Об’єднати Конституційний і Верховний суди пропонує суддя Вовк

Проблему забезпечення ефективності роботи Конституційного суду України і Верховного суду України можна вирішити шляхом внесення змін до Конституції і створення єдиного суду з новими повноваженнями. Про це в статті для Судово-юридичної газети написав глава Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк, представляючи власну концепцію судової реформи.

“Останнім часом існує багато нарікань на діяльність Конституційного Суду України, зокрема, щодо тривалого розгляду конституційних подань. Не виключенням є і діяльність Верховного Суду в частині ефективного забезпечення формування єдиної і постійної судової практики. Тому, на мою думку, назріла необхідність шляхом внесення відповідних змін до Конституції, створення Верховного суду України як єдиного вищого суду права, який би діяв в складі 18-21 суддів і виконував функції конституційного судочинства, касаційного провадження з розгляду кримінальних, цивільно-господарських, адміністративних справ … “, – запропонував суддя Вовк.

Також він пропонує повернутися до практики надання Пленумом Верховного Суду України правових висновків, які були б обов’язковими для всіх судів України.

“Можливо, для збалансування механізму стримувань і противаг нового ВСУ варто зберегти принцип формування, що діє в даний час для КСУ, тобто призначення суддів в рівних квотах Президентом, парламентом і з’їздом суддів довічно. При цьому не обов’язково з числа суддів”, – запропонував глава ОАСК.

Відзначимо, що, крім іншого, його концепція судової реформи передбачає також вибори мирових суддів і окремий суд для інвесторів, суддями в якому зможуть стати і іноземці. Також Павло Вовк пропонує істотно розширити права суддівського самоврядування.

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський вніс в парламент цілий пакет законопроектів, що пропонують реформу судової системи. Один з них стосується Окружного адмінсуду Києва. Глава держави пропонує забрати у Окружного адмінсуду практично всі справи, пов’язані з рішеннями центральних органів влади і передати їх Верховному суду.

При цьому проти пропозицій президента вже висловилися багато експертів. Зокрема, проти передачі справ з Окружного адміністративного суду Києва до Верховного суду виступили голова Верховного суду Валентина Данішевська. Вона вважає, що це може повністю заблокувати роботу суду. Щорічно ВС тільки в першій інстанції буде отримувати до 5 тисяч справ, за якими, швидше за все, в 100% також будуть подані апеляції.

У зв’язку з цим вона закликає розглянути кілька альтернатив до законопроекту про ОАСК. За словами Данішевської, діалог з авторами законодавчої ініціативи і з парламентським комітетом з цього питання вже розпочато.

Sharing is caring!

Send a Comment