Арт-флюїди Зінаїди

Прострілюють наскрізь солом’яними та валянами бабами, космічними яйцями, протитанковими установками, рушниками, жіночими аксесуарами, кирзовими чоботами, та багато чим іншим

zagalnij-viglyad

Не вірите? Приходьте до галереї «Лавра» і самі все відчуєте. Хоча коли ви прийдете, то будете мати змогу побачити лише фундаментальні твори Зінаїди Ліхачевої. Всі більш-менш дрібні речі митець роздала всім бажаючим лише за… відгуки написані на спеціальних дощечках. Такого альтруїзму, світ мабуть не бачив!

zina%d1%97da-lixacheva-livoruch-i-tetyana-mironova

Зінаїда Ліхачова (ліворуч) та Тетяна Миронова

Як між іншим і такого різноманіття художніх стилів і композиційних знахідок Зінаїди, представлених на перфомансі. Він, як такий собі, підсумок семирічної творчої діяльності. Подарувавши всі свої твори, і змінивши псевдонім з «Зінаїда Ліхачева» на просто «Зінаїда», митець нібито відрікається від матеріального і виходить на новий духовний виток, починаючи все спочатку, «з чистого аркуша». Поняття останнього для має подвійне значення: це може бути, як чистий листок паперу так і чистий листок берізки після рясного дощу.

instalyaciya-serce-berezi

Інсталяція «Серце берези»

Ставлення до цього дерева у авторки особливе, хоча б тому, що вона живе втілення жіночості. Таким чином художницею була створена окрема інсталяція під назвою «Серце берези». Стовбур цього дерева випадково був знайдений прямо на вулиці – мабуть чекав свого часу. А потім він став основною частиною електронно-світлової композиції символізуючи  серце – джерело життя і звісно любові.

«Баба» – інтенсив bābhā от кореня bhā – «сяяти» (санскрит)

instalyaciya-nashi-babi-72

Інсталяція «Наші баби 7+2»

Взагалі ж, тема жіночності постійно випромінюється у всій творчості Зінаїди: «Наші баби 2+7», «Чорне намисто», «Валяна баба», «Бо жінка» пряме підтвердження цьому. В усіх цих (та багатьох інших) інсталяціях, та  змішаних об’єктах представлений образ тендітної жіночої постаті, на худеньких плечах якої знаходиться велика відповідальність за весь рід, за вогнище в домашній печі де підходить хліб, за благоустрій всієї родини. Інсталяція «Наші баби 2+7» складалася з дев’яти солом’яних баб, розставлених по колу. Кожна фігура має два жіночих центра: перший у голові, другий – у лоні. Кожна з баб є втіленням однієї з жіночих енергій. Фігура, яку утворюють баби – дев’ятикутна зірка, – один із найдавніших сакральних символів. Вам не почулося інсталяція «складалася» бо її подарували музею у містечку «Пирогові», але за свідченням співробітників музею вона була спалена керівництвом під час подій 2014 року. Але виготовили репліку роботи у кількості трьох баб на замовлення Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Одна із них і представлена на виставці.

instalyaciya-valyana-baba

Інсталяція «Валяна баба»

Продовжуючи тему «баб» не можливо оминути тему «Валяна баба». Представлена інсталяція була вперше в концепт-сторі Atelier1 у грудні 2011. Кожна з семи сяючих куль символізує силу мудрості, творчості, щедрості, любові, силу єдності, прощення та гармонії. Це символ семи чакр у тілі людини – цікаве сакральне поєднання, чи не так?

Тема яйця і курки здавна паморочила мозок «сильним світу цього», так що ж було першим? Питання філософське і риторичне.

Об’єкт «Космічне яйце» складається із двох частин. Вони символізують дві сфери, кожна з яких з’являється під час розщеплення яйця і, таким чином створюються Небо та Земля, Верхній і Нижній світи. Більшість орнаментів, що прикрашають об’єкт, асоціюються з божественною жінкою-матір’ю.

instalyaciya-osin-taka-mila

Інсталяція «Осінь така мила»

За мотивами «Космічного яйця» було створено колекцію одягу «Сосооned», яка відобразила ідею скульптури в конструкціях і кольоровій гамі.

Скульптура «Творіння» відображає стадії внутрішньоутробного розвитку людини, а яйце на його вершині – народження. 9 кубів – це 9 стадій фізичного розвитку людини, що приховані в реальному житті від людського ока. Цей період – це часовий відрізок народження наших думок та ідей.

Вбий бобра – врятуй дерево?

Ні. Збирай макулатуру. Сама ідея показати, скільки її треба переробити, щоб врятувати одне дерево, досить смілива і незвична ,а ще в такий спосіб як це зробила художниця!

zmishana-texnika-chervonij-papir

Інсталяція «Червоний папір»

Інсталяція «Червоний папір» створена із паперових, пофарбованих у червоний колір стовпів, які символізують стовбури дерев. Вага кожного стовпа 100 кг – саме стільки переробленої макулатури потрібно для порятунку одного живого дерева.

А ще на перфомансі можна подивитись фільми з чудовим музикальним супроводом, створені під «чутливим» керівництвом художниці. Торкнутись до інсталяції із зброї, стіни з замурованими людьми під яким стоять «кирзаки», символізуючи «совдепію», аксесуарів, прикрас, суконь в стилі етномодерн, побачити фотороботи з чорнобильської зони відчуження…

podayannya

Інсталяція «Подаяння»

Свої враження від «Мистецької акцїї» можно довго описувати, але творчу сутність особистості митця, вже чекає новий етап інсайдовської  еволюції. Без старих робіт і псевдоніма…

Тільки ім’я Зінаїда…

Ольга Васильєва, кор. НВ

Sharing is caring!

Send a Comment