Приток інвестицій в будівництво забезпечить перехід на стандарти FIDIC– експерти

В Інформагентстві «УНІАН» відбулася прес-конференція, на якій громадськості розповіли про подробиці організації та програми масштабного будівельного форуму «Бізнес-дні FIDIC в Україні».

Відео з прес-конференції: https://www.unian.net/multimedia/video/press/10027925-dni-fidic-v-ukraine.html

«Це вже другий за рахунком найбільший Форум Бізнес-дні FIDIC в Україні. Цього разу він присвячений темі інфраструктурного будівництва, і відбудеться 14-15 червня на території київського готелю Ramada Encore (Столичне шосе, 103)», – повідомила президент Асоціації інженерів-консультантів України (АІКУ), уповноважений представник FIDIC в Україні Яна Щигурова.

«Даний захід знаменний тим, що збігається з ювілеєм нашої асоціації, яка є членом FIDIC вже 10 років, а з 2016 року ми є офіційними представниками FIDIC в Україні. На ньому будуть присутні керуючий директор FIDIC Енріко Вінк, представники дирекції FIDIC по кураторству країн Східної Європи, приїде також акредитований тренер FIDIC Адріана Спассова. На заході фахівцями FIDIC будуть проведені тренінги, в тому числі, пройде професійний семінар, де наші інженери-консультанти, які бажають працювати за європейськими стандартами, зможуть отримати сертифікати FIDIC», – розповіла організатор конференції.

Яна Щигурова нагадала, що в 2017 році FIDIC оновив свої проформи, за якими ведеться будівництво в розвинених країнах і за якими працюють всі провідні компанії.

«Запрошені фахівці розкажуть, які саме були зроблені зміни. В першу чергу, вони стосуються функції незалежного інженера-консультанта, який є ключовою фігурою в сучасному будівельному бізнесі. Ще 100 років тому FIDIC ввела це поняття і з тих пір жодне серйозне будівництво не обходиться без їх безпосередньої участі. Про функції та обов’язки інженерів-консультантів як раз будуть говорити на форумі», – повідомила президент АІКУ.

За її словами, сьогодні на державному рівні робляться певні кроки, щоб привести українську будівельну галузь до європейських стандартів. Але для повноцінної реформи не вистачає багатьох чинників. Зокрема, в комісіях, які займаються імплементацією та адаптацією нормативів для українського ринку, не вистачає компетентних фахівців – профільних юристів і представників будівельного бізнесу. Також часто, зміни стосуються лише зовнішніх параметрів, змін в термінології, тоді як в роботі, як і раніше використовують застарілі нормативи з минулого століття.

«Мета уніфікованих правил FIDIC – досягти прозорої, злагодженої, синхронної роботи всіх учасників будівельного ринку з високим рівнем відповідальності і взаємодії, дотриманням стандартів. Проблема на цьому шляху – дати необхідні навички і чіткі інструменти для впровадження і використання стандартів FIDIC на практиці. В першу чергу – регламентувати і забезпечити умови для діяльності незалежних інженерів-консультантів. Вони повинні не залежати від замовника і мати додаткові стимули у своїй роботі. Наприклад, на Заході, якщо інженер-консультант, вивчивши об’єкт, вніс раціональні пропозиції, які дозволили значно здешевити будівництво – він отримує за це відчутний бонус. Щоб щось подібне було у нас, необхідно адаптувати українське законодавство до європейських норм, а не навпаки, як часто це відбувається. А також приймати всі нововведення і зміни загалом, пакетом, обов’язковим для виконання всіма учасниками ринку. Тоді у нас будуть хороші шанси на позитивні зрушення в будівельній галузі і до нас будуть заходити великі міжнародні інвестори», – поділилася своїм баченням Яна Щигурова.

Виняткову важливість інституту незалежних інженерів-консультантів для розвитку національної інфраструктури підкреслив і присутній на прес-конференції Володимир Яремко, старший юрист компанії «Саєнко Харенко».

Він зазначив, що в сучасному світі фактор конкурентоспроможності інфраструктури дуже важливий.

«Україна за цим показником в світових рейтингах займає дуже низькі місця. Це пригнічує, але, з іншого боку, це означає, що у нас є велика потреба в нових інфраструктурних проектах, велика інвестиційна перспектива, а значить, і хороші можливості для залучення інвестицій. Але можливість залучати інвестиції та вигідні кредити з’явиться лише в тому випадку, якщо в Україні укладання контрактів буде відбуватися за стандартами FIDIC. В Україні є нове тендерне законодавство, є Prozorro. Але коли ми говоримо про великі об’єкти інфраструктури, виникає питання: що після Prozorro? За якими контрактами їх будувати? Зрозуміло, що міжнародні кредитори і інвестори не дадуть грошей, якщо контракти будуть затверджуватися по невідомим стандартам, а не з всесвітньої практики. Навіщо придумувати велосипед, якщо є всесвітня практика і стандарти FIDIC. Є вже складені типові контракти, які грамотно розподіляють ризики між учасниками, і дозволять після тендерів якісно проводити менеджмент і контроль якості. Контракти FIDIC передбачають всі ці процедури, а родзинкою їх є те, що вони передбачають наявність незалежного інженера-консультанта зі своєю командою, який забезпечує якість побудованої дороги або моста, і відповідає за це своїми грошима і діловою репутацією», – розповів юрист В. Яремко.

Проблему забезпечення належних умов для роботи незалежних інженерів-консультантів в Україні продовжив і виконавчий директор ГО «Українське співтовариство будівельного права» Артем Кисельов.

«Ми як раз займаємося тим, що намагаємось об’єднати досвід ЄС і української академічної школи, щоб створити базу для гармонізації будівельного законодавства відповідно до стандартів FIDIC. Для цього ми тісно працюємо з державними структурами, і наша мета – прискорити появу інституту незалежних інженерів-консультантів, як базової основи для будівництва.

Експерт повідомив, що існує тиск на інженерів-консультантів у зв’язку з недоліками нашого законодавства.

«Ті інженери, які працюють зараз, не можуть бути незалежними і, в першу чергу, від замовника, який оплачує їх послуги. Завдання інженера-консультанта виявити і усунути недоліки в роботі, які допускає підрядник. Але на практиці коли інженер вказує на недоліки в роботі або матеріалах, той найчастіше каже: підписуй, а ми потім виправимо. Якщо фахівець відмовиться підписувати без усунення недоліків, замовник загрожує не заплатити йому гонорар. Всі ці моменти вимагають законодавчого регулювання. Треба щоб всі розуміли – заощадивши копійки, ми потім втрачаємо мільйони, а чітке дотримання нормативів FIDIC допоможе уникнути непотрібних втрат, додаткових витрат і забезпечить довгострокову якість побудованих об’єктів», – розповів експерт А. Кисельов.

За словами організаторів, форум Бізнес-дні FIDIC буде проводитися під патронатом Комітету Верховної Ради з питань транспорту. Серед гостей очікується керівництво Рахункової палати, представники Міністерства фінансів, Служби автомобільних доріг, Адміністрації морських портів України (АМПУ), Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), представники комітету Євросоюзу щодо інфраструктурних проектів. Також, приїдуть колеги з Грузії, Китаю, Франції, Румунії. Партнерами заходу є: компанія Су-Япі, яка входить в список 150 кращих інжинірингових компаній світу, а також член АІКУ компанія «Автомагістраль-Південь». Свою участь підтвердила мерія Львова і представники Київської обласної державної адміністрації та багато інших.

Міжнародна федерація інженерів-консультантів (FIDIC) заснована в 1913 році, є однією з найстаріших міжнародних асоціацій у сфері інвестиційно-будівельної діяльності, яка займається розробкою типових умов контрактів для регулювання відносин учасників міжнародного будівельного ринку.

Sharing is caring!

Send a Comment