Щодо презумпції заподіяння моральної шкоди суб’єктом владних повноважень висловився КАС ВС

У справі №750/6330/17 https://u.to/hWUuFw позивач вимагав визнати протиправною бездіяльність міської ради, яка не розглядала його заяви про відведення земельних ділянок у власність. Крім того, позивач вимагав стягнути з міської ради 10 000 грн завданої моральної шкоди. Суд першої інстанції “оцінив” душевні страждання лише у 2000 грн. А суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що моральну шкоду не заподіяно. Адже сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для стягнення моральної шкоди.

КАС ВС натомість висловив протилежну позицію:

Відсутність наслідків у вигляді розладів здоров`я внаслідок душевних страждань, психологічних переживань не свідчить про те, що позивач не зазнав страждань та приниження, а отже і не свідчить про те, що моральної шкоди не завдано.
Слід виходити з презумпції, що порушення прав людини з боку суб`єктів владних повноважень прямо суперечить їх головним конституційним обов`язкам (ст. 3. 19 Конституції України) і завжди викликає у людини негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду.
Виходячи із загальних засад доказування, у справах про відшкодування моральної шкоди, завданої органами державної влади та органами місцевого самоврядування, позивач повинен довести, які саме дії (рішення, бездіяльність) спричинили страждання чи приниження, яку саме шкоду вони заподіяли і який її розмір.
Саме на суб`єкта владних повноважень-відповідача покладається тягар спростування факту заподіяння моральної шкоди та доведення неадекватності (нерозумність, несправедливість) її розміру, визначеного позивачем.
Адекватне відшкодування шкоди, зокрема й моральної, за порушення прав людини є одним із ефективних засобів юридичного захисту.

Отже, розлади здоров’я внаслідок душевних страждань – не єдине, на що можна посилатися при доказуванні завдання моральної шкоди.

Правова позиція ВС https://u.to/-mUuFw
ZakonOnline аналітично-правова система https://u.to/4b2gFg
Телеграм канал «Судова Практика ZakonOnline» https://t.me/zakononline2019

Sharing is caring!

Send a Comment