Закон Дерев’янка – про “іноземних агентів” чи захист громадських організацій?

bez-nazvaniya

На своїй сторінці у Фейсбук Ярослав Юрчишин, виконавчий директор, Transparency International Україна, повідомив про те, що  3 листопада “у Порядку денному стоїть закон про іноземних агентів”. Ініціатор проекту Юрій Дерев’янко.

За законом 5318 пропонується надати право визначати Національному агентству з питань запобігання корупції – НАЗК перелік організацій, які ставлять собі за мету боротьбу з корупцією та отримують на реалізацію цих проектів кошти міжнародних партнерів,  що може ускладнити надання матеріально-технічної допомоги міжнародними донорами Україні та змусить керівників профільних (і не лише) ГО заповнювати е-декларації. Громадські активісти розцінюють появу такого законопроекту як реакцію на е-декларування.

Крім того, законопроектом пропонують зобов’язати заповнювати е-декларації майже всіх постачальників послуг, якими користуються “антикорупційні” громадські організації, наприклад, керівників закладів, де будуть проходити конференції/тренінги.

“суб’єктами, на яких поширюється дія Закону, визнаються усі без винятку фізичні особи, які: 1) отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) міжнародної технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції, або виконують роботи, надають послуги, фінансування (оплата) яких здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок такої допомоги; 2) є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, та/або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції (пункт 4 статті 3 Закону у редакції проекту).

Їх зобов’яжуть подавати електронні декларації. ”

Переглянути зображення у Твіттері

У Раді Юрія Дерев’янка запитали про мету 5318,  на що він відповів, що закон має захисти від фейкових активістів громадські організації, які працюють в тому числі за міжнародні гранти. Нардеп назвав “дурницями” істерики про те, що його закон може обмежити антикорупційні організації. Дерев’янко розповів, що його закон передбачає “розширення кола осіб, які підпадають під е-декларування”.

За його словами, активісти, які борються з корупцією, мають бути підзвітні громаді. Дерев’янко розповів, що “вітає всі кошти, які надійшли з іноземних фондів, але вони даватимуть більше коштів, якщо знатимуть, що тут все підзвітно і прозоро”. Реакція Представництва ЄС в Україні:

Віктор Чумак так коментує:

Надвечір прес-служба народного депутата Юрія Дерев’янка розіслала таке інформаційне повідомлення:

 

2016-11-03

Sharing is caring!

Send a Comment