Чи потрібен нам такий футбол?

Українська асоціація футболу підтвердила, що наша збірна отримала від Контрольно-дисциплінарного комітету УЄФА технічну поразку за матч Ліги націй проти Швейцарії. 17-го листопада мав відбутися вирішальний для цих національних збірних поєдинок останнього туру групового етапу, однак місцева влада скасувала гру через те, що в складі української національної команди було виявлено декілька випадків коронавірусу.

Чомусь перенести матч на наступний день або іншу дату не вдалося, тому справу передали в Контрольно-дисциплінарний комітет УЄФА. Рішення УЄФА з мотивацією такого вердикту поки немає, проте УАФ підтвердила, що винною визнана збірна України, якій зараховано технічну поразку з рахунком — 0:3. Це означає, що збірна України посідає останнє місце в групі Дивізіону A Ліги націй і понижується в класі. Правда, УАФ підтвердила, що буде звертатися до Арбітражного суду Лозанни.

Немає сумнівів, що ця історія була придумана ще раніше. У нас вистачало футболістів, які готові були грати, а швейцарці відмовилися. Чому і на яких підставах? Якийсь лікар кантону Люцерн сказав, що не можна грати? УАФ все зробила для того, щоб матч відбувся, виконавши всі вимоги. У нашій команді чекали дозволу вийти на поле 17 здорових футболістів. А допустимий мінімум — 14.

Арбітражний суд в Лозанні має прийняти єдине вірне і справедливе у цьому випадку рішення — матч повинен відбутися і всі затрати по його організації, включаючи переліт і розміщення української збірної повинні бути на швейцарській стороні. Адже збірна України хотіла грати і була готова вийти на поле. Це рішення УЄФА є безглуздим, несправедливим і абсолютно незрозумілим. Все має вирішуватися на футбольному полі, а не в кабінетах, деяких продажних чиновників.

Щодо ставлення УЄФА до України, то про нього свідчить це божевілля і кошмари нічного футболу, які вони нам нав’язали… Раніше абсолютно всі досягнення радянського і українського футболу були тоді, коли домашні матчі ми починали у звичний для нас вечірній час, не пізніше 20.00. І перемоги киян у Суперкубку, Кубку володарів Кубків, вихід до півфіналу Кубка європейських чемпіонів, перемога «Шахтаря» в Кубку УЄФА.

Починаючи грати вночі, ми даємо фантастичну фору командам із західних країн, маючих часову перевагу. У наших о 23.00, відбій, а тут треба грати. Організм засипає, фізіологія природи вище нас. Тому й дивовижно різняться наші здобутки — приблизно однакову кількість домашніх матчів у Єврокубках і національної збірної було зіграно. Майже 90% набраних очок були здобуті у вечірніх, а не нічних, поєдинках. Як «Металіст», «Зоря», «Дніпро», «Шахтар», «Динамо» і збірна грали нічні домашні матчі — проаналізуйте їх досягнення…

Подібне стосується і усіх країн нашого часового поясу. Подивіться результати матчів їх збірних і клубних команд і хто з них мають успіхи… А колись і команди східних країн — «Стяуа» і «Црвена звезда» вигравали найпрестижніший трофей європейського клубного змагання. Зараз вони без шансів…

Згадайте для збірної України ігри плей-оф. Таке «задоволення» ми мали неодноразово — п’ять разів вдома грали вночі — жодного разу не потрапляли на чемпіонати світу та Європи. І ось диво на шостий раз — домашній матч зі Словенію ми почали в найзручніший і найкомфортніший для нас час — 19.00. І результат — чудова перемога і вихід до фіналу європейського чемпіонату!

Восени і взимку увечері суттєво тепліше, ніж у ночі, діти можуть нормально подивитися гру, люди зі стадіону нормально громадським транспортом добратися до дому. А уявіть як відпочивати мешканцям будинків, які живуть поблизу стадіону?! А скільки людей, після трудового дня і перед ним, заснули перед телевізором уночі…

Призначати матч на нічний час — злочин. Чому жодна вистава чи концерт не починається пізніше 20.00, і це в теплому залі? Чому ФФУ (а нині УАФ) нічого не зробила, щоб ці матчі починалися в оптимальні для нас 19.00? Це саме був би той випадок, коли дійсно кажуть, що вдома й стіни допомагають.

Декілька років тому в аналогічній ситуації була «Ворскла». Якби за тиждень до початку гри Верховна Рада не змінила у нас час, домашню гру полтавчани мали починати о 23.05 за Київським часом. Тоді їх тренер Микола Павлов іронічно сказав: «Треба переналаштовуватися і проводити тренування у нічному клубі на дискотеці, щоб під час гри футболісти не заснули… Уявіть — потім додатковий час, пенальті… Під ранок вболівальники б повернулися додому…»

Щось подібне вже було в матчі Ліги Європи «Шахтар» — «Сельта» в Харкові, коли гра завершилася о першій годині ночі. А якби іспанці не забили б м’яч в овертаймі, то ще били б одинадцятиметрові удари…

Існує лише одне обмеження — матчі останнього туру в одній групі повинні розпочатися одночасно. Для цього відбувається штучне жеребкування і команди країн, де час йде вперед, останні матчі проводять на виїзді.

Які існують перепони проведення домашнього матчу за олімпійською системою на вибування, у зручний для нас вечірній час? Дива та й годі. Коли раніше, наприкінці 90-х, ми починали домашній матч у розіграші найпрестижнішого європейського кубку з «Барселоною» о 19.00, ми вигравали 3:0, а днями почали о 22.00 і жахлива поразка — 0:4. Всі м’ячі були пропущені після перерви. У другому таймі нічних матчів ми пропустили в десять разів більше, ніж у першому таймі вечірніх поєдинків…

І ось вже відомо, що у середині грудня домашній вирішальний матч з «Ференцварошем» почнеться о 22.00. Якщо точний прогноз на результат матчу дати неможливо, то те, що якби гра починалася о 19.00 і транслювалася UA: Перший — «Першим національним», цей матч подивилося б набагато більше людей, ніж подивляться… Коли це знущання з наших уболівальників припиниться?! Невже, ми й досі, живемо в будинку для божевільних?

Р.S. Давайте уявимо, що, скажімо, матч Ліги чемпіонів «Динамо» (Київ) – «Челсі» (Лондон) почнеться діаметрально навпаки — о 10.00 ранку. На Туманному Альбіоні лише буде 8.00. Британці, які прилетять напередодні, лише прокинуться. А наші вже будуть бадьорими. Скільки м’ячів заб’ють кияни у першому таймі, можна лише собі уявити…

Дмитро НАГОРНИЙ, спеціально для НВ

Sharing is caring!

Send a Comment