Зовнішнє незалежне оцінювання для влади міста Березань

Як показало ЗНО дій влади громадою міста Березанська міська рада не набрала достатньої кількості балів для того, щоб вважати себе готовою працювати за європейськими стандартами

Близько 100 жителів Березані, що на Київщині, 4 квітня вийшло під стіни міської ради з вимогою скликати позачергову сесію. На порядку денному має стояти одне-єдине питання: про скасування рішення Виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області №85 від 15 березня 2018 року «Попередня мережа перших та десятих класів у 2018-2019 навчальному році», згідно з яким відразу у двох школах міста мав бути припинений набір учнів до 10-х класів. Міський голова привселюдно пообіцяв вирішити цю проблему протягом 4 днів, але минув тиждень – а остаточної відповіді влада так і не дала: відтермінувала прийняття остаточного рішення до 15 серпня та переклала відповідальність за його наслідки на директорів шкіл…

Що змусило людей до пошуку справедливості таким радикальним шляхом? Протестній акції березанців передувало відразу декілька подій, кожна з яких стала для місцевої влади своєрідним завданням зовнішнього незалежного оцінювання громадою на готовність чиновників представляти її інтереси, працювати в умовах децентралізації та чітко дотримуватись вимог чинного законодавства. Розглянемо кожну з них детальніше.

Руки геть від школи!

screenshot_3

Як тільки громадськість міста дізналася про сумну перспективу перетворення відразу двох шкіл Березані на дев’ятирічки, відразу почалося «бродіння мас». Жителів міста  обурило те, що влада, в черговий раз, прийняла рішення стосовно болючих для мешканців Березані питань, не рахуючись з інтересами жителів, не прислухаючись до їхньої думки та елементарно не дотримуючись порядку їх прийняття.

Варто нагадати, яким чином відбувалась процедура прийняття рішення «Попередня мережа перших-десятих класів у 2018-2019 навчальному році»:

– 15 березня члени виконкому прийняли рішення;

– 16 березня у комунальному виданні з’являється інформаційне повідомлення з цього приводу;

– 21 березня на офіційній сторінці Березанської міської ради оприлюднюється порядок денний засідання Виконкому Березанської міської ради, під час якого (15 березня) розглядалося питання про попередню мережу перших-десятих класів…

– 26 березня на офіційному сайті Відділу освіти Виконавчого Комітету Березанської міської ради Київської області розміщують матеріал під назвою «Попередня мережа перших-десятих класів у 2018-2019 навчальному році», у якому йдеться про те, що функціонування майбутніх десятих класів вивчалося протягом лютого місяця і за результатами вивчення підготовлений лист міському голові Володимиру Тимченку від 06.03.2018 № 1/263.

Такий алгоритм дій органу місцевого самоврядування може призвести до шокового стану кого завгодно, навіть довго терплячу громаду м. Березань, яка таки вибухнула поривом праведного гніву. На адресу міського голови почали надходити звернення, люди шукали зустрічі з начальником Відділу освіти Тетяною Шикіною, запрошували її на загальношкільні батьківські збори, але та відмовлялась виходити перед  розлюченими батьками, посилаючись на те, що остаточне рішення з приводу закриття старших класів приймали члени Виконавчого комітету Березанської міської ради. Один із листів з проханням про допомогу батьки направили на адресу Департаменту освіти та науки Київської обласної державної адміністрації – безпосередньо Вірі Роговій. Та, не дочекавшись відповіді, на загальношкільних зборах, які відбулися 30 березня, прийняли одностайне рішення 2 квітня прийти на особистий прийом громадян до міського голови Володимира Тимченка. Таким чином, тиждень після прийняття Виконкомом рішення про попередню мережу перших-десятих класів пройшов у місті під гаслом: «Руки геть від школи!».

screenshot_1

Загальношкільні батьківські збори у Березанській ЗОШ №1

З привітом із Китаю!

Не меншим за своєю емоційною напругою видався й наступний тиждень, коли березанці довідалися про поїздку групи членів виконавчого комітету Березанської міської ради та директора Департаменту освіти і науки Віри Рогової до Китаю. Фотозвіт про перебування у Піднебесній на сторінках ФБ виклала керівник апарату Березанської міської ради Надія Слухай, однак замість коментарів, у яких березанці мали б висловлювати захоплення від побаченого, отримала шквал негативу. Дошкульні жарти користувачів Фейсбук змусили Надію Слухай у терміновому порядку видалити всі фото, однак було запізно – гіркий осад у душах березанців залишився і продовжував муляти одним запитанням: «Чому у складі серед подорожуючих членів Виконавчого комітету Березанської міської ради Олександра Павленка, Ігоря Ломаки, Любові Дегтярьової, Надії Слухай опинилася ще й Віра Рогова? Чи не намагалися члени Виконкому задобрити Віру Рогову, перед тим, як держслужбовець прийме остаточне рішення стати на сторону однієї з конфліктуючих сторін?»

Окрім цього, містян зацікавила й меркантильна сторона питання – а за які кошти здійснювалась подорож? Хто оплатив їхнє перебування у Китаї? Чи не постраждав від «екскурсії» місцевий бюджет?

Бажання знайти відповідь збільшилось у декілька разів, як тільки в місті з’явилась сама Віра Рогова у супроводі члена Виконавчого комітету Березанської міської ради, депутата Київської обласної ради Олександра Павленка.

Пізніше він пояснить громаді, що перебування Віри Рогової в Китаї жодним чином не пов’язане з намаганням вирішити конфліктну ситуацію на користь місцевої влади і що сама директор Департаменту освіти та науки КОДА просто приїздила на координаційну зустріч з міським головою, його заступниками, директорами двох проблемних шкіл у відповідь на звернення батьків. Олександр Павленко посилався навіть на те, що і його особисто, як обласного депутата, прохали втрутитися у ситуацію, мовляв, приходили березанці з усним зверненням, та при цьому не вказав, яким законом депутату обласного рівня надано право втручатися у роботу органів місцевого самоврядування місцевих рад. Звісно, він, як член Виконавчого комітету Березанської міської ради, мав можливість вплинути на результат голосування, переконавши своїх колег у помилковості рішення, яке збирались приймати, але ж таким шансом Олександр Павленко не скористався…

bezymyanyj1

Між тим, самих батьків на зустріч із Вірою Роговою не запрошували, однак ця обставина не завадила їм прорвати кордон охорони в особі керівника апарату Березанської міської ради Надії Слухай, котра намагалася пояснити людям, що особистого прийому громадян міським головою цього разу не буде.

Розмова в стінах міської ради була довгою, але безплідною. Володимир Тимченко схиляв батьків не піднімати питання про скасування рішення Виконавчого комітету, запевняючи, що якщо буде 25 дітей, бажаючих навчатися у першій школі в десятому класі, то набір дозволять. Виносити питання про скасування рішення Виконкому на порядок денний позачергової сесії категорично відмовився. Директор Департаменту освіти та науки Віра Рогова, за словами батьків, пробувала вести розмову з непроханими візитерами на підвищених тонах і посилалася, як на підставу для закриття старших класів у двох навчальних закладах міста, на минулорічні результати ЗНО. До того ж погрожувала перевірками шкіл. (Одна з таких перевірок на підтвердження тези про те, що слова високопосадовиці не порожній звук, – цього дня вже працювала у школах міста). Одностайна позиція Віри Рогової та місцевої влади вкотре навела громадян на думку, що жінка їздила до Китаю не просто так, а тому їй, так само, як і міському голові довіряти не можна – треба виходити на публічну акцію протесту. Збір було призначено на 8 ранку біля приміщення Березанської ЗОШ №1, яке розташоване напроти Березанської міської ради.

Вимагаємо скликання позачергової сесії!

Незважаючи на те, що міська влада в деталях знала про настрої громади, але в те, що батькам вдасться зібратися у такій великій кількості, не вірила. Тому міський голова Володимир Тимченко на зустрічі з батьками виглядав дещо розгубленим. Він відразу запропонував учасникам зібрання перейти до Будинку культури і там обговорити питання, які цікавили народ. Але березанці не пристали на таку пропозицію. Люди були втомлені діалогом з владою, який через її непоступливість, розтягнувся на цілий тиждень. «Говоритимемо тут!» – пролунав загальний присуд громади.

Імпровізований мітинг біля східців Березанської міської ради відкрився. Бажаючих виступити було достатньо. Переважним чином своїми тривогами з громадськістю міста ділилися батьки дев’ятикласників – Жанна Пилипенко, Олеся Чиншева, Віталій Земляний. Від імені педагогічного колективу Березанської ЗОШ №1 виступила заступник з навчально-виховної роботи Тетяна Івасенко. Люди вимагали скликання позачергової сесії та скасування рішення Виконавчого комітету Березанської міської ради, яке їх жодним чином не влаштовувало.

Своє бачення виходу із ситуації, яка склалася, виклали і начальник відділу освіти Виконавчого комітету Березанської міської ради Тетяна Шикіна, і міський голова Володимир Тимченко. Мер пообіцяв містянам улагодити питання протягом чотирьох днів. «Ганьба!» – скандував натовп. Березанці попередили міського голову, що у разі недотримання ним обіцянки, поїдуть під стіни Міністерства освіти, а потім знову зберуться під стінами міської ради, тільки ще в більшій кількості і наступного разу підготують для мера ще більш широкий пакет вимог, які стосуються соціально-економічного життя міста.

Відразу по закінченню акції протесту до Березанської міської ради один за одним почали сходитися члени Виконкому. Тільки-но угледівши батьків, вони почали виправдовуватися за своє нерозсудливе голосування, мовляв, «ми не знали за що голосували!» Воно й не дивно при такому стилі роботи Березанської міської ради, коли доступ до публічної інформації закритий навіть для журналістів.

Пропонуємо вам здійснити оплату…

Зацікавившись питанням витрати коштів на відрядження працівників Березанської міської ради газета «Наша Версія» 26 березня надіслала інформаційний запит про доступ до публічної інформації:

bezymyanyj2

І отримала таку відповідь:

bezymyanyj3

Покрутивши у руках дорогоцінну цидулку, журналісти вирішили звернутися до міської ради повторно й попрохати надіслати необхідну інформацію, що є предметом суспільного інтересу, в електронному вигляді, аби не змушувати вельми поважних березанських чиновників витрачатися на послуги друку та папір. Але й цього разу газетярі піймали великого облизня.

Надіслали запит втретє з детальним поясненням, якої саме відповіді чекають від міськрадівців:

«До відома виконавця та підписанта листа про відмову у наданні запитуваної інформації.

Ваше посилання на ст. 29 Закону України «Про інформацію» у даному випадку є абсолютно недоречним, оскільки запитувана інформація не належить до інформації з обмеженим доступом. Хоча, і тут з Вами важко не погодитись, при використанні бюджетних коштів для оплати відряджень керівників структурних підрозділів Березанської міської ради, в тому числі – заступників голови та секретаря, цілком вірогідні «зловживання, які свідчать про можливість введення громадськості в оману, а також інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо (ч. 2 ст. 29 Закону України «Про інформацію»).

Спроба ухилитись від надання інформації шляхом маніпулювання чинним законодавством тягне відповідальність, передбачену статтею 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», та не звільняє уповноважених осіб Березанської міськради від обов’язку, покладеного на них статтями 5, 14, 15, 20 цього Закону.

Отже, редакція очікує на надання запитуваної інформації в електронному вигляді. Роздруковувати запитувану інформацію на паперових носіях немає необхідності. Принаймні на даному етапі.

Головний редактор В’ячеслав Ковтун»

Але знову тиша. Видно не інформаційних запитів чекають у Березанській міській раді, а велику купу грошей, а тому з публічної інформації роблять предмет торгу.

Між тим, проаналізувавши витрати місцевого бюджету на оплату відряджень місцевих чиновників протягом 2017 року згідно з поданою інформацією на сайті «Є-дата», журналісти підрахували, що сума коштів витрачених з місцевого бюджету складає понад 6 тисяч грн. За період з 1 січня до 1 квітня 2018 року з цією метою витрачено близько 1,5 тис. грн. Хто та куди їздив за ці кошти?

Далі, напевне, буде…

Здавалося, після такого перебігу подій, після обіцянок, наданих міським головою березанській громаді, жителів Березані мав би чекати хеппі енд у вигляді такої бажаної для них позачергової сесії. Та це, як для березанської влади, дуже легкий шлях, а вона до простих шляхів не звикла. Тому 5 квітня замість позачергової сесії міський голова скликав позачергове засідання… Виконавчого комітету! І його члени, не маючи на те повноважень, припинили дію рішення Виконавчого комітету від 15 березня 2018 року «Попередня мережа перших-десятих класів у 2018-2019 роках» та на його основі прийняли інше – так само невмотивоване, так само не вказуючи на норми саме яких статей Закону України при цьому посилаються. Про що це свідчить? Насамперед, про роками вироблену звичку посадовців не працювати за Законами, а ними лише прикриватись, про небажання думати про наслідки своїх дій, про невігластво та байдуже ставлення до роботи, якою доводиться займатись. І перш, ніж піднімати на кпини результати роботи педагогічних колективів та неспроможність учнів показати гарні результати під час ЗНО, чи не варто було б чиновникам самим навчитись ефективно працювати на благо громади?

Поки що, як показало зовнішнє незалежне оцінювання дій влади громадою міста, Березанська міська рада не набрала достатньої кількості балів для того, щоб вважати себе готовою працювати за європейськими стандартами. А отже попереду Березань очікує ще чимало протестних акцій. Дай Боже, мирних, дай Боже таких, які, врешті-решт, стануть для місцевої влади повчальними у сенсі, як потрібно працювати на благо містян, а для березанців – показовими кого та для чого слід приводити до влади.

Наталя КИРИЛЕНКО, власкор газети «Наша Версія»

Наводимо деякі коментарі жителів міста Березань:

Жанна Пилипенко: «Як на мене, влада має дбати про дітей, дати їм можливість здобути повну середню освіту у стінах рідної школи. Ми вважаємо, що педагоги нашої школи мають достатній рівень знань, аби навчати наших дітей. Випускники нашої школи продовжують навчання у вищих навчальних закладах країни за державним замовленням. І закривати старші класи у Березанській ЗОШ №1 – несправедливо і злочинно. Я задоволена, що нам вдалось зібратися таким складом, що люди не побоялися висловити своє ставлення до прийнятого Виконавчим комітетом рішення. Зараз справа за владою».

Віталій Бишовець: «Великий уклiн тим, хто прийшов до стiн Березанськоi мiськоi ради, тим, хто нас пiдтримує i допомагає. Для мене найцінніше у цій акції те, що до її організації не причетна жодна партія. Ніхто в Березані не може дорікнути учасникам, що вони проплачені. Влада людей своїм рішенням змусила вийти на вулицю. І ми вийшли. І ще вийдемо в разі потреби».

Післямова

Поки матеріал готувався до виходу на адресу редакції газети «Наша Версія» врешті-решт надійшла відповідь на інформаційний запит стосовно відряджень працівників структурних відділів Березанської міської ради. Згідно з наданою інформацією коштів з місцевого бюджету на поїздку до Китаю не надавалося.

Sharing is caring!

Send a Comment