«Схеми»: За війну в Україні Росія платить солдатам через «Газпромбанк», який не потрапив під санкції

Російські військовослужбовці отримують зарплату і «бойові» виплати за війну в Україні через «Газпромбанк», який не потрапив під повні блокуючі санкції . Про це йдеться у розслідуванні журналістів «Схем», які встановили численних військовослужбовців з різних військових частин РФ, які беруть участь у бойових діях на території України і отримують за це гроші саме в «Газпромбанку», і довели системність співпраці цієї фінустанови з Міноборони. РФ.

Підтвердження таких виплат журналісти знайшли, зокрема, за допомогою групи в соцмережі «ВКонтакте» , де подружжя військовослужбовців РФ обговорює своєчасність фінансових нарахувань чоловікам за «спецоперацію» (так влада РФ називає війну – КР ) в Україні.

З’ясувалося, що принаймні частина виплат зарплат і «бойових» йде через зарплатні проекти підрозділів армії у «Газпромбанку». При цьому це єдиний великий банк Росії, щодо якого ЄС та США досі не ввели масштабних санкцій через те, що країни Європи розраховуються через нього за російську нафту та газ.

Журналісти встановили конкретних військових із зарплатами у «Газпромбанку» та підрозділи, у складі яких вони воюють в Україні. Серед них – 60-та окрема мотострілецька бригада Сухопутних військ РФ, яку помічали у районі Попасної Луганської області. Російські військові захопили населений пункт на початку травня, зруйнувавши місто. Відомо також про численні жертви серед мирного населення.

Журналісти зв’язалися з дружиною військового, яка писала на форумі: “Газпромбанк, оклад прийшов”. Вона підтвердила, що її чоловік на війні в Україні.

Серед встановлених журналістами російських підрозділів, солдати яких отримують виплати з «Газпромбанку» – 8 зенітна ракетна бригада, а також 6 окрема танкова бригада. У російських медіа та соцмережах повідомлялося, що танкова бригада була розформована, але основні її частини увійшли до 47 танкової дивізії. За даними української розвідки, коли для потреб цієї дивізії закуповували військову техніку, то платежі здійснювалися через два банки, одним із яких був «Газпромбанк». У телефонній розмові дружина військового також підтвердила те, про що писала у групі: гроші з цього банку надійшли.

Інший військовий, чия дружина підтвердила надходження окладу та бойових, служить у 27-й окремій бригаді радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Інформації про її участь у бойових діях в Україні раніше публічно не було, але, за повідомленнями жінки, чоловік справді воює в Україні та отримує за це гроші у «Газпромбанку».

Після того, як журналісти зацікавилися темою виплат військових зарплат у цьому банку, модератор видалив частину обговорення.

На підтвердження системної співпраці Міноборони РФ із «Газпромбанком» говорять і знайдені фото та відео з публічних заходів різних військових частин навесні 2022 року. На них були офіційні представники банку як фінансові партнери армійських підрозділів. Зокрема, у березні, під час святкування ювілею підрозділу Росгвардії, на який було запрошено представника банку, як фінансового партнера підрозділу.

У квітні інша представниця цієї фінустанови зустрічалася з дружинами військовослужбовців Наро-Фомінської військової частини, які також беруть участь у війні проти України. У тому ж місяці ще одну представницю «Газпромбанку» у Смоленській області було помічено на урочистому заході іншого військового підрозділу армії РФ як фінансового партнера підрозділу.

Журналісти також знайшли і більш ранні згадки про системну співпрацю Міноборони РФ із цією фінустановою. Наприклад, 2016-го року «Газпромбанк» у своєму звіті повідомляв про випуск банківської картки з логотипом «Армія Росії», а 2021-го інформував про переваги зарплатного проекту для російських військовослужбовців.

“Газпромбанк” не відповів на запит про коментар із цього приводу.

“Газпромбанк” – один із трьох найбільших російських банків. Щодо Ощадбанку та ВТБ та інших російських фінустанов Євросоюз та Сполучені Штати наклали суворі санкції, йдеться у розслідуванні. З ними заборонено проводити будь-які транзакції, а також їх відключили від міжнародної системи платежів SWIFT . При цьому проти «Газпромбанку» було введено лише так звані секторальні санкції, які не вплинули на його операційну діяльність. На Заході пояснюють це тим, що саме на його рахунки надходить оплата за російські енергоносії, від яких досі європейські країни залежні.

«Виходить той банк, через який проходять європейські гроші за російський газ і нафту, водночас слугує гаманцем для зарплатних виплат російської армії за ведення агресивної війни проти України», – зазначають у розслідуванні журналісти.

Виявлені факти журналісти виклали у листі до Ради Європейського Союзу, яка приймає рішення про введення санкцій, і очікують коментаря.

Sharing is caring!

Send a Comment