Масштабно дерибанити держбюджет можуть під приводом боротьби з коронавірусом — ЦПК

Пандемія може бути використана для зловживань при державних закупівлях

Боротьба з китайським коронавірусом в Україні може стати приводом для масштабного дерибану державного бюджету. Про це повідомили Delo.ua в Центрі протидії корупції.

Зазначено, що Міністерство охорони здоров’я підготувало законопроект, який покликаний підвищити ефективність боротьби з коронавірусом (COVID-19). При цьому в МОЗ проект вже розхвалили. «Разом з тим аналіз самого тексту, який опинився у розпорядженні Центру протидії корупції, свідчить про те, що пандемія може бути використана для зловживань при закупівлі», — йдеться в повідомленні.

У Міністерстві охорони здоров’я, наприклад, пропонують вивести з-під публічних закупівель та системи Prozorro закупівлі «товарів, робіт або послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавирусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів і епідемій». Пропонується, щоб перелік таких товарів, робіт і послуг формував Кабмін.

«На практиці це означає, що будь-які державні структури зможуть купувати визначений Кабміном перелік взагалі без дотримання будь-яких процедур і торгів. А головне — не передбачається навіть публікація інформації про те, що купувати, у кого і за якою ціною», — зазначає член правління Центру протидії корупції Олена Щербань.

Зокрема експерти ЦПК підкреслюють, що для проведення ефективних, швидких закупівель щодо захисту від коронавірусу можна використовувати вже наявні в законі опції. Так, чинний закон дозволяє застосування переговорної процедури в екстрених випадках, в тому числі під час епідемій, а наявна в Україні і світі ситуація з коронавірусом абсолютно відповідає цим критеріям, заявляють фахівці ЦПК.

У той же час вони відзначають, що влада, очевидно, не хоче використовувати вже передбачені процедури, оскільки вони вимагають публікувати інформацію за цінами і контрагентам в системі Prozorro.

Крім того, запропоновані норми сформульовані таким чином, що фактично дозволять уряду включати до переліку будь-які товари, роботи і послуги: все, що потрібно для цього — обгрунтування їх необхідності в боротьбі з хворобою. Наприклад, якщо уряд вирішить для боротьби з пандемією побудувати нову лікарню, то зможе вибрати будівельника кулуарно без тендерів — навіть в тому випадку, якщо лікарню вдасться побудувати тільки після завершення епідемії.

Для здійснення таких закупівель в проект також пропонують дозволити попередню 100% передоплату за такі товари і послуги або роботи. «На жаль, на практиці є приклади, коли така стовідсоткова передоплата банально перераховувалася на рахунок нікому не відомих компаній, а держава так і не отримувала ніяких поставок. Наприклад, у 2014 році таким чином МОЗ втратив понад 50 млн. грн. за антиретровірусні ліки. Компанія отримала передоплату і зникла», — нагадала Щербань.

Крім того, в ЦПК нагадують, що в 2009 році так само кулуарно вже закуповували ліки для боротьби з так званим «свинячим грипом» — A (H1/N1). Тоді під прикриттям епідемії уряд Юлії Тимошенко закупив препарат у посередника в 5 разів дорожче, ніж міг би купити у виробника.

З 12 березня 2020 року в Україні оголосили карантин по всій країні. Відповідне рішення було прийнято на закритому засіданні уряду через поширення коронавируса.

На даний момент в Україні відомо про три випадки зараження коронавірусом, один з них летальний — 13 березня від коронавирусу померла 71-річна пацієнтка з Радомишля Житомирської області. Вона стала першою жертвою коронавирусу серед українців.

ДЖЕРЕЛО

Sharing is caring!

Send a Comment