Клептомани Кличка крадуть на всьому – від програмного забезпечення до памперсів

Поки Київ під пафосно турботливі інструкції свого мера намагається захиститись від підступного коронавірусу, зі столичного бюджету зникають величезні суми. Підозра падає, зокрема, на керівництво Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій.

Так, за словами членів Постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, у березні минулого року було закуплено на 365 млн. грн. обладнання та промислових програмних продуктів задля впровадження у Києві єдиного електронного квитка. Проте, з часом Департаментом інформаційно-комунікаційних технологій було вирішено, що інсталювання програмного забезпечення не ефективне, і вони почали розробку свого програмного продукту із подальшим тестуванням. Задля того, щоб воно якось працювало, містом було закуплено обладнання ще на 101 млн. та сервісів на 60 млн. грн.

«Навіщо було закуповувати повноцінно завершену систему, якщо Департамент все одно планував її модернізувати? Або навіщо модернізувати те, що пройшло промислове випробування в європейських країнах?! Естонська компанія розробила цей продукт під назвою «Єдиний електронний квиток» в Фінляндії», — розповідає депутат Київради Володимир Левін.

Додатковою графою у переліку чималих витрат позначає і система створення незрозумілої «мережі» із купою серверів.

«Містом під керівництвом Департаменту чомусь постійно закуповуються сервери. За 2 роки КП «ГіОЦ» здійснило закупку на 168 млн. грн. І це при тому, що ми паралельно будуємо ще новий дата-центр. Чи не забагато це для двох рекламних продуктів, що розміщені на серверах КП? Департамент начебто створює місцеву свою «мережу». Але для цього необхідне також і оптоволокно — так ось на нього було витрачено ще 524 млн. грн.», — зазначає В. Левін.

Також, за словами депутата, за 25 млн. грн. Департамент закупив систему LMS, хоча у світі відомо, що є безкоштовні аналоги.

«Аналогічна історія із ситуаційним центром. До сьогодні на його створення, модернізацію та обслуговування містом витрачено 60 млн. грн. А сьогодні на створений продукт Департамент оголошує тендер на проектування — це ще 16 млн. Виникає питання — що ми перш за все маємо робити: проектування чи ситуаційний центр?», — відзначає В. Левін.

Що ж стосується викритих розтрат, то тінь від них падає і на Департамент внутрішнього фінансового контролю і аудиту КМДА, який вже понад півроку веде відповідне розслідування. І за цей час не надало жодних коментарів з цього приводу.

«Все вищезгадане порушує Постанову Кабміну і несе в собі величезний корупційний ризик. В період війни в нашій державі Департамент працює не в рамках розвитку столиці, а лише в рамках розкрадання бюджетних коштів. Це, в свою чергу, викликає низку запитань до Департаменту внутрішнього аудиту: чому він ніяк не реагує, чому у їхніх звітах не зафіксовано жодного порушення Департаментом ІКТ, чому він затягує проведення планового аудиту? Вже півроку мені лише відписуються, що їм ще потрібен час», — підкреслює депутат.

Варто зазначити, що в січні під час звітування за минулий рік директор Департаменту внутрішнього фінансового контролю і аудиту Оксана Колтик не доповіла жодних результатів — лише повідомила, що розслідування триває. Нагадаємо, тоді вона відзвітувала про виявлені фінансові порушення у розмірі 431,7 млн. грн. – в цьому були задіяні як міські КП, так і районні адміністрації і навіть заклади культури.

«Все вищевикладене є проявом зловживання посадовим становищем та розкраданням бюджетних коштів. Усі матеріали я направлю на опрацювання до НАБУ, ГПУ, ДВН та САП. Інших шляхів боротьби із корупцією я на сьогодні не бачу», – зазначив В. Левін.

КП ГІОЦ не вперше фігурує в корупційних схемах. СБУ підозрює, що у 2015-2018 роках посадовці Департаменту економіки та інвестицій КМДА та Управління туризму та промоцій КМДА зловживали своїм службовим становищем і, перебуваючи у змові з власниками та керівниками комерційних структур, привласнили державні кошти в особливо великих розмірах. Зокрема, згадані Департамент та Управління, а також підконтрольні їм комунальні підприємства оплачували підрядникам різні роботи і послуги за значно завищеними цінами. При цьому роботи виконували безпосередньо співробітники КП «Київський міський туристично-інформаційний центр» («КМ ТІЦ») та КП «Головний інформаційно-обчислювальний центр» ( «ГІОЦ»).

Служба безпеки України вважає, що посадовці КП «Головний інформаційно-обчислювальний центр» КМДА та ТОВ «Українські бізнес комунікації» привласнили бюджетні кошти на створенні диспетчерської для обслуговування житлового фонду Києва та забезпечення безпеки ліфтового обладнання за 58,81 млн. грн. У квітні 2018 р., КП «ГІОЦ» і «Українські бізнес комунікації» уклали договір на створення комплексу «Оперативно-диспетчерське обслуговування житлового фонду та систем управління, контролю і забезпечення безпеки ліфтового обладнання». Згідно з цією угодою, передбачалася поставка комп’ютерного обладнання, ліцензій та програмного забезпечення на загальну суму 58,81 млн. грн.

Слідчі з’ясували, що за станом на серпень 2018 р. підрядник реалізував два з п’яти етапів створення комплексу на загальну суму 30,3 млн. грн. Мова йде про поставку ліцензій, створення програмного забезпечення (комп’ютерна програма «Callway», комп’ютерна програма «Електронний реєстр заявок і скарг виконавців житлово-комунальних послуг», комп’ютерна програма «Система диспетчеризації внутрішньо будинкової інфраструктури «Desk control» з додатковими модулями, розробленими для замовника), розгортання і налаштування системи.

В рамках виконання третього і четвертого етапів створення комплексу станом на 15 серпня 2019 року виконується поставка, монтаж і налагодження обладнання диспетчеризації (апаратних частин комплексу) на загальну суму 20,2 млн. грн.

Разом з тим, правоохоронці встановили, що ТОВ «Українські бізнес комунікації» з 1 січня 2017 року надає згадане програмне забезпечення та обладнання диспетчеризації в оренду (повністю або частково) трьом підприємствам :ТОВ «СЕА ОДС», ТОВ «Барс Україна» і ТОВ «Дельта-пак сістемс Україна». Ці три фірми надають послуги з операційно-диспетчерському обслуговуванню об’єднаних диспетчерських систем будинків комунальної власності в різних районах Києва.

На думку слідчих СБУ, такий факт свідчить про імітацію або часткової імітації процесу розробки модулів до зазначеного програмного забезпечення, а значить сума закупівлі була штучно збільшена на 21,9 млн. грн. Крім того, як вважають правоохоронці, йдеться про намір виконавця поставити вже вживане обладнання диспетчеризації.

СБУ з’ясувала, що «СЕА ОДС», «Барс Україна» і «Дельта пак системс Україна» пов’язані між собою фірми, вони подають фінансову звітність з однієї IP адреси, надають послуги з диспетчерського обслуговування, використовуючи спільних операторів, і є конкурентами у проведених тендерах без залучення третіх компаній у всіх десяти районних комунальних керуючих компаній з обслуговування житлового фонду Києва. У СБУ порахували, що зазначені послуги на загальну суму близько 150 млн. грн. надаються по завідомо завищеним цінам та не у повному обсязі.

Ще 8 жовтня 2018 року в ЕРДР були внесені відомості про відкриття кримінального провадження під № 42018110000000355 за статтею 191 КК України — привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. Слідчі Головного управління СБУ по Києву підозрювали керівництво управління освіти в тому, що вони перерахували бюджетні гроші компаніям, що робили ремонти в будинках шкіл, до того, як ці ремонти були завершені. Здавалося б, обкрадати дітей на ремонтах в школі — остання справа. Але для підлеглих Володимира Кличка немає межі досконалості. Департамент соціальної політики КМДА під керівництвом Юрія Крикунова не гребує навіть памперсами, які призначаються немічним літнім людям.

Складається враження, що єдиний спосіб змусити чиновників КМДА дотримуватись законів — це узаконити крадіжку.

Кор. НВ за матеріалами українських ЗМІ

Sharing is caring!

Send a Comment