Фірташ продав бізнесу чверть дешевого газу, який мав бути для населення – “НАФТОГАЗ”

“Нафтогаз” заявив, що через помилку в підписаному за минулого керівництва контракті НАКу та газзбутів понад 20% газу за пільговими цінами для населення в травні отримали підприємства, пише “Економічна правда”.

Як повідомлялося, “Нафтогаз” для формування газзбутами власних річних продуктів підписав з ними в квітні контракти. Згідно з ними, з 1 травня цього року до кінця квітня наступного зобов’язався продавати їм газ за певною ціною, а вони вже продають його населенню протягом року за фіксованою ціною з урахуванням своєї маржі.

Компанія “Йе Енергія” Дмитра Фірташа та “Нафтогаз”, які разом контролюють до 80% ринку постачання блакитного палива побутовим споживачам, законтрактували найбільші обсяги – 6 млрд куб м та 2,2 млрд куб м газу відповідно з ціною 7,42 тис грн за тисячу кубометрів газу – найнижчою з законтрактованих.

У “Нафтогазі” кажуть, що в умовах однорічного контракту із компанією Фірташа не було встановлено обмежень або зобов’язань газзбутових підприємств постачати природний газ виключно для побутових споживачів. Таким чином постачальники купували в держави “дешевий” газ для населення та продавали його частину промисловості за високими ринковими цінами.

“Така помилка призвела до того, що у травні 2021 року, понад 20% природного газу, який був відпущений газзбутовим підприємствам для постачання населенню за річними договорами, був перепроданий за ринковими цінами (вищими за фіксовані у договорах) для інших категорій споживачів”, – повідомили у “Нафтогазі”.

Ще коментар НАКу:

“Причина зловживань – не в тому, що уряд та регулятор у відповідності до європейської практики визначили, що населення за замовчуванням має отримувати газ за стабільною і прийнятною ціною в межах «річного» продукту, і що Нафтогаз, як національна компанія, мав забезпечити ресурс газу.

Проблема в тому, на яких саме умовах попереднє керівництво Нафтогазу уклало угоди з постачальниками газу населенню, зокрема, найбільшим гравцем – компанією «Йе Енергія», яку контролює пан Фірташ.

Ключовим є те, що обрана Нафтогазом структура контрактів не містить чітких обмежень щодо постачання газу лише для потреб побутових споживачів (населення).

Привертає увагу також особливий підхід попереднього керівництва Нафтогазу до укладення договору з «Йе Енергія»: ця компанія отримала вигіднішу ціну, ніж інші постачальники газу населенню.

Аналіз виконання договорів між Нафтогазом та постачальниками населенню свідчить: за підсумками травня значна кількість газу, відпущеного для потреб населення, опинилася у зовсім інших категорій споживачів.

Нове керівництво Нафтогазу не збирається сидіти, склавши руки.

Спільно з Міністерство енергетики України, НКРЕКП та Оператором ГТС України ми вже напрацювали новий, оптимальний підхід до забезпечення газом побутових споживачів. Він унеможливить зловживання та забезпечить цінову стабільність та рівні умови для українського населення. Деталі оприлюднимо вже незабаром”.

Коментар екс-глави “Нафтогазу” Андрія Коболєва:

“Щодо контракту купівлі-продажу газу між Нафтогазом та компанією Дмитра Фірташа (Йе-енергія).

1. «Нове керівництво» Нафтогазу, під час обговорення питання продажу газу приватним газзбутам, включно з Йе-енергія, на числених нарадах під головуванням Президента України, пропонувало продавати газ за ціною, що була на 1-1,5 гривні меншою від ринкової ціни, яка діяла на момент проведення таких перемовин. Що дозволило б приватним постачальникам заробляти набагато більшу маржу, ніж вони заробляють зараз.

2. «Старе керівництво» Нафтогазу зайняло іншу позицію – продавати газ за ринковою ціною та суттєво зменшити маржу приватних постачальників. Саме цю позицію підтримав Президент, Прем’єр міністр України та інші учасники процесу обговорення. Так з‘явилась кінцева ціна для побутових споживачів на рівні 7 гривень 99 копійок.

3. Контракт з будь-яким покупцем газу не може містити обмеження щодо його подальшого перепродажу, оскільки таке обмеження буде порушувати базові принципи цивільного права. Таке обмеження може накласти Уряд через механізм ПСО, який відмінили ще в серпні 2020-го року.

4. А тепер саме цікаве:) Підписаний в березні контракт містить декілька підстав, які дозволяють повністю припинити зобов‘язання Групи Нафтогаз перед Йе-енергія, зокрема продавати газ. Серед іншого такою підставою є САНКЦІЇ. Саме ті санкції, які Президент України нещодавно наклав на пана Фірташа своїм указом. Тобто якщо «новому керівництву» не подобається контракт з Йе-енергія, то воно має чудову підставу його розірвати і припинити їсти цей кактус. Більше того, ця підстава існує вже більше місяця, а контракт досі діє…

Все просто. Якщо дійсно є бажання «виправити помилку», а не імітувати процес боротьби з олігархами. І на скільки мені відомо, Наглядова рада Нафтогазу вже підняла питання про необхідність оцінки впливу накладених ще в червні санкцій на діючі контракти.

5. Ледь не забув. Щоб «нове керівництво» не витрачало час великої кількості високооплачуваних радників на підготовку та публікацію в УП пояснення про можливі юридичні ризики щодо того, як можна трактувати накладені санкції, відразу зверну їх увагу на інший важливий факт: стороною контракту є не Нафтогаз, а окрема юридична особа – Нафтогаз Трейдинг. Тому розмір такогт ризику обмежується балансом саме цієї юридичної особи, а не самого Нафтогазу.

PostSkryptum

Я так розумію, що візит «нового керівництва» Нафтогазу в США минулого тижня пройшов на стільки погано, що по поверненню вирішили терміново звапустити в ефір нову «інформаційну хвилю»”.

 

Sharing is caring!

Send a Comment