Ціна Києва $100 тисяч: як заступник міністра культури незаконно забудовує столицю

Серед захисників культурних пам’яток України ім’я заступника міністра культури Тамара Мазур асоціюється зі знищенням історичної спадщини. Саме з її подачі скандальні новобудови зводяться навіть на тих територіях, які перебувають під охороною ЮНЕСКО.

За даними активістів, за $100 000 чиновниця готова дати дозвіл на будівництво в будь-якій заповідній або історичній зоні, і їй зовсім неважливо, який об’єкт зводять забудовники.

 OBOZREVATEL згадав найгучніші скандали з незаконними будівництвами, яким сприяла Мазур.

Скандальне будівництво на вулиці Мечникова

Скандал із будівництвом житлового комплексу Signature на вул. Мечникова в Києві почався ще в 2017 році. Спочатку там планувалося будівництво шестиповерхового будинку, як і годиться Історико-архітектурним опорним планом Києва для зони регулювання забудови 1 категорії.

У певний момент будівельні роботи припинилися, бо Міністерство направило забудовника в Державну архітектурно-будівельну інспекцію для узгодження. Заступник міністра також стверджувала, що її відомство не є ключовим для вирішення подібних питань. Утім, як не дивно, через деякий час саме з подачі Міністерства культури і, власне, самої Тамари Мазур, будівництво було відновлене і вже передбачало наявність не шести, а двадцяти шести поверхів.

Незважаючи на всі зусилля активістів, будівництво триває і станом на кінець 2018 року.

Забудова заповідника “Києво-Печерська лавра”

У тому ж 2017 році спливли нові факти корупції Мазур, коли стало відомо про те, що охоронну зону стародавнього заповідника “Києво-Печерська лавра” всупереч заборонам ЮНЕСКО зменшили і віддали під забудову. Про це писало видання “Вести”.

Згідно з новим документом, охоронна зона тепер становить 107,7 гектара. У той же час на офіційному сайті ЮНЕСКО вказана площа буферної зони — 220,15 гектара, тобто вдвічі більша, ніж в оприлюдненому документі, затвердженому Мінкультом.

У самому ж відомстві впевнені, що нічого страшного не сталося, за словами заступника міністра, буферна зона лаври була приведена у відповідність документації ЮНЕСКО.

“Справа в тому, що у нас є об’єднана буферна зона Софії Київської та лаври. А цим наказом ми ліквідували накладення охоронної зони лаври на зону історичного пам’ятника “Ландшафт київських гір”, чим тільки посилили режим захисту, бо у буферній зоні будівництво можливе з дозволу Мінкульту, а на території пам’ятки будувати не можна взагалі”, — пояснила Мазур.

У той же час, на думку експертів, такими діями міністерство навмисно створило законні лазівки для забудови берегів Дніпра. “Цей наказ створює саме ту “каламутну воду”, якою не скористається тільки ледачий. Тепер, якщо який-небудь забудовник побудує вежу-близнюка у відомого “монстрa” на Грушевського і його потягнуть у суд, то адвокат підсудного без проблем доведе, що проблема двох буферних зон — це турбота Мінкульту, а не його клієнта. Цим користуються і зараз, оскільки зрозуміло, що лафа скінчиться, як тільки цей наказ потрапить у поле зору фахівців із Комітету всесвітньої спадщини. Тому можна не сумніватися, що в цей момент саме на дніпровських пагорбах щось неприємне для киян погоджується або вже погоджено”, — зазначає археолог “Софії Київської” Тимур Бобровський.

Сінний ринок

У листопаді 2017 року вибухнув черговий скандал із незаконною забудовою Сінного ринку, на ділянці розміром 1,9 гектара між вулицями Гончара, Воровського, Чеховський провулок і Ярославів Вал планувалося побудувати 861 квартиру, приблизно 9000 квадратних метрів офісів і до 2500 квадратних метрів торгових площ. Висота будинків варіюється від 6 до 22 поверхів.

Варто зазначити, що безпосередньо навколо будівництва розташовані 9 пам’яток місцевого значення та 28 об’єктів культурної спадщини, які охороняються органами державної охорони культурної спадщини взагалі і Мінкультом зокрема. Але з точки зору відомства, будівництво ЖК “Ярославів Град” ніяк не вплине на їхнє композиційно-видове сприйняття.

Крім цього, майданчик колишнього Сінного розташований у зоні регулювання забудови 1 категорії, в якій висотне будівництво заборонене. Але Тамара Мазур усе ж дала добро на це будівництво.

Воно не залишилося без уваги громадських активістів, до яких також підключилися народні депутати й представники “Нацкорпусу”. На місці будівництва не обійшлося без конфліктів, коли протестувальники проти незаконної забудови побилися із охороною.

Зараз будівництво “Ярославів Град” триває повним ходом, ввести комплекс в експлуатацію планують у кінці наступного року.

Громадська активістка Юлія Нікітіна, яка займається питаннями будівництва на Сінному ринку, навела цитати заступника міністра Тамари Мазур щодо незаконної забудови історичного центру міста:

“Що таке історичний центр міста і де це? Я не знаю, що таке історичний центр міста і якщо ви мені покажете, де в Києві історичний центр і як визначені його межі — я буду щаслива це бачити”.

“Це особливість Києва — що він будувався не в один період, як наприклад, Париж. Київ будувався у різні історичні проміжки. І характер його забудови в багатьох місцях дуже зіпсували. Тому, коли ми говоримо про збереження історичного середовища, ми повинні розуміти, що ми зберігаємо. Чи є що зберігати?”

“Будинок із ромашками”

У 2016 році за згодою тодішнього головного архітектора міста Києва Олександра Свистунова і заступника міністра Мазур із реєстру об’єктів культурної спадщини був виключений “Будинок із ромашками”, побудований у 1910 році по вул. Златоустівська.

За декілька днів до зносу, земельну ділянку, на якій розташовувався будинок, віддали для забудови ДП “Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв”. Компанія повинна була зберегти пам’ятник архітектури, але з порушенням закону, “Будинок із ромашками” був позбавлений свого статусу.

Тепер на ділянці площею 1,13 га проходить незаконне будівництво багатоповерхового будинку.

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment