Політичного притулку та охорону в Україні просить журналіст з Ірану

Іранський журналіст і бізнесмен Мохаммадіян Моджтаба повідомив про переслідування з боку його країни і закликав українську сторону надати йому статус біженця. Під час прес-конференції він розповів про переслідування авторитарним режимом Ірану і про сумнівну роль українських чиновників у своїй історії.

Моджтаба розповів про себе як журналіста, співака, громадського діяча і підприємця, зокрема, як підтримав Зелену революцію 2009 року в Ірані (проти фальсифікацій на виборах); як іранська влада заборонила йому публікуватися (займатися діяльністю); як в своїх піснях розкривав інформацію про життя політичних в’язнів; як займався підприємницькою діяльністю, зокрема, для викупу з боргових ям іранських боржників з числа політичних в’язнів.

https://youtu.be/ieUHwRBY85w

«Члени мої сім’ї фактично всі знаходяться під арештом, щодо них здійснюються репресії і тиск. Ми маємо верховного лідера в країні, який щорічно напередодні Нового року визначає новий економічний курс в країні. Я написав кілька статей з гострою критикою цих економічних курсів, я розкритикував взагалі всю цю популістську діяльність верховного лідера. Це призвело до того, що я був заарештований… Крім того, саме в 2009 році я підтримав Зелену революцію в Ірані. Після цього проти мене було прийнято рішення суду про обмеження журналістської діяльності – мені було заборонено публікуватися, брати участь в будь-яких мітингах… Я один рік перебував під арештом після участі в мітингах під час Зеленої революції… Після того, як мені протягом двох років заборонили публікуватися, мене переслідували, я почав свою бізнес-діяльність», – повідомив Моджтаба.

За його словами, під час заборони публікуватися в 2009 році, займаючись бізнесом, він отримав вимогу спецслужб Іранської ісламської республіки займатися економічною діяльністю в обхід санкцій – ввозити незаконні товари військового призначення. Після відмови йому розгромили офіс і почали переслідувати його родину.

Моджтаба розповів, що повинен був виїхати до Грузії, звідки в 2017 році приїхав з метою подальших інвестицій в економіку України. 6 грудня 2017 року його затримали під час проходження митного кордону в аеропорту «Бориспіль» на підставі «червоної картки» Інтерполу, однак перевірка показала, що він відсутній у розшуку. Однак 9 грудня 2017 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Моджтаба був переведений в СІЗО, де, за його словами, він перебував під арештом протягом шести місяців.

Також Моджтаба розповів про порушення з боку українських чиновників. Наприклад, у справі немає жодного оригіналу, а угода між Україною та Іраном про видачу вимагає наявності текстів англійською, перською та українською мовами.

Адвокат Юрій Усатенко, зі свого боку, розповів про невідповідність російської та англійської перекладів документів у справі, які були спрямовані в Україну іранською стороною. Адвокат розповів про листування Генеральної прокуратури з Посольством Ірану, заявивши про підтасовування в перекладі даних з боку посольства.

Моджтаба підкреслив, що, з огляду на численні переслідування, погрози, фальсифікації, він у 2018 році звернувся в Державну міграційну службу України для отримання статусу біженця, однак отримав відмову. Журналіст також повідомив, що в Ірані рішенням суду від 5 травня 2019 його засудили до смертної кари, і про це він інформував ДМС України і прокуратуру.

З огляду на вищесказане, Моджтаба закликав причетні українські структури надати йому статус біженця і державну охорону, оскільки бачить загрозу своєму життю.

«Хочу офіційно звернутися до президента Володимира Зеленського, щоб він звернув увагу на мою справу… І має намір також попросити нового генерального прокурора (Руслана Рябошапку – ред.) зосередити увагу, щоб винні сиділи в тюрмах, невинні – не мали таких проблем, які спіткали мене… хочу попросити, щоб нові посадові особи України звернули увагу на мою справу, і хочу попросити про державну охорону, так як існує серйозна небезпека для мого життя», – резюмував Моджтаба.

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment