Прейскурант смерті: ритуальними послугами зацікавився Антимонопольний комітет

Криміногенна ситуація на ринку ритуальних послуг нарешті привернула увагу Антимонопольного комітету України. Комунальні установи, до яких належать офіційні ритуальні служби, здебільшого обмежують можливість вступу на цей ринок нових суб’єктів господарювання. Про це розповів голова Південного міжобласного територіального відділення АМКУ Дмитро Корчак під час пресконференції «Проблеми конкурентного середовища на ринку похоронних послуг та організації кладовищ», що відбулась у м. Києві.

Д. Корчак повідомив про дослідження ситуації на ринку ритуальних послуг, що проводиться Відділенням на півдні України: в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях та перерахував виявлені основні порушення.

«Ми отримали значну кількість документів від потенційних учасників ринку і звернули увагу, що відбуваються доволі серйозні порушення, зокрема, у питаннях, що на сьогодні чітко не врегульовані чинними законами. Порушення полягають у тому, що комунальні установи у різний спосіб блокують вступ на ринок нових суб’єктів господарювання: це можуть бути особливі умови договорів або висування додаткових вимог, не передбачених нормами чинного законодавства», зазначив голова Південного МТВ АМКУ.

За словами Д. Корчака, суттєво впливає на можливість усунення цих перешкод те, що не завжди суб’єкти господарювання, чиї права було порушено, звертаються зі скаргами до АМКУ.

В АМКУ вже звертали увагу на корупційні зв’язки між приватними ритуальними службами, з одного боку, та поліцією і медиками, з іншого.

«Конкуренція на ритуальному ринку між ритуальними компаніями відбувається не завдяки їх вартості або якості, а фактично тим, хто має більше корупційних зв’язків у правоохоронних органах і серед медичних працівників», – зазначала Агія Загребельська, державна уповноважена АМКУ у 2015-2019 роках.

При цьому по всій Україні діє законодавство, яке гарантує родичам померлих певний пакет безкоштовних послуг. Скажімо, у тому випадку, якщо людина помирає вдома і правоохоронці скеровують тіло на судово-медичну експертизу, то вони повинні забезпечити перевезення тіла до моргу, а після експертизи санітари повинні безкоштовно помити тіло, одягнути його, вкласти в куплену родичами труну – і видати його. Серед платних послуг в комунальних моргах дозволені лише послуги перукаря, косметолога і бальзамування тіла, а також зберігання тіла понад норму – тобто більше 72 годин.

Втім, українське «похоронне» законодавство є застарілим і розпорошеним, тому вимагає серйозного оновлення. Зокрема, в АМКУ ще у 2018 році напрацювали ряд змін до законодавства, які врегулювали б роботу приватних похоронних фірм і підвищили б відповідальність правоохоронців та медиків за «зливи» інформації підприємцям. Однак відтоді законодавство так і залишилося незмінним. Як і методи роботи бенефіціарів.

Раніше про монополізацію ринку ритуальних послуг розповіли журналісти Bigus.info.

Дмитро Корчак пообіцяв, що АМКУ вживатиме заходів з внесення змін у нормативно-правові акти, що регулюють сферу ритуальних послуг.

Sharing is caring!

Send a Comment