Соціологічне опитування: У майбутній відбудові країни українці бояться корупції більше ніж війни

Результати опитування Transparency International Ukraine демонструють, що у питаннях відновлення країни корупцію українці, а особливо бізнес, вважають навіть більшою загрозою, ніж можливе повторення воєнних дій. А серед головних проблем України населення та підприємці називають: війну, руйнування, корупцію та безробіття.

Серед головних побоювань українців щодо майбутньої відбудови — корупція посідає перше місце з-поміж інших можливих ризиків.

 1. 73% українців та 80% представників бізнесу найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови;
 2. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів;
 3. 55% населення та 45% бізнесу називають повернення воєнних дій.

А для того, щоб нейтралізувати головний страх українців у майбутній відбудові, тобто корупцію, потрібно забезпечити механізми контролю — так вважають 33% населення та 44% представників бізнесу. Також українці виступають «за» посилення кримінальної відповідальності за корупцію — 24% та 18% відповідно.

При цьому дуже серйозними проблемами країни українці називають:

 • війну (98%);
 • руйнування інфраструктури та житла (87%);
 • корупцію (77%);
 • відсутність професіоналів у владі (61%);
 • безробіття (60).

Серед іншого суттєвими проблемами українці вважають високу вартість життя та низькі доходи.

Основними принципами відбудови, на думку переважної більшості опитаних, мають бути:

 • Децентралізація надходження коштів. Кожна постраждала громада має власну специфіку, тож плани мають бути окремі для кожної громади. З такою думкою погодились 76% українців та 78% представників бізнесу. Відповідно, бюджети також треба спрямовувати на кожен проєкт, а не розподілятися централізовано — так вважають 50% українців і 68% бізнесу.
 • Завчасна стратегія відбудови. Україна має готувати плани та стратегії відбудови уже зараз, щоб не гаяти час після перемоги. З такою думкою погодились 86% українців та 81% представників бізнесу.
 • Прозорість та відкритість відбудови. 79% населення і 62% бізнесу вважають, що всі процеси та етапи відновлення країни мають відбуватися максимально прозоро і відкрито, наприклад, із застосуванням системи Prozorro. Опитаних також цікавить доступ до даних про відповідальних осіб, результати контролю виконання робіт, контроль надходжень та витрат коштів.
 • Залучення громадян і бізнесу. Респонденти наполягають, що у процесах відбудови влада має консультуватися з громадськістю та бізнесом — таке прагнення демонструють 94% населення та 91% підприємців.
 • Якість робіт як пріоритет. Населення виразно підтримує ідею, що відбір виконавців робіт з відбудови має базуватися на принципі «краще довше/дорожче, але краще». Щобільше, схильність спиратися на репутаційні критерії серед представників бізнесу є значущо вищою, ніж серед населення — 71%-73% серед бізнесу проти 56% серед населення.

«Бізнес, як і населення України, побоюється корупції і повернення недоброчесних практик. При цьому бізнес загалом менше довіряє владі і більше розраховує на себе. Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань», — резюмує результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

Sharing is caring!

Send a Comment