Індексація пенсій у березні: кому і за що доплатять?

Мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовим у березні 2023 року індексуються вперше. Розмір пенсійної виплати в осіб у віці від 75 до 80 років, при наявності у жінок 20 років страхового стажу, а у чоловіків – 25 років, не може бути меншим, ніж 3 000 гривень. Збільшили мінімальний розмір пенсійної виплати для людей старше 65-ти. Кому і наскільки, читайте.

Розмір пенсій з 1 березня 2023 року змінився

24 лютого Уряд ухвалив постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яка передбачає проведення індексації пенсій та щомісячних страхових виплат, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів. Про це повідомив Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Володимир Івахов.

З 1 березня підлягають індексації

Пенсії, призначені до 31 грудня 2019 року, відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А також «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» — особам з числа військовослужбовців строкової служби. Для них підвищення пенсії буде здійснюватись через індексацію на 19,7% показника середньої заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

До пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон – прим. авт.) з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2022 року включно, з 1 березня 2023 року встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн. Вони не будуть індексуватися у 2023 році. 

Розміри пенсій за вислугу років, по інвалідності і в разі втрати годувальника, призначених до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби. Вони підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,197.

Коефіцієнт для військових і інвалідам-чорнобильцям

Мінімальні розміри пенсій по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок війни з числа військовослужбовців строкової служби, передбачені абзацами другим і третім статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» – на коефіцієнт збільшення 1,197. З 1 березня 2023 року вони індексуються вперше.

Також, відповідно до зазначеного рішення Уряду, збільшено мінімальний розмір пенсійної виплати для окремих категорій громадян. Зокрема, він становить для пенсіонерів:

Про перерахунок і компенсації

Слід зазначити, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 гривень та більшим за 1 500 грн, зазначив Володимир Івахов.

Також будуть далі виплачуватись щомісячні компенсаційні виплати для пенсіонерів віком старше 70 років, які встановлюються, якщо розмір пенсії таких пенсіонерів не досягає 10 340 гривень:

до 570 грн – людям старше 80 років;

до 456 грн – людям віком від 75-80 років;

до 300 грн – людям віком від 70-75 років.

Перерахунки пенсій проводяться без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

Додатково

Працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2023 року набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років, відповідні  перерахунки пенсій проводяться з 1 квітня 2023 року, після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за І квартал 2023 року.

З 1 липня  підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, доплат до пенсій, встановлених законодавством). Підвищення здійснюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Sharing is caring!

Send a Comment