Попіл Батурина б’є у серця!

Як переконав традиційний День памяті, не загоюються в наших душах і памяті криваві рани священного Батурина.

Шановні колеги!

Відгукніться на прохання великого знавця історії й долі свого рідного містечка славної пані Наталки Сердюк і надрукуйте її інформаційне повідомлення у ваших друкованих і електронних ЗМІ, щоб про Батурин довідувалися й ті, хто ще не знає його трагічної долі й швидкого відродження у незалежній Україні наче «неспалима-незгорима птаха Фенікс».

Борис Матющенко.

DSC_0138Над спом’янутим у незалежній Україні і відроджуваним Батурином 13 листопада злетів у ранкове небо поминальний дзвін. Він скликав усіх небайдужих українців на поминальну панахиду з нагоди 305-ліття загибелі у нерівній боротьбі з московською навалою понад 15 тисяч наших предків — героїчних оборонців і мирних мешканців гетьманської столиці, убієних 13 листопада 1708 року.

Порівняно недавно створений заповідник “Гетьманська столиця” вже традиційно бере на себе місію гуртувати навколо цієї дати патріотів не тільки з України, а і з-за кордону. Так було і на цей раз. Крім патріотично свідомих керівників Бахмацького району — голови райдержадміністрації Миколи Миронця та заступника голови райради Володимира Сороки, у заході взяли участь голова Міжнародної програми ім. Фулбрайта в Україні Марта Коломієць, уродженець Батурина меценат з Чикаго Микола Кочерга, прибули голова благодійного фонду “Світанок” Любов Лисенко, працівники з Інституту Національної пам’яті Кабінету Міністрів України на чолі з Володимиром Кривошеєю, з Ніжинської міськради, з Центру пам’яткознавства Національної Академії Наук України на чолі зі старшим науковим співробітником Сергієм Зозулею, з Інституту історії, етнології і правознавства ЧДПУ ім. Т.Шевченка на чолі з Юрієм Ситим, делегація з села Дубовичі Сумської області з головою сільради Світланою Луцишин, гості з інших регіонів України, козаки з Ромен і Конотопа, школярі. Низький уклін і велика повага до вас за небайдужість!

День пам’яті Батурина розпочався панахидою настоятеля Воскресенської парафії митрофорного протоієрея отця Георгія у Воскресенській церкві-усипальниці гетьмана К. Розумовського. На відродженій Цитаделі Батуринської фортеці біля козацького Хреста-пам’ятника жертвам трагедії 1708 року пролунала заупокійна молитва настоятеля Батуринської Свято-Покровської церкви митрофорного протоієрея отця Романа, священиків отців Мирона, Романа та Павла з Чикаго і Конотопа.

Після Державного Гімну України всі присутні поклали квіти до підніжжя Пам’ятника жертвам колонізаторів. З короткою науковою довідкою про трагедію Гетьманської столиці виступила співробітник відділу «Цитадель» Наталія Цапко. Своїм баченням трагедії Батурина поділилися голова Бахмацької РДА Микола Миронець, заступник голови райради Володимир Сорока, міський голова Анатолій Бороденко, заступник директора Інституту Національної пам’яті Володимир Кривошея, меценат Микола Кочерга. Священослужитель Микола Гнатович від імені Патріарха Київського і України-Руси Філарета вручив генеральному директору заповідника “Гетьманська столиця” Наталії Ребровій орден святих рівноапостольних Кирила і Мефодія за відродження духовності в Україні.

DSC_0431

Співпрацівниця відділу «Цитаделі» Марина Хармак дуже проникливо прочитала уривок з поеми-містерії Т.Шевченка “Великий льох”, яка була написана Кобзарем в 1845р., після відвідин Батурина у травні 1843 року. Завершенням мітингу-реквієму став виступ сліпого кобзаря Олександра Тріуса з міста Ромни. Відбулася Хресна хода поспільства до церкви Воскресіння Господнього, де відбувся чин перепоховання останків, виявлених після археологічних досліджень на території Свято-Троїцького собору. Генеральний директор заповідника Реброва Наталія розповіла присутнім про печальну традицію вимушених перепоховань на Цитаделі Батуринської фортеці праху виявлених жертв трагедії, що триває. Заступником генерального директора з наукової роботи Любов’ю Кіяшко в Гетьманському будинку було підсумовано результати Х туру щорічної акції «Подаруй Батуринському заповіднику експонат». Головний зберігач фондів Державного заповідника «Гетьманська столиця» Ірина Матущак презентувала виставку творів нашого земляка, народного художника України Сергія Нечипоренка “І вишите моє життя на ньому…”

В черговий раз відроджений Батурин згуртував людей у благородному пориві нагадувати суспільству про кривавий московський урок, став на сторожі пам’яті про вбивану і не знищенугетьманську столицю.

Наталка СЕРДЮК,

завідуюча відділом науково-просвітницької роботи Національного

історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця»

 

Sharing is caring!

One thought on “Попіл Батурина б’є у серця!”

  1. Перепрошую, але Микола Гнатович Кочерга не є священнослужитель.Я цього не писала! Він меценат Батурина і його попросили від імені Філарета вручити нагороду.

Send a Comment