Що таке ХАМАС, сектор Газа і що буде далі в Ізраїлі

Палестинське бойове угруповання ХАМАС здійснило безпрецедентну атаку на Ізраїль, його бойовики проникли у населені пункти поблизу сектора Газа, вбивали жителів і захопили заручників. Ось що варто знати про цей конфлікт, і контекст, який допоможе його зрозуміти.

Що таке ХАМАС?

ХАМАС – палестинське ісламістське бойове угруповання, яке керує сектором Газа

Палестинський хлопчик біля палаючої ізраїльської машини, яку захопили бойовики та вивезли в Газу

ХАМАС заснували у 1987 році після початку Першої палестинської інтифади, або ж повстання палестинців проти контролю Ізраїлю на Західному березі ріки Йордан та сектору Газа.

У своєму статуті рух ставить за мету знищення держави Ізраїль.

ХАМАС від самого початку мав два головні напрями: військова боротьба проти Ізраїлю, яку веде її воєнізоване крило – бригади «Ізз ад-Дін аль-Кассам», а також розвиток соціальної підтримки для палестинців.

Але з 2005 року, коли Ізраїль вивів свої війська та поселенців з Гази, ХАМАС також став учасником політичних процесів у Палестинській автономії.

У 2006 році вони виграли парламентські вибори й посилили свої позиції, витіснивши суперників з руху ФАТХ президента Махмуда Аббаса.

З того часу ХАМАС брав участь у кількох військових зіткненнях з Ізраїлем, який ввів блокаду сектору Газа, щоб ізолювати угруповання та змусити його припинити атаки на ізраїльські території.

У проміжку між цими війнами він випустив або дозволив іншим групам випустити тисячі ракет по Ізраїлю та здійснив інші смертельні напади.

Ізраїль також неодноразово атакував ХАМАС з повітря.

Ізраїль, Сполучені Штати, Європейський Союз і Велика Британія, а також інші держави визнали ХАМАС загалом або його воєнізоване крило терористичною групою.

ХАМАС підтримуєтся Іраном, який фінансує його, надає зброю та тренування.

.

Що таке cектор Газа?

Сектор Газа – це територія довжиною 41 км і шириною 10 км між Ізраїлем, Єгиптом і Середземним морем. Тут проживає близько 2,3 мільйона людей, і щільність населення є однією з найвищих у світі.

Ізраїль контролює повітряний простір над Газою та її береговою лінією та вирішує, хто і які товари може завозити та вивозити через його прикордонні пункти. Подібним чином Єгипет контролює, хто проїжджає та виїжджає через його кордон із Газою.

Чому Ізраїль і ХАМАС воюють?

Між Ізраїлем і ХАМАС постійно панує напруга, але атака бойовиків у суботу відбулася без попередження.

ХАМАС випустив тисячі ракет по Ізраїлю, а десятки його бойовиків порушили кордон і вторглися в ізраїльські громади, де вбили понад 700 людей та багатьох захопили у полон.

Ізраїль негайно завдав повітряних ударів і заявив, що він атакує об’єкти бойовиків у Газі. Там загинули понад 400 людей.

Наскільки безпрецедентним є цей напад?

Як пише міжнародний редактор ВВС Джеремі Бовен, це найамбітніша операція, яку ХАМАС коли-небудь розпочинав із Гази, і найсерйозніша транскордонна атака, з якою Ізраїль зіткнувся за останні багато років.

Бойовики в кількох місцях прорвали паркан, що відділяє Газу від Ізраїлю.

Безпрецедентний напад стався через день після 50-ї річниці раптової атаки Єгипту та Сирії в 1973 році, яка поклала початок великої війни на Близькому Сході.

Це великий провал ізраїльської розвідки?

кордон

Бойовикам ХАМАС якось вдалося на мотоциклах протаранити укріплення на кордоні сектору Газа, підбити або захопити ізраїльську техніку, і забезпечити одночасний пуск кількох тисяч ракет по території Ізраїлю

Так, каже кореспондент ВВС з питань безпеки Френк Гарднер. Враховуючи об’єднані зусилля ізраїльської внутрішньої розвідки Шин Бет, його зовнішньої шпигунської агенції Моссад та всіх активів Армії оборони Ізраїлю, відверто вражає, що ніхто не передбачив нападу чи не вжив заходів, якщо попередження про нього таки було, каже він.

Ізраїль має, мабуть, найрозгалуженіші та найкраще фінансовані розвідувальні служби на Близькому Сході, з інформаторами та агентами всередині палестинських бойовиків, а також у Лівані, Сирії та інших місцях.

Уздовж паркану на кордоні між Газою та Ізраїлем є камери, датчики руху та регулярні армійські патрулі.

Вважали, що огорожа з колючим дротом мала б запобігти саме такому прориву кордону, який відбувся під час цієї атаки. Але бойовики ХАМАС просто зносили її бульдозерами, пробивали діри в дроті або проникали в Ізраїль з моря і на парапланах.

Що таке Палестина і яке відношення до неї мають ці події?

Західний берег і Газа, які відомі як палестинські території, а також Східний Єрусалим та Ізраїль – усі вони були частиною землі, відомої як Палестина з часів Римської імперії.

Це також були землі єврейських королівств у Біблії, і євреї розглядають їх як свою прадавню батьківщину.

Ізраїль проголосили державою в 1948 році, хоча ті, хто не визнає права Ізраїлю на існування, досі називають цю землю Палестиною.

Палестинці також використовують назву Палестина як загальний термін для Західного берега, Гази та Східного Єрусалиму.

Що може статися далі?

Командир бойовиків ХАМАС Мохаммед Дейф закликав палестинців та інших арабів приєднатися до операції бойовиків зі «знищення [ізраїльської] окупації».

Велике питання зараз полягає в тому, чи дослухаються палестинці на окупованому Західному березі річки Йордан і в Східному Єрусалимі чи деінде в регіоні до його заклику, каже кореспондентка ВВС в Єрусалимі Йоланда Нелл.

Ізраїль, безсумнівно, бачить потенціал для війни, яка може розгорнутися на кількох фронтах. Найгірший сценарій полягає в тому, що до неї може залучитися потужне ліванське бойове угруповання Хезболла.

Ізраїльські військові віддали наказ про масове посилення військ. Окрім інтенсивних повітряних нальотів на Газу, Ізраїль також зазначив, що планує там наземну операцію.

Sharing is caring!

Send a Comment