Не спішіть платити за нав’язаними грабіжницькими тарифами

АМКУ розпочинає розслідування щодо шести газопостачальних компаній

Північне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розпочинає справи щодо шести газопостачальних компаній через встановлення завищених цін на газ для населення. Дії ТОВ «Київоблгаз збут», ТОВ «Житомиргаз збут», ТОВ «Чернігівгаз збут», ТОВ «Черкасигаз збут», ТОВ Уманьгаз збут» та ДП «КиївГазЕнерджі» (надалі – компанії-відповідачі) містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольними (домінуючим) становищем на ринку. Це могло призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умови існування значної конкуренції на ринку.

Нагадаємо, що з 1 серпня 2020 року ринок газу відкрився для населення, і споживач отримав право вибору постачальника. Зазначимо, що окрім згаданих шести компаній в територіальних межах тих же областей діяльність з постачання природного газу здійснюють й інші суб’єкти господарювання. Однак і надалі до 85% населення користуються послугами компаній-відповідачів у відповідних регіонах.

Наразі виявлено, що цінові пропозиції відповідачів-монополістів на природний газ для потреб населення з листопада 2020 року по січень 2021 року в середньому перевищували ціни їх конкурентів на ринку до 40%. Наприклад, ціна газу у «Київоблгаз збут» була вищою за ціну, запропоновану «ГК «Нафтогаз України», на 2,54 грн. за 1 м3 (38,52%). А різниця з цінами ТОВ «Мегаватт енерго» взагалі становила аж 43,41%: ця компанія пропонувала населенню куб газу дешевше на 2,76 грн.

Тобто з урахуванням цін, які формувались на ринку, вищезазначені товариства здійснювали постачання природнього газу для населення по економічно необґрунтованими (завищеними) цінами.

Подібні факти виявлені також і в інших регіонах України, дослідження по них вже завершуються територіальними відділеннями Комітету. У разі наявності інформації щодо можливих порушень з боку газопостачальних компаній, зокрема створення перешкод при зміні постачальника, просимо звертатися до міжобласних відділень АМКУ:

Північне (Київ і область, Житомирська, Чернігівська та Черкаська обл.): (044 248-08-92, kv@amcu.gov.ua

Західне відділення (Львівська, Волинська, Рівненська, Івано-Франківська та Закарпатська обл.): (032 276-68-30, lv@amcu.gov.ua

Південне відділення (Одеська, Миколаївська та Херсонська обл.): (048 728-36-34, 048722-52-63), od@amcu.gov.ua

Південно-західне відділення (Хмельницька, Вінницька, Тернопільська та Чернівецька обл.): 0382 742-001, khm@amcu.gov.ua

Південно-східне відділення (Дніпропетровська, Запорізька та Кіровоградська обл.): 056 744-84-35, dp@amcu.gov.ua

Східне відділення (Харківська, Донецька, Луганська, Полтавська та Сумська обл.): 057 714-34-44, khr@amcu.gov.ua

Довідково:

З моменту відкриття ринку газу для населення АМКУ надавав постачальникам природного газу обов’язкові для розгляду рекомендації:

У серпні 2020 рокусвоєчасно інформувати про зміни в ціні та вжити заходи щодо встановлення цін на природний газ на рівні, що існував би за умов існування значної конкуренції на ринку.

У грудні 2020 рокуутриматись від дій, які можуть призводити до недопущення, обмеження, усунення чи спотворення конкуренції на ринку постачання природного газу, зокрема, при зміні побутовими споживачами постачальника природного газу, встановленні цін на природний газ.

Рекомендації отримали близько чотирьох десятків компаній, включно з тими, проти яких сьогодні було відкрито справи.

Раніше, у грудні 2019 року, «Київоблгаз збут», «Житомиргаз збут» та Чернігівгаз збут» отримували штрафи за зловживання монопольним становищем у вигляді донарахування об’ємів використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками.

Sharing is caring!

Send a Comment