Чи наносять шкоду національній безпеці України антивірусні програми компанії «Доктор Веб»?

Сьогодні Україна переживає, мабуть, найважливіший момент своєї пострадянської історії, час, коли вирішується питання чи дійсно вона стане незалежною у своїй політичній, економічній, культурній, соціальній діяльності, або ж продовжуватиме кривити душею, формально декларуючи свою незалежність але фактично буде неспроможною вирішити жодного важливого питання без згоди на те свого східного сусіда. Очевидно, що всі ті події, що вже півроку потрясають Україну, є результатом невиправдано поблажливої та безвідповідальної безпекової політики, яка проводилася в Україні протягом більш ніж двох десятиліть та яка дозволяла сусідній державі безперешкодно закладати та підживлювати руйнівні процеси, які мали тримати Україну в покорі.

Зараз доля України залежить від того, наскільки швидко неповороткий, корумпований, бюрократичний і часто непрофесійний державний апарат зможе змінитися та організуватися на виконання покладених на нього завдань.

 веб-2

Більше місяця тому, 8 серпня 2014 року, редакцією Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Наша версія» було розміщено на своєму сайті та направлено поштою в адресу Служби безпеки України відкрите звернення щодо проведення перевірки інформації, з якої вбачаються ознаки того, що за допомогою антивірусних програм виробництва компанії «Доктор Веб» здійснюється цілеспрямований вплив на інформаційну політику України, отримується доступ до інформації, що обробляється в комп’ютерах органів державної влади, та є можливість використовувати ці програми для проведення кібер-атак на комп’ютерні системи цих органів. На підтвердження фактів, викладених у відкритому зверненні, редакцією додано відповідні матеріали з мережі Інтернет та письмові відповіді органів державної влади.

До середини вересня зі сторони Служби безпеки України не спостерігалось жодних ознак того, що дане звернення розглядається, а не просто відлежується певний час для подальшої формальної відписки. Натомість, зі сторони ТОВ «Центр технічної підтримки «Доктор Веб» (представник компанії «Доктор Веб» в Україні) редакція газети отримала блискавичну реакцію. В телефонному режимі, в електронних повідомленнях та в направлених поштою листах ТОВ «Центр технічної підтримки «Доктор Веб» висловило наполегливу вимогу, адресовану редакції газети, негайно припинити своє подальше журналістське розслідування та висвітлення тем, пов’язаних з продукцією компанії «Доктор Веб». В противному випадку, редакції газети обіцяють численні судові позови, відповідну реакцію правоохоронних органів, і, навіть, постановку питання щодо подальшого існування газети.

Складається враження, що на території України компанія «Доктор Веб» почувається занадто впевнено, оскільки може обіцяти редакції газети «проблеми» від правоохоронних органів та органів, що можуть «вирішувати» питання щодо долі ЗМІ.

Мабуть, кожен з нас у своєму житті стикався з діяльністю правоохоронних органів і добре знає як непросто дочекатися від них адекватної реакції, навіть, у разі відвертих порушень закону. На будь-яке звернення до правоохоронних органів практично гарантовано отримуєш відповідь про те, що не вбачається підстав для реагування, порушені питання не належать до їх компетенції, що питання має вирішуватися в порядку цивільного судочинства тощо. Проте, можливо, це не стосується випадків звернення компанії «Доктор Веб» або ж їх представників? В такому випадку, можливо, реакція державних органів буде цілком іншою?

Можливо, така впевненість представників компанії «Доктор Веб» в Україні пояснюється тим, що четверта частина усіх експертних висновків Держспецзв’язку України, що засвідчують можливість використання антивірусних програм в органах державної влади, видана саме на програмну продукцію компанії «Доктор Веб», а також те, що саме програмна продукція цієї компанії масштабно закуповується за бюджетні кошти органами державної влади. Це при тому, що російська компанія «Доктор Веб» є лише одним із численних виробників антивірусної продукції, що реалізується на території України. Жоден із європейських та національних виробників антивірусної продукції не може похвалитися таким попитом на свою продукцію зі сторони державних органів України. І це при тому, що зразки антивірусної продукції національних виробників мають високі оцінки міжнародних експертів та численні нагороди. В Україні мало хто вірить у чесність державних закупівель, а тому, відповідь на питання «чому так відбувається?» є очевидною.

Реакція представників компанії «Доктор Веб» засвідчила, що питання, порушені у відкритому зверненні редакції Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Наша версія» до Служби безпеки України дійсно заслуговують на особливу увагу та потребують об’єктивного вивчення компетентними органами держави.

За інформацією, отриманою нашим кореспондентом від Служби безпеки України, в рамках вивчення питань, порушених у відкритому зверненні Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Наша версія», було призначено відповідні експертизи. Очевидно, що кінцевий результат розгляду Службою безпеки України вказаного відкритого звернення буде переконливою відповіддю на питання, чи змогла Служба безпеки України стати органом, здатним виявляти, досліджувати нинішні загрози національній безпеці України та реагувати на них належним чином.

Інформація про подальший хід розгляду Службою безпеки України відкритого звернення редакції Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Наша версія» буде публікуватися на сайті редакції.

Також, редакція газети пропонує усім, хто зіткнувся з недоліками антивірусних програм компанії «Доктор Веб», або ж тим, чиї права були порушені в результаті реалізації вказаних програм на території України, направляти відповідну інформацію на електронну скриньку редакції газети – nversia@ukr.net.

 Богдан Вишневецький

Sharing is caring!

Send a Comment