7 листопада поточного року знову став своєрідними революційним днем. Саме в цей день набув чинності Закон України «Про Національну поліцію». Відповідно до нього у кожній області створені Головні управління Національної поліції. Реформування торкнулася і ДАІ, постільки ця структура буде реорганізована і ввійде в місцеві відділи поліції. Про ці та інші законодавчі перепитії в правоохоронних структурах розмова нашого кореспондента з начальником Ірпінського відділу національної поліції, підполковником Ігорем Падюком.
Підполковник Ігор Падюк увесь час роботи в структурі МВС віддав карному розшукові, пройшов всі етапи становлення — від оперативнка до начальника відділу міліції в місті Києві.
— Ігоре Георгійовичу, отже віднині всі, хто звертатиметься за телефоном 102, можуть називати чергового поліцейським? Що стоїть за цим нововведенням? Чи це не чергова зміна, так би мовити, вивіски?
— Так, дійсно сьогодні нас можна називати працівниками поліції, але якщо хтось назве міліцією, це не значить, що ми його не почуємо. Взагалі, законодавці встановили перехідний період до 31 грудня 2016 року. До цього часу поліцейські можуть використовувати атрибути міліції, зокрема форму, посвідчення, печатки, логотипи та емблеми міліції Міністерства внутрішніх справ України. Однак оновлення роботи в правоохоронних органах розпочалося вже сьогодні. Таким чином, ці нововведення ні в якому разі, як Ви сказали, не «чергова зміна вивіски».
— Можете детальніше розповісти про ключові моменти реформування правоохоронних підрозділів?
— По-перше, вони націлені на структурні зміни, які мають оптимізувати захист кожного громадянина України, і в першу чергу за рахунок скорочення кабінетних працівників і збільшення патрульних служб, груп швидкого реагування, слідчих. Уже розпочато процес злиття, або укрупнення регіональних відділів поліції, якщо раніше в Київській області функціонувало 27 відділів, наразі буде 12.
— Отже, стане менше кабінетнтх командирів і більше, стражів правопорядку?
— Саме так, в підпорядкуванні Ірпінського відділу поліції віднині буде Бородянський і Макарівський відділи. А щодо ключових моментів реорганізації, то одним із основних її пунктів є очищення наших рядів. Хотів би зазначити, що це не та, звична чистка мундирів, а зміна ідеології і працівників нашої системи, які їй не відповідають.
— І яким чином це здійснюється?
— Кожен працівник поліції пройде двоступеневу переатестацію.
— Коли розпочнеться цей процес?
— Він вже триває, щодня по 10-20 працівників їздять до Києва на атестацію, де проходять тестування, що стосуються знання законів та багатьох професійних і моральних аспектів. Але тестування — це ще не все, апофеозом перевірки кадрів буде поліцейська комісія, де враховуватимуться всі службові характеристики.
— Отже головна мета чистки ваших рядів — нові люди?
— Не обов’язково нові люди, новий підхід до роботи і нове мислення.
— Чи не впливає це на роботу в даній ситуації, адже люди нервують?
— Ні, наш відділ працює в звичному режимі і, я б сказав, навіть у кращій формі, адже відтепер всі намагаються виявляти всі свої позитивні сторони.
— Як відомо, розпочалося реформування ДАІ, як це здійснюватиметься на практиці?
— На базі патрульної служби і ДАІ буде створено єдину патрульну службу. На перехідному етапі у певних моментах керівник патрульної поліції співпрацює з ДАІ для того, щоб перейняти досвід. І все ж, після передачі ДАІ своїх повноважень патрульній службі залишаться два спецпідрозділи — «Кобра» і підрозділ супроводу офіційних делегацій. Про це, як відомо, заявила перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе.
— Як довго триватиме процес злиття ДАІ з патрульною службою?
— До кінця року нові патрульні служби мають запрацювати в усіх містах-мільйонниках України, не забариться цей процес і в нас.
— Користуючись нагодою, давайте поговоримо про нинішню оперативну ситуацію в Приірпінні, тенденції тих чи інших правопорушень.
— На даний час особливої напруги не існує, все ж, ситуація складна, якщо говорити по тенденції правопорушень, то вони найбільше виявляються в напрямку крадіжок особистого майна громадян.
— Чи вдається поліції розкривати ці злочини й попереджувати, та яке їх підгрунття.
— Давайте відразу розкажу за їх підгруннтя, найбільше квартирних крадіжок здійснюють, так звані, київські гастролери, бо Ірпінь є супутником столиці. Ми викрили вже не один злочин, і маємо надію, що з часом їх викорінимо, бо у нас з’явилися невтомні помічники, котрі несуть цілодобову варту.
— Заінтригували, що це за такі залізні стражі правопорядку?
— Справді залізні, це камери відео-нагляду, вони вже встановлені в найбільш людних місцях, і тут велика подяка міській владі. У наступному році планується встановити камер відео-нагляду втричі більше.
— А от як захистити камерами відео–нагляду приватний сектор?
— У цьому сенсі складнощів не існує, їх пильне око стежитиме вдень і вночі зі стовпів за вулицею і воротами в будинках. Скажу більше — згодом Ірпінь стане мертвою зоною для злодюг.
— На завершення бесіди, хотілося б запитати, про резонансний злочин щодо зникнення студентки О. й повішення громадянина П.
— Ця подія має спільну історію, нами вже опрацьовано версію, згідно з якою визначено всі мотиви злочину, однак зараз процес на стадії експертизи. Через два-три тижні, сподіваюся, вже будуть їх дані, й ми зможемо оголосити повну версію цього злочину.
— Що ж, успіхів.
— Дякую.
Валентин СОБЧУК