життя! Щодо приведення нормативів до нових стандартів – Україна не зобов’язана мати однакові нормативи по тютюну з ЄС, тому в України буде достатньо часу на перехідний період.

Безымянный9

Володимир ЯСИНСЬКИЙ, заступник завідувача секретаріату Комітету з питань податкової та митної політики

Володимир Ясинський заявив, що його комітет підтримує в цілому концептуально європейську директиву № 40 та законопроект № 2820, але зауважив, що справа криється в деталях. Також існує альтернативний законопроект – № 2430-1, який орієнтується на директиву № 37.

За словами Ясинського, щоб приймати директиву № 40, треба вносити багато змін у додатки, приводити інші закони у відповідність, у тому числі й податкове законодавство. Тютюнову галузь ставлять перед фактом бути готовими до рішучих змін. Володимир Ясинський висловив сумнів щодо того, чи зможе галузь перебудуватись за такий короткий термін – до травня 2016 р. Це стосується нового графічного дизайну виробів та написів на пачках що потребує часу та значних витрат.

Безымянный10

Людмила ХОМІЧАК, заступник директора Департаменту продовольства, начальник відділу підакцизної продукції Міністерства аграрної політики та продовольства України

Людмила Хомічак зазначила, що їхнє міністерство концептуально підтримує законопроект № 2820. По суті, цей закон створює нові правила обігу та вживання тютюнових виробів, але існують певні моменти, що потребують доопрацювання. По-перше, немає офіційного перекладу директиви № 40 на українську мову. По-друге, в цьому законі є норми, яких ще немає в ЄС. Треба прийняти низку підзаконних актів, щоб цей закон міг працювати. Безумовно, підприємства тютюнової галузі понесуть втрати – треба це врахувати й забезпечити перехідний період. Людмила Хомічак зазначила, що міністерство підготувало свої зауваження до законопроекту.

Безымянный11

Анастасія ПЕЦЕНЧУК, експерт, помічник народного депутата Єгора Соболєва

Експерт сказала, що антикорупційний комітет підтримує законопроект № 2820 і вважає його актуальним та необхідним, але є кілька зауважень. Наприклад, обов’язкова прямокутна форма пачок не є доречною умовою, бо чим стандартніший виріб, тим легше його підробляти. Також є певні суперечності щодо розміщення попереджувальних написів на пачках. Усі зауваження комітет підготував та передав до робочої групи. Щодо перехідного періоду – в ЄС на такі зміни дається від 2 до 6 років, і це варто враховувати.

Безымянный12

Володимир ЗАГОРОДНІЙ, президент Федерації сприяння охорони здоровя

Володимир Загородній наголосив, що головна мета законопроекту № 2820 – це досягнути впливу на свідомість людей, щоб зупинити поширеність куріння. Також дуже важливо зробити такі зміни, щоб вони не вплинули критично на виробника. Експерт впевнений, що варто одразу приймати директиву № 40, але потрібно дуже добре попрацювати над доповненнями та деталями. Наприклад, у питаннях штрафів за порушення нормативів. Не можна визнати штраф «від» і «до», бо ця невизначеність породжує корупцію. Треба чітко визначити суми штрафів за ті, чи інші порушення закону.

Безымянный13

Ірина СЕМЕРУНЬ, заступник завідувача секретаріату Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я

Ірина Семерунь зауважила, що законопроект № 2820 дуже потрібний, хоча він не досконалий і потребує доопрацювання, щоб були почуті всі доречні зауваження сторін. Також потрібно врахувати перехідний період до його впровадження (18 місяців), як і по відношенню до алкогольних виробів. Але однозначно треба приймати цей закон у першому читанні, зазначила вона.

Безымянный14

Наталія КОРОЛЬ, д-р, фахівець бюро ВООЗ в Україні з неінфекційних захворювань

Наталія Король додала, що дуже важливо зараз прийняти законопроект № 2820, щоб дати Україні шанс стати на шлях здоров’я та розвитку. Вона також запевнила, що ВООЗ буде підтримувати такі ініціативи сприяння здоровому способу життя.

В цілому, учасники «круглого столу» прийшли до висновку, що майбутнє України багато в чому залежить від того, як саме суспільство буде долати складні виклики та ризики сучасного світу. Прийняття законопроекту № 2820 та директиви № 40 дає Україні шанс вскочити до потягу, що прямує до цивілізованого європейського майбутнього.

 

 

 

 

Sharing is caring!

Send a Comment