Фінансова поліція України: чого варто побоюватися простим українцям?

1485534061_kki_006229_00855_1_t218

Мінфін форсує процес створення фінансової поліції. Вона візьме на себе функції податкової міліції, яку депутати «помилково» ліквідували з 1 січня, але буде мати ряд нововведень, які експерти оцінили як «небезпечний сигнал для бізнесу».

Його чекають перевірки ночами через анонімки, а за одержувачами субсидій влаштують стеження по всіх фронтах.   Про це повідомляє Infokava.com з посиланням на kurs.com.ua

Хто під підозрою

Проект закону був підписаний главою Мінфіну Олександром Данилюком 16 січня. Він повинен був пройти рецензію комітету Кабміну з економполітики і бути прийнятим на засіданні уряду до лютого. «Спочатку цьому завадив форум у Давосі, потім — неузгодженість. Документ так і не винесли на засідання комітету 24 січня», — сказав співрозмовник в Кабміні. У підсумку документ підвисає до наступних засідань.

Нова фінполіція, згідно з документом, отримає вільний доступ до реєстрів та баз держорганів. Вона взаємодіє з НБУ, Держприкордонслужбою, Фондом держмайна, Мін’юстом, Пенсійним фондом та іншими контролюючими органами. Тобто в руках нової структури виявляться дані про рахунки, покупки, фіноперації українців.

«Орган буде аналізувати фінансову звітність, виявляти в ній дірки і скрутки (заниження показників оподаткування, фіктивні угоди та інше). Якщо таке виявиться, то за фактом відкривають кримінальне провадження і починають перевірку. Співробітникам фінполиції буде відкрито повний доступ до декларацій, причому без додаткової шифровки, та державних реєстрів по руху активів у цих реєстрах можна визначити рух грошових мас. Якщо, наприклад, людині присудили дорогу нерухомість, а вона не відобразила її у декларації, то її після відкриття кримінального провадження запросять для дачі свідчень», — пояснив адвокат Єгор Штокалов.

Але головне в іншому. Розширений доступ до реєстрів і рахунків ставить під загрозу пересічних українців, які, отримуючи зарплату в конверті, роблять великі покупки.

«По суті, якщо людина придбала телевізор за 15 тис. грн, а отримує в місяць 3200 грн, — це вже стане приводом для того, щоб детально вивчити всі витрати і доходи, розпитати про його роботодавця. Якщо громадянин пересилає гроші за страховку КАСКО, на купівлю туфель або гаджета в інтернет-магазині, оплачує турпутівку, він автоматично потрапляє в поле зору фіскалів»,— говорить юрист Іван Ліберман.

Перевірять пільговиків

За словами радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, буде діяти вибірковий принцип отримання інформації по кожному випадку, де детективи повинні будуть вказувати причину запиту, номер рахунку та період, за якою вони хочуть отримати інформацію — зробити узагальнений запит по району або конкретному будинку вони не можуть. Але у фінполиції з’являються повноваження для перевірки людей, які отримують соцвиплати.

«Якщо стане відомо, що хтось робить дорогі покупки, але при цьому користується субсидією, яка також відноситься до держкоштів, тоді поліція може провести розслідування і з’ясувати, де у цієї людини відкриті рахунки та відобразити податкову декларацію, після чого звернутися в банк і запитати інформацію за всіма його рахунками», — сказав Кущ.
Перевірку конкретної особи можна буде замовити і за допомогою анонімки — така норма теж є в законопроекті.

«На Заході більше 50% випадків виявлення незаконних податкових пільг та ухилення від податків пов’язані з сусідським стукацтвом. Якщо вам відомо, наприклад, що ваш сусід здає квартиру і не платить податки, то у вас з’явиться право на нього заявити, і його будуть зобов’язані перевірити», — говорить Іван Ліберман.

Очевидно, що в Україні це стане досить поширеним способом зведення рахунків з неугодними. До речі, ці перевірки зможуть проводити навіть ночами. Навздогін до законопроекту Кабмін опублікував постанову, якою хоче запровадити якісь «інспекційні відвідування», які можливі тепер 24 години на добу. А їх причиною можуть бути якісь звернення з приводу порушення законодавства.

“Матрьошка” Порошенка

Важливий момент — контроль над фінполицією буде здійснювати Кабмін за допомогою Мінфіну (нинішня податкова міліція працює під керівництвом Госфискальной служби і її шефа Романа Насірова). За словами співрозмовників, знайомих з ситуацією, «роззброєння» Романа Насірова (і його політичного лобі — Віталія Хомутинніка та «Відродження») — вимога президента. Так, за словами нардепа Сергія Лещенка, «джентльменський набір» президента сьогодні складають СБУ, ГПУ, Держбюро розслідувань, НАПК і САП — шостим органом має стати фінполіція.

«Це своєрідна «матрьошка» президента — концентрація максимальних владних повноважень напередодні заходу на друге коло президентських повноважень, — вважає політтехнолог Андрій Золотарьов. — Для Мінфіну і ГФС це внутрішньовидова боротьба за повноваження і ресурси. Мінфін хоче обзавестися своїм «караючим мечем», а відбувається це на тлі активної кампанії, яку ведуть проти фіскального відомства».

На ділі ж постраждають дрібний і середній бізнес.

«Зараз держава навмисно робить все, щоб знищити нас як клас, залишивши тільки свій, наближений до влади бізнес. Замість того, щоб впроваджувати податкові канікули, стимулювати створення робочих місць і давати пільгові кредити, нас тиснуть податками та перевірками. Якщо раніше думали йти в тінь, то тепер будемо просто закриватися»,— говорить на правах анонімності один з власників мережі невеликих СТО.

Зарплати співробітників — від 16 до 64 тисяч

Штат нової структури буде скорочено до 2,5 тис. осіб (для порівняння: в податковій міліції — понад 5,5 тис.), які будуть розподілені по семи територіальним відділам. Сам колектив обіцяють оновити. Згідно установленого обмеження, у новій структурі може працювати до 25% від тих, хто протягом року працювали в ГФС, МВС чи СБУ слідчими або оперативниками. Як мінімум 70% штату буде укомплектовано новими співробітниками — їх будуть набирати за конкурсом.

Керівництво поліції обиратиметься на п’ять років. Другий термін повноважень, згідно з документом, не передбачений. Зарплати співробітників будуть стартувати від 16 тис. грн для детективів та інспекторів, а глава фінполиції буде отримувати близько 64 тис. грн. Також співробітники фінполиції зможуть без перешкод заходити в будь-яку установу без рішення суду і додаткових дозволів, пред’явивши службове посвідчення: їм будуть зобов’язані надати навіть закриту інформацію. За відмову вас можуть оштрафувати на 1700-3400 грн.

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment