Реальні наслідки васильківської пожежі: що приховує Мінприроди

пресуха-1Сьогодні, 9 липня 2015 року, в Києві на прес-конференції в інформагенції «Інтерфакс» представники природоохоронних громадських організацій обєдналися для того щоб зясувати правду про наслідки пожежі на нафтобазі під Васильковом.

E3AB8206-2757-4EDE-AADD-819234D003EA_cx0_cy10_cw0_mw1024_s_n_r1

Вже пройшов пройшов місяць після пожежі на нафтобазі БРСМ у Василькові. Наслідки цієї аварії й досі викликають найбільшу стурбованість у екологічної громадськості. За цей час були оприлюднені різні думки про причини пожежі і різні погляди на її наслідки. У той же час, інформація з різних джерел досить суперечлива, і на думку учасників прес-конференції, далеко не завжди є адекватною ситуації. Також не меншу стурбованість експертів викликає рівень компетенції керівництва Міністерства екології щодо організації роботи і методів які застосовуються для оцінки екологічних наслідків та можливих збитків від пожежі. Не вивчені також екологічні впливи діяльності інших нафтобаз компанії БРСМ. Саме тому екологічні організації, об’єднані в громадську раду при Міністерстві екології та природних ресурсів України, виступили з ініціативою створити незалежну експертну комісію із залученням європейських дослідницьких центрів для вивчення реальної ситуації.

bc9c985-pozhezha1

Виступаючи перед журналістами, заступник голови громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів, президент Всеукраїнської громадської організації «Жива планета» Світлана Берзіна заявила: «Влада в даній ситуації спрацювала неефективно і непрозоро, всіляко затягуючи процес оцінки наслідків. На даний момент у відкритому доступі немає жодного офіційного документа за показниками забруднень і їх порівняльних характеристик по фоновим значенням. Мінприроди не проводить адекватну оцінку ситуації, а намагається визначити лише економічний збиток, використовуючи незрозумілі методи, які не відповідають чинним стандартам. Паралельно, йде активне просування різних компаній з ліквідації наслідків. Але що можна ліквідувати, якщо реальний масштаб цих наслідків ніхто ще толком не оцінив? Більше того, влада саботує включення представника від громадської ради в робочу групу, створену при Міністерстві з метою розробки плану заходів з ліквідації забруднення навколишнього природного середовища».

384755349

Своє обурена діями Мінприроди висловила Олена Турос, керівник громадської організації «Центр медико-екологічних проблем та оцінки ризиків», доктор медичних наук: «На сьогоднішній день я входжу в робочу групу при Державній службі надзвичайних ситуацій (ДСНС), але коли сталася пожежа на нафтобазі під Васильковом, ні я, ні інші фахівці нашого інституту не отримали жодного звернення від ДСНС! Розуміючи, реальні загрози для екології району, ми за власною ініціативою, як волонтери, поїхали з потужною пересувною медико-екологічною лабораторією для дослідження забрудненості повітря в населених пунктах, розташованих поблизу місця події.

У процесі нашої роботи з’ясувалося, що міжнародна конвенція SEVESE, яка стосується аварійних ситуацій на нафтобазах, складах зберігання мастильних матеріалів і палива, не працює в Україні. Але навіщо «з нуля» розробляти власні проекти, якщо найефективніший і розумний шлях – гармонізувати свою діяльність зі стандартами ЄС, куди ми так прагнемо потрапити. Зокрема, прийняття згаданої конвенції, де є чіткі пункти про діяльність підприємств, зокрема по частині відповідальності власника підприємства і держави, що затвердила проект його будівництва без урахування можливої небезпеки для здоров’я населення, – допомогло би уникнути багатьох проблем, як сьогодні, так і в майбутньому – розповіла Олена Турос.

1433847573_12pogega

Також доктор зазначила, що під час аварії було відсутнє оповіщення населення про загрози: «За міжнародними стандартами, в перший же день аварії необхідно було надати інформацію про те, як себе захистити. Громадяни мають право вчасно дізнаватися про небезпеку і вжиття заходів індивідуального захисту, замість цього ми спостерігали, як у Василькові діти приїжджали на велосипедах подивитися на пожежу, в потенційно небезпечній зоні постійно перебували журналісти без всякого індивідуального засоби захисту органів дихання».

images

Продовжуючи тему, авторитетний фахівець Олег Картавцев, сертифікований екологічний аудитор і голова Комітету громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України з питань екологічної безпеки та експертизи, заявив, про те, що не дивлячись на саботаж держструктур, незалежна експертна комісія проведе екологічну оцінку відповідно з міжнародними стандартами та методами для визначення реальних наслідків аварії для навколишнього середовища і здоров’я людей. «Для цього ми задіємо європейські лабораторії та незалежні партнерські експертні організації» – заявив він. Наша мета – реальна оцінка рівня забруднення для інформування громадськості та розробки плану з ліквідації наслідків – адекватного ситуації. Усі матеріали роботи громадської експертної комісії будуть розміщуватися у відкритому доступі, як і всі підготовлені рекомендації, які будуть передані всім зацікавленим сторонам» – підсумував еколог.

Громадські активісти наголошують, що дії влади в ситуації з пожежею під Васильковом можна розглядати як глибокий непрофесіоналізм чи як дії, з метою подальшої маніпуляції ситуацією.

Sharing is caring!

Send a Comment