Пенсіонери проти України чи уряд проти пенсіонерів?

На 1 січня 2020 року прожитковий мінімум (величина, достатня для забезпечення нормального функціонування організму людини, яка втратила працездатність) встановлено урядом Гончарука на рівні 1638 грн. І закладений в бюджет розмір мінімальної пенсії також 1638 грн. Це ж просто апофеоз державницького підходу!

Залишилось вселити думку своєму організму, що 1638 грн. йому цілком достатньо для забезпечення нормального функціонування. При цьому організму Гончарука, наприклад, чомусь потрібно 60 тис. 479 грн. Але ж в Конституції записано, що громадяни мають рівні права і свободи та є рівними перед законом. І не може бути жодних привілеїв чи обмежень.

Пенсіонери проти-2

У жовтні 2004 року пенсіонер Валерій Петрович Петриченко звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з позовом до районного управління Пенсійного фонду України про виплату заборгованості з пенсії та відшкодування моральної шкоди. У своєму позові заявник зазначав, зокрема, що, за статтею 46 Конституції України, він має право на пенсію у розмірі, не нижчому від прожиткового мінімуму. Проте у відповідний час розмір його пенсії був нижчим від встановленого розміру прожиткового мінімуму.

Оболонський суд відмовив В.Петриченку у задоволенні позову у зв’язку з необґрунтованістю, зазначивши, що Пенсійним фондом України не було допущено порушення підзаконних актів. Апеляційний суд м. Києва та Вищий адміністративний суд України залишили рішення суду першої інстанції без змін. Жоден з цих судів не розглянув доводи заявника за статтею 46 Конституції щодо невідповідності розміру його пенсії прожитковому мінімуму.

В. Петриченко звернувся до Європейського суду з прав людини. У відповідь на викладені в його заяві доводи українській уряд стверджував, що національні суди належним чином розглянули доводи заявника та винесли добре обґрунтовані рішення, при цьому розмір пенсійних виплат заявнику було розраховано відповідно до статті 46 Конституції України.

ЕСПЛ з цим не погодився і нагадав українському уряду, що аналогічну скаргу було розглянуто у справі «Проніна проти України» (Pronina v. Ukraine) та у справі «Богатова проти України» (Bogatova v. Ukraine). У цій справі заявник також вимагав у національних судах розрахунку розміру його пенсії у відповідності до вимог статті 46 Конституції України. Проте національні суди не зробили жодної спроби проаналізувати вимогу заявника з цієї точки зору, незважаючи на пряме посилання на неї у кожній судовій інстанції.

У справі «Петриченко проти України» ЄСПЛ дійшов такого висновку: «Цілком проігнорувавши доводи заявника, навіть коли вони були конкретними, доречними та важливими, національні суди не дотримались свого зобов’язання за пунктом 1 статті 6 Конвенції: «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення…»

Постановляючи рішення на засадах справедливості, ЄСПЛ присудив київському пенсіонеру Валерію Петровичу Петриченку 1200 євро відшкодування моральної шкоди.

Якою ж виявилась реакція українських урядовців на вкрай негативну публічну оцінку вищою судовою інстанцією Європи їх ставлення до громадян літнього віку, а фактично – на звинувачення у порушенні фундаментальних прав людини в України, і перш за все – проголошеного статтею 27 Конституції України невід’ємного права на життя?

А ось якою: на 1 січня 2020 року прожитковий мінімум (величина, достатня для забезпечення нормального функціонування організму людини, яка втратила працездатність) встановлено урядом Гончарука на рівні 1638 грн. І закладений в бюджет розмір мінімальної пенсії також 1638 грн. Це ж просто апофеоз державницького підходу! І вівці цілі, і вовки ситі! А у завзятих пенсіонерів, які отримують мінімальну пенсію, більше немає підстав скаржитись до Європейського суду на те, що розмір його пенсії нижчий від прожиткового мінімуму.

Як говорив відомий кіногерой: «У меня пенсия хорошая. Маленькая, но хорошая». Залишилось вселити думку своєму організму, що 1638 грн. йому цілком достатньо для забезпечення нормального функціонування. При цьому організму Гончарука, наприклад, чомусь потрібно 60 тис. 479 грн. Але ж в Конституції записано, що громадяни мають рівні права і свободи та є рівними перед законом. І не може бути жодних привілеїв чи обмежень.

Схоже, уряд Гончарука витирає ноги не лише об пенсіонерів.

Sharing is caring!

Send a Comment