Керівник Макарівської ОТГ Вадим Токар збирається зробити сесії закритими? (Документ)

“Сьогодні, проаналізувавши регламент Макарівської ОТГ, знайшов цікаві пункти, а саме:
Стаття 4.
1. Представники засобів масової інформації акредитуються на час сесії, відмова в акредитації має бути вмотивованою. Для акредитації журналістів та технічних працівників засобу масової інформації на ім’я селищного голови подається заява в довільній формі, у якій зазначаються особи, акредитація яких запитується, їхні контактні дані. До заяви подаються копії документів, що засвідчують їх професійну належність, а саме: посвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію засобу масової інформації або копія ліцензії на мовлення, посвідчена копія посвідчення журналіста. Апарат ради надає представникам засобів масової інформації порядок денний сесії.
2. У разі порушення законодавства про інформацію або цього Регламенту представниками засобів масової інформації рада може позбавити їх акредитацій на визначений нею термін. Засіб масової інформації, представник якого був позбавлений акредитації, має право запропонувати для акредитації іншого свого представника на наступне засідання ради.
3. На засіданнях ради можуть бути присутні особи за запрошенням, за викликом, депутати інших рад, на визначених для них місцях.
4. Інші особи можуть бути присутні на пленарних засідань ради за умови встановлення їх особи та у межах наявних вільних сидячих місць позаду рядів місць для депутатів.
Дуже цікавий пункт:
3. На засіданнях ради можуть бути присутні особи за запрошенням, за викликом, депутати інших рад, на визначених для них місцях.
4. Інші особи можуть бути присутні на пленарних засідань ради за умови встановлення їх особи та у межах наявних вільних сидячих місць позаду рядів місць для депутатів.
А тепер трішки роз’яснень
Насамперед слід згадати про Конституцію України, яка визначає: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України» (ч.2 ст.19).
Іншими словами, будь-який чиновник, в тому числі міські та селищні голови не мають права вигадувати собі повноваження та спосіб їх реалізації.
Тільки те, що прямо прописано в Законах України.
Інакше – відповідальність.
Якщо відкрити базовий Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» ми побачимо, що повноваження міських та селищних голів виписано у статті 42, а порядок проведення сесій – стаття 46 Закону. Серед повноважень очільників, які можуть стосуватись визначення формату та порядку проведення сесій, дослівно: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради та головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Згідно з законом України Про місцеве самоврядування в Україні
17. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Хочемо зазначити що ніде в законі не прописано що на сесіях можна бути присутні за умови встановлення їх особи та у межах наявних вільних сидячих місць позаду рядів місць для депутатів чи бути присутніми особи за запрошенням, за викликом, депутати інших рад, на визначених для них місцях” – зазначив на своїй сторінці в Фейсбук колишній виконуючий обов”язки голови Копилівської сільської ради Володмир Крижевський.

Нагадаємо, що не так давно той самий Володимир Крижевський вже повідомляв місцеву громадскість, що “на утримання апарату Макарівської селищної ради депутати виділили 45 мільйонів гривень, а безкоштовно харчувати дошкільнят не захотіли” і опублікував у соцмережах “поімений список депутатів які за це проголосували”.

А ще раніше Володимир повідомляв про факт однієї із, м”яко кажучи, досить сумнівних, на його думку, закупівель апаратом Макарівської ОТГ 20 камер зовнішнього відеоспостереження майже на 1 000 000 гривень (!).

Від редакції:
Зі свого боку редакція Медійного проекту Наша версія вважає неприпустимим створення штучних перепон щодо вільної присутності представників засобів массової інформації на відповідних сесіях Макарівської ОТГ. І обіцяє надалі відслідковувати буремні події, що відбуваються на теренах славзнозвісної Макарівщини окремо, і Київщини взагалі. Про обіг подій, пов”язаних з намаганнями керівника Макарівської ОТГ Вадима Токара впровадити тоталітарні методи правління місцевою громадою з ознаками “сталінських репресій” відразу після його обрання, наші читачи зможуть дізнатися з наших наступних публікацій… 😉

Фото зі сторінки Фейсбук Вадим Токар.

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment