У Києві, в ІА «УНІАН», відбулась прес-конференція кандидата на посаду голови Харківської обласної державної адміністрації Тетяни Барановської. Претендент від громадськості Харківщини, засновник ГО «Експертиза Реформ» розповіла подробиці власної програми дій та поділилась з журналістами своїм баченням розвитку Харківської області.
Представниця Харківщини має 15 річний досвід роботи на публічній службі – здебільшого це була робота в юридичних службах органів місцевого самоврядування та органах державної влади, в тому числі більше 4-х з половиною років у Харківській обласній державній адміністрації. На цій посаді вона пройшла шлях від головного спеціаліста юридичного відділу апарату до заступника директора Юридичного департаменту ХОДА.
«Протягом останнього року я мала можливість подивитись на діяльність державних органів з іншої, не властивої для моєї попередньої роботи точки зору, а саме, як «спостерігач» від громадськості, що має професійний досвід у цьому питанні, і знає, як саме функціонує державний орган на практиці, – розповідає пані Тетяна. – Справа в тому, що у січні цього року, разом із командою однодумців, я стала засновником Громадської організації «ЕкспертиЗА Реформ». Основним завданням цієї організації, ми разом із колегами визначили громадський контроль за реалізацією в державі сучасних реформ і підготовку обґрунтованих пропозицій з удосконалення механізмів функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування».
Кандидат на посаду губернатора Харківської області нагадала присутнім, що за даними моніторингу, який щорічно проводиться Кабінетом Міністрів України, Харківщина є лідером (посіла друге місце) серед регіонів за соціально-економічним розвитком. І хоча в цілому є чим пишатись, існує дуже багато проблемних галузей, що потребують нагального вирішення.
Зокрема, за даними Головного управління статистики у Харківській області, Харківська область є першою серед регіонів, після Луганської та Донецької областей, за величиною боргів із заробітної плати.
Дуже гостро, за словами Т. Барановської, постає питання вирішення проблем АК «Харківобленерго», частка держави у статутному капіталі якого перевищує 50 відсотків. За її словами, систематичні неплатежі з боку комунальних підприємств Харкова (борг 800 млн. гривень!) призвели до катастрофічного становища всієї системи, і поставили під загрозу стале забезпечення електроенергією усієї Харківської області.
Що стосується перших кроків на посаді губернатора у разі перемоги, кандидат від громадськості зупинилась на таких напрямках.
«Одним із перших питань, яким я планую приділити особливу увагу – це стимуляція об’єднання територіальних громад області. Вже прийняті відповідні закони, але процес об’єднання гальмується – місцеві депутати, голови селищних, районних рад бояться втратити свій вплив. Людей треба заохотити тими перевагами, що дає об`єднання – зростання відшкодувань з бюджету, збільшення доходів громад у рази! І ці кошти можна буде спрямувати на покращення життя на місцях. Отже, розвиток регіонів має починатись із кожної малої громади.
Другим важливим напрямком я бачу реалізацію Конституційної реформи у частині децентралізації влади. Вказана реформа передбачає зміни у територіальній організації влади, передачу більшості повноважень, які сьогодні здійснюють місцеві державні адміністрації з питань реалізації державної політики у відповідних сферах, виконавчим органам місцевих рад відповідного рівня.
Передбачається створення на рівні районних та обласних рад виконавчих органів, дещо схожих за своїми функціями на місцеві державні адміністрації.
Замість місцевих державних адміністрацій на рівні районів та області передбачається запровадження інституту так званих «перфектів» – представників Президента. За перфектами передбачається залишити здійснення контрольних функцій за реалізацією державної політики у відповідних напрямках.
Насправді, вказана реформа вже могла б і відбутися. А це означає лише те, що новий губернатор має з готовністю ставитися до питання реорганізації такого інституту держави, «як місцеві державні адміністрації» – у «префектуру». Саме він має правильно, грамотно, своєчасно організувати на рівні регіону реалізацію вказаної реформи.
І щоб ця реформа насправді принесла користь, і від неї не постраждали, у першу чергу, звичайні люди і професіонали у сфері публічної служби, завданнями нового губернатора, окрім забезпечення сталого розвитку регіону, є підготовка до вказаної реформи, як місцевих державних адміністрацій, так і органів місцевого самоврядування. Вона має відбуватися чітко і злагоджено. Отже, я вважаю, що одним із перших кроків, на шляху до вказаної реформи є запровадження спрощеної структури місцевих державних адміністрацій, де замість 25 юридичних осіб публічного права має бути одна, з якою будуть вестись усі справи по фінансовим та виконавчим рішенням.
Також не можна обійти увагою важливість освітницького та науково-технічного розвитку Харківщини. Цей величезний потенціал має працювати на користь області. У нас сильна фізична, хімічна і технічна школи. Це перспективний напрямок інвестування із перспективами відкриття аналогів Силіконової долини. А вишам треба дати максимальні можливості для розвитку і самостійності, та приходити на допомогу лише у вирішенні спільних проблем. Як активізувати розвиток наукових установ, сприяти інвестуванню, стимулювати працевлаштування, замовляти розробку програм і експертних висновків – є досвід успішних країн, і ми можемо його впроваджувати в себе», – зазначила Тетяна Барановська.
На запитання журналістів, якою була особиста мотивація прийняти участь в конкурсі, Т. Барановська відмітила, що її рішення було усвідомленим і виваженим.
«Більше десяти років свого життя я присвятила роботі на державній службі. Я знаю, як організована і працює така система, як обласна державна адміністрація, не лише «на папері», але й «у дії». Я знаю і сильні, і слабкі сторони роботи цього органу та розумію, як реформувати цей інститут на шляху до префектури, і відчуваю у собі сили, бажання і відповідальність зайняти цю посаду.
Наразі я маю досвід роботи і в громадському секторі, тому я зможу побудувати ефективне державно-громадське партнерство, коли стану губернатором. Також своєю сильною якістю вважаю той факт, що йду на цю посаду не сама – в мене є дружня команда однодумців-професіоналів, які зможуть допомогти мені організувати роботу на найвищому рівні.
Також у мене є підтримка моєї родини – чоловіка, дітей, батьків, близьких і друзів.
Вважаю, що робота на цій посаді не тільки дозволить реалізувати моє прагнення бути корисною суспільству, розвивати рідний край, служити народові України, але й стане для мене новим етапом особистісного розвитку», – підкреслила Тетяна Барановська.
На прес-конференції журналісти поцікавились іншими сферами, з якими неодмінно матиме справу Тетяна Барановська, якщо переможе в конкурсі.
– Як плануєте долати корупцію, яка гальмує розвиток держави у всіх сферах?
– Боротьба з корупцією має бути системною та вирішуватись комплексно. Україна має гарне антикорупційне законодавство, проте не може його реалізувати на практиці. Зараз відбувається багато корупційних затримань, але треба зробити так, щоб злочинці несли кінцеву відповідальність. Громадськість має всі важелі та інструменти для контролю за чиновниками та політиками – прозорість відносин, операцій, закупівель дозволяють оперативно виявляти ознаки корупції. Громадам треба рішуче та активніше приймати в цьому участь та, звісно, люди повинні самі перестати давати хабарі. Зокрема в земельних питаннях, які більше за все потерпають від корупції, треба дотримуватись прозорості рішень та відкритого доступу до інформації. Т. Барановська пообіцяла відновити контроль за цими питаннями та закликала громадськість до активної співпраці у боротьбі із корупційними проявами.
На питання, чи має прихильність до якихось партій, кандидат відповіла, що чиновник не повинен бути політиком, а повинен бути професіоналом. Тому вона готова приймати до розгляду будь-які конструктивні пропозиції від усіх політичних сил, якщо вони будуть дійсно слугувати на користь людям та регіону.
А на питання про розгляд у ВР законопроекту про скасування відкритого конкурсу на посаду губернаторів, Тетяна відповіла, що вважає цей законопроект як той, що не відповідає Конституції України та демократичним засадам. «Як юрист я можу чітко сказати, що цей законопроект не повинен подаватись на голосування, як неконституційний. Сподіваюсь, що депутати це усвідомлять і питання вирішиться на користь демократичного розвитку».
На прес-конференції також прозвучало питання щодо забезпечення безпеки Харківської області як прифронтового регіону, що межує із Російською Федерацією. Т. Барановська зазначила, що безпекою, перш за все, повинні займатись професіонали, і в цій сфері вона буде дотримуватись діючих інструкцій та підтримувати існуючі державні програми, що спрямовані на захист життя та здоров’я людей.