Наскільки боляче санкції США вдарять по Дубинському і Деркачу, пояснили юристи

Санкції, які були введені США проти нардепа від “Слуги народу” Олександра Дубинського і позафракційного Андрія Деркача, а також ще п’яти українців, сильно ускладнять для них життя. Про це розповіли банкіри і юристи, передає LIGA.net. Зокрема, йдеться про неможливість здійснення транзакцій і відкриття рахунків в більшості банків.

За словами адвоката з компанії Arzinger Віктора Сизоненка, обмежувальні заходи поширюються на будь-які дії (включаючи угоди, пов’язані з передачею, оплатою, експортом, отриманням) щодо майна і часток у майні фізосіб, включених до списку санкцій.

Він пояснив, що дотримуватися режим санкцій під час співробітництва з особами, які потрапили у список американського Мін’юсту, зобов’язані громадяни США; іноземці, які проживають в США; компанії, які створені за американським законодавством; будь-які особи, які ведуть бізнес в США або пов’язані контрактами з американськими компаніями. Також обмеження можуть поширюватися на співробітників американських компаній, незалежно від громадянства і місця перебування.

Водночас заходи можуть застосовувати і до тих, хто не є громадянином США, якщо є “достатня зв’язок зі Сполученими Штатами”. Наприклад, це може бути закупівля товарів з США або інше залучення американців до експорту або інших операції з країнами, на які поширюються санкції.

Співрозмовник в керівництві Нацбанку України зі свого боку пояснив, що американські санкції автоматично не поширюються на територію нашої країни, тобто операції тут у подсанкційних осіб не обмежені. Але з урахуванням ризику, банки мають право відмовити в обслуговуванні.

Таку ж думку висловив керівник фінансового моніторингу одного з українських банків, який побажав залишитися анонімним. “Практично всі іноземні банки імплементують практики OFAC в Україні. А є банки, у яких немає таких вимог. Як правило, це локальні банки, і вони працюють в рамках того, що не дозволяє українське регулювання”, – сказав співрозмовник.

Очільниця ради директорів аудиторської фірми “Аксьонова та партнери” Олена Макеєва пояснила на прикладі, як можуть виникнути проблеми у Дубинського та інших фігурантів: “Як аудитор я маю перед підписанням документів перевірити кожну компанію і її вигодоодержувача. Якщо я бачу, що бенефіціаром є людина, яка потрапила під санкції, я повинна присвоїти високий ризик. Але в цьому випадку я б відмовилася від співпраці “.

Вона додала, що спокійним Дубинський може бути тільки в країнах з дуже високим ступенем секретності, де він може передавати свої активи в траст.

Водночас всі експерти вважають, що обійти санкції за бажання можна, але важко. Сизоненко підкреслив, що це можна зробити через номінальних осіб, зв’язок з якими неможливо встановити. “Але тут виникає питання про передачу активів на користь таких осіб, з великими активами це буде складно і залишить слід, по якому може бути відстежено зв’язок”, – додав він.

Юристка Центру протидії корупції Тетяна Шевчук наголосила, що OFAC – Управління Мінфіну США з контролю над іноземними активами, який займається веденням та імплементацією санкцій – порівняно нечисленний департамент, і вони не все можуть відслідковувати, але якщо зафіксували порушення, то випишуть величезні штрафи.

За словами Сизоненка, в рамках громадянської відповідальності штраф становить до 250 000 доларів або додавання у список SDN. А за умисні порушення – до 20 років в’язниці або штраф до 1 млн доларів.

Як повідомляв OBOZREVATEL, 11 січня США ввели санкції проти громадян України, серед яких нардеп Олександр Дубинський, колишній військовий прокурор Костянтин Кулик і екснардеп Олександр Онищенко, а також низки інформаційних ресурсів.

Обмежувальні заходи пов’язані з ймовірним втручанням цих осіб в американські вибори.

Sharing is caring!

Send a Comment