Перерозподілити податок із зарплат запропонували у Раді

Навіщо і що хочуть змінити українські парламентарі

У Верховній Раді зареєстровано цілу низку законопроєктів (5244, а також альтернативні 5244-1, 5244-2, 5244-3), мета яких  змінити механізм розподілу податку на доходи фізосіб (ПДФО) між регіонами. Депути пропонують різні варіанти розподілу податку між місцем проживання і роботи українців. Про це йдеться в публікації Центру аналізу публічних фінансів та публічного врядування Київської Школи Економіки в telegram.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – найбільше джерело у структурі доходів бюджетів місцевих громад. Законопроєкт №5244 зареєструвало кілька десятків нардепів з різних фракцій на чолі з Олегом Кулінічем ( “Довіра”).

Поточна система розподілу ПДФО між регіонами має суттєву ваду: фактично вона здійснюється за місцем реєстрації платника податків, а не за місцем фактичного працівника цієї компанії, за якого вона сплачує ПДФО.

Депутати пропонують змінити підхід до розподілу. Як? 

Депутати розходяться у підході до розподілу ПДФО між місцевими бюджетами. У кожному із законопроектів пропонується свій варіант:

  • сплачувати податок до бюджету порівну (по 50%) за місцем проживання та за місцем роботи працівника
  • дати можливість працівнику обирати в який з двох бюджетів сплачувати податок – за місцем роботи чи проживання працівника
  • дати можливість роботодавцю обирати один із способів сплати ПДФО за працівника – або повністю в бюджет за місцезнаходженням юридичної особи або рівними частинами у бюджети за місцем проживання та за місцем роботи працівника
  • сплачувати повністю до бюджету місцезнаходженням юридичної особи та її відокремленого підрозділу, де фактично працюють фізичні особи – платники податку

Зміна підходу до розподілу ПДФО кардинально змінить обсяги базової (з бюджету місцевим громадам) та реверсної (з місцевих в державний бюджет) дотацій в багатьох місцевих громадах. І якщо приймати таке рішення без попередніх детальних розрахунків потенційних наслідків, в майбутньому це може призвести до нових проблем бюджетної системи України, йдеться в аналізі.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, як збільшиться податок на нерухомість 2021 року. Фізичні особи-підприємці, які вже вийшли на пенсію за віком, можуть більше не платити за себе єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Sharing is caring!

Send a Comment