Міський голова Володимир Тимченко вчинив акт перешкоджання журналістській діяльності спецкору «Нашої версії»
Міський голова Березані В. Тимченко
Видно недарма говорять, що 13 – нещасливе число. Бо саме 13-го травня у п’ятницю,в порушення норм Регламенту роботи Березанської міської ради Київської області, спеціальному кореспонденту газети «Наша Версія» Дмитру Братченку було заборонено проведення відеозйомки відкритого засідання 12-ої позачергової сесії Березанської міської ради VІІ скликання.За приховування роботи депутатів від цікавого ока громади перед початком сесії виступив… сам міський голова.
Які питання мались розглядатися на пленарному засіданні? Можливо, у Березані мають розмістити стратегічний військовий об’єкт? А чи може, депутати хотіли кулуарно обговорити державні запаси дорогоцінних металів монетарної групи, коштовного каміння, валюти та інших цінностей? Слава Богу – ні перше, ні друге, ні третє!Згідно з оголошенням, розміщеному на офіційному сайті Березанської міської ради, цього дня депутати мали розглянути питання про затвердження першого заступника міського голови, затвердження заступника міського голови, про внесення змін до рішення № 06-01-УІІ від 10.11.2015 року «Про утворення виконавчого комітету Березанської міської ради», про внесення змін до рішення № 13-02-УІІ від 17.11.2015 р. «Про встановлення надбавок та премій».
Рішення про призначення А. Петренка заступником міського голови
Ознайомившись із цим переліком, виникає питання: навіщо взагалі потрібно було скликати позачергову сесію? Яка терміновість? А заглянувши у проекти рішень Березанської міської ради, – взагалі губишся у багатовекторній містечковій політиці Березанської міської ради. Ось, наприклад, читаємо проект рішення Березанської міської ради про затвердження першого заступника міського голови: «Розглянувши подання міського голови Тимченка В.Г. щодо кандидатури на посаду першого заступника міського голови, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Березанська міська рада вирішила: затвердити першим заступником міського голови Березанської міської ради Семененка Анатолія Михайловича».
Рішення про призначення А. Семененка першим заступником міського голови
І все було б нічого, якби не одна цікава обставина – відповідно до рішення Березанської міської ради від 17.11.2015 року №13-02-VII Анатолій Михайлович Семененко вже давно перебуває на посаді першого заступника міського голови і справно отримує усі грошові надбавки та виплати, передбачені цим самим рішенням, під яким стоїть підпис… міського голови Володимира Григоровича Тимченка.
Рішення про встановлення надбавок до зарплати та премій заступникам міського голови
Далі ще цікавіше. Іншим проектом рішення «Про внесення змін та доповнень до рішення Березанської міської ради від 17.11.2015 №13-02-VII «Про встановлення надбавок та премії» депутатам пропонується проголосувати за внесення змін – замінивши у ньому слова: «Семененку Анатолію Михайловичу – заступнику міського голови – 50%» словами «Семененку Анатолію Михайловичу – першому заступнику міського голови – 50%». Та тільки – що ж міняти, коли Семененко Анатолій Михайлович і так значиться в тому рішенні першим заступником? Рішення, повторюємо, було оприлюднено на офіційному сайті Березанської міської ради!
То що ж виходить, панове? Спочатку людині призначають грошові надбавки та премії, а потім (через півроку!) затверджують її на посаді, яка дозволяє отримувати кошти?
Законність цих рішень депутатів Березанської міської ради Київської області доволі сумнівна. Це розуміють і самі обранці. Тому й ховаються від громади, пасивно споглядаючи за тим, як мер міста Володимир Тимченко забороняє відеозйомку позачергового пленарного засідання.
Володимир Тимченко: «Ні, пробачте, але знімати не можна»
А раптом у кадр крупним планом потраплять їхні очі і громада, окрім порожнечі, нічого в них не побачить? Декого з депутатів міської ради мер Володимир Тимченко відверто «підставив», адже люди тільки-но увійшли до зали і не встигли зорієнтуватися про що йде мова.
Між тим, дії міського голови стосовно заборони проведення відеозйомки суперечать не тільки законам «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації» (відповідно до положень закону «Про доступ до публічної інформації» громадяни мають право здійснювати безпосередній контроль за роботою органів місцевого самоврядування), але й Регламенту роботи Березанської міської ради, зокрема ч. 3 ст. 3 Регламенту: «гласність засідань Ради забезпечується шляхом проведення громадянами України та представниками ЗМІ у залі засідань фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також за рішенням Ради може здійснюватися транслювання засідань через гучномовці за межі будинку Ради, по радіо, телебаченню тощо».
Голосування про надання згоди на проведенню відео зйомки сесій Регламентом роботи не передбачено взагалі. І те, що відбулося у пятницю 13-го травня у приміщенні Березанської міської ради до початку пленарного засідання має просту та ємку назву: «Перешкоджання журналістській діяльності». І це є злочином проти суспільства, яке має право на інформацію. Це священне право кожного громадянина закріплене у ст. 34 Конституції нашої держави. Суспільна небезпечність даного злочину полягає в тому, що він посягає на суспільні відносини, які забезпечують законну професійну діяльність журналістів.
Не в наших правилах відступати у боротьбі за наші права та свободи, а тому ми будемо звертатися за захистом порушених прав до правоохоронних органів.
Наталія КИРИЛЕНКО
PostSkriptum
На прохання редакції НВ поведінку міського голови Володимира Тимченка прокоментував депутат Березанської міської ради Київської області Олександр Кочерженко:
У стінах міської ради сталася подія, яка просто не може бути замовчана! Перед початком 12-ї позачергової сесії Березанської міськради міський голова Тимченко В.Г., який є посадовою особою органу місцевого самоврядування, заборонив проводити відео зйомку громадянину України, березанцю Дмитру Братченку, який є редактором інформаційного порталу berezan.net.ua, взагалі не мотивуючи своє рішення та не розпочинав роботу засідання сесії до тих пір поки журналіст з відеокамерою не покинув сесійну залу, чим порушив гарантовані Конституцією права кожного збирати та поширювати інформацію.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування» одним з основних принципів місцевого самоврядування є гласність. Пункт 16 ст. 46 вказаного закону чітко вказує, що «сесії ради проводяться гласно». У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання. Сьогодні рішення про проведення закритого пленарного засідання не приймалось і не могло бути прийняте на момент видалення журналіста з відеокамерою, так як зазначена дія була виконана міським головою до відкриття засідання сесії.
Повноваження міського голови визначені в ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування». Зокрема, він лише «організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради». З тексту статті не вбачається надання міському голові повноважень щодо одноосібного вирішення питань, що стосуються процедури проведення пленарних засідань сесії та прийняття подібних рішень без згоди чи незгоди депутатів, які не заперечували присутність відеокамер на засіданні.
Будь-яка заборона повинна ґрунтуватися на конкретному посиланні на конкретну норму діючого Закону України. Інакше, без посилання – вимога припинити зйомку, «тому що я так вирішив», є протиправною, такою, що суперечить ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Засідання сесії Березанської міської ради є захід публічного характеру і відео зйомка засідання не потребує будь-яких додаткових дозволів чи ліцензій, як державного рівня так і особистого характеру.
До речі, Дмитро Братченко на сесії представляв не тільки інтернет-портал міста, але й виконував редакційне завдання Всеукраїнського видання «Наша Версія», про що повідомив присутнім. Саме це найбільше не сподобалося міському голові та декому з депутатів, які мали можливість потрапити на сторінки газети. По суті, сьогоднішній випадок яскраво продемонстрував суть сьогоднішньої влади. Бо перешкоджання журналістській діяльності – то є тяжкий злочин, відповідальність за який передбачена ст. 171 Кримінального Кодексу України.