Українські спецекспортери зброї уклали мільярдні контракти, але не виконали їх – ЗМІ

Більшість контрактів були повністю оплачені, а гроші виведені за межі України

Українські державні компанії «Спецтехноекспорт», «Укрспецекспорт», «Прогрес» і «Агенція оборонних закупівель» на початку повномасштабного російського вторгнення уклали контракти на поставки Україні зброї на мільярди гривень, однак не виконали їх, хоча закупки були здійснені з повною передоплатою, пише «Українська правда» у своєму розслідуванні.

Видання зазначає, що навесні-влітку 2022-го Міноборони через уповноважені на міжнародні закупки зброї компанії уклало договори та зробило стовідсоткові передоплати. Але компанії не виконали замовлення, а за  частиною контрактів отримані гроші вивели за кордон, перерахувавши іноземним фірмам.

«На початку 2023 року Міністерство оборони почало подавати судові позови проти державних постачальників. Станом на 23 травня вдалось відшукати в судовому реєстрі щонайменше 30 таких позовів», – пише видання та зазначає, що загальна сума позовів за простроченими контрактами, які віднайшли в реєстрі – 8,9 мільярда гривень.

У вказану суму входять не лише отримані постачальниками передоплати, але й штрафи й пені за прострочене виконання контрактів. Однак видання заявляє, що це лише частина протермінованих невиконаних угод.

На разі суд виніс рішення лише у двох справах, зобов’язавши повернути гроші державі – 293,4 мільйона гривень «Укрспецекспортом» та 121,97 мільйона «Спецтехноекспортом».

Також суд закрив кілька справ на підставі того, що спочатку судові позови Міноборони повернули через помилки в оформленні, а до часу їх повернення в суд контрактери встигали повернути кошти. Таких випадків було принаймні чотири, і найбільша повернута сума складала 1,7 мільйона гривень.

У січні  ZN.UA опублікувало угоду Міноборони на послуги організації харчування військових на 13 мільярдів гривень, підписану з фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто спеціально була створена фірма-«прокладка». Ціни в угоді вдвічі перевищують нинішні роздрібні в магазинах. Як «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя», з усіма подробицями розповів Юрій Ніколов.

Sharing is caring!

Send a Comment