19 березня, в київський головний офіс «Укртранснафти» прибув Губернатор Дніпропетровської області з озброєною групою підтримки з метою розібратися зі зміною менеджменту підприємства. Коломойський намагається відстояти свого протеже Олександра Лазорка на керівному посту, якого Верховна Рада своїм рішенням замінила на тимчасово виконуючого обов’язки голови правління компанії Юрія Мірошника. Радіостанція Голос Столиці взяла коментарі про інцидент у політологів та експертів.
Призначений раніше тимчасово виконуючим обов’язки голови правління «Укртранснафти» Юрій Мірошник намагається зайняти свій робочий кабінет. Напередодні це завадив зробити Ігор Коломойський. Губернатор Дніпропетровської області прибув разом з озброєною групою підтримки в головний офіс компанії.
Пан Коломойський жорстко відстоює свого протеже Олександра Лазорка на керівному посту. Арсен Аваков, в свою чергу, заявляє, що конфлікт навколо «Укратранснафти» вичерпаний і перенесений в площину юридичних рішень.
Народні депутати, а в минулому журналісти вимагають відставки керівника Дніпропетровської облдержадміністрації Ігоря Коломойського. Основна претензія ? образливі вислови політика на адресу журналіста радіо «Свобода» Сергія Андрушка.
Депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Лещенко відзначив, що нардепи проситимуть парламентський комітет зі свободи слова дати оцінку діям Коломойського. Незадоволені дніпропетровським олігархом і в «Опозиційному блоці». Керівник парламентської фракції блоку Юрій Бойко вважає, що уряд повинен ініціювати відставку Коломойського.
Детальніше про інцидент радіостанція Голос Столиці поговорила з політологами та експертами.
Вадим Карасьов: «Час олігархів пройшов ? Коломойський по-крупному не правий»
Ми у кінці епохи, мільярдери повинні займатися бізнесом і не втручатися у владу, тим більше не керувати безпосередньо владою. Якщо хочете керувати, то йдіть в політику, але залишайте бізнес. І найголовніше, якщо ви хочете зберегти авторитет у суспільстві, перетворюйтеся на капітанів бізнесу, капітанів промисловості, вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
— Багато депутатів заявляють, що Коломойському пора йти.
— Мені здається, чим більше вони будуть про це говорити і кричати на всіх кутах, тим менше буде шансів на те, що Коломойський піде. І більше шансів на те, що для багатьох Коломойський стане, так би мовити, гнаним. Якщо до цього хору приєднується ще і «Опозиційний блок», то було б добре, щоб не спрацював ефект Йосипа Бродського. Колись він сказав: «Якщо Євтушенко проти колгоспів, то я за колгоспи». І може статися так, що якщо «Опозиційний блок» буде голосно вимагати відставки Коломойського, то багато хто може передумати і навпаки ? підтримати його, так що тут потрібна помірність. В принципі, звичайно, Коломойський не правий, але нехай це буде оцінка для виборців, а не депутатів. Нехай виборці, дніпропетровці з цим розбираються, нехай це запам’ятають і на наступних виборах дадуть або не дадуть відмову Коломойському і його команді. Але вимагати відразу відставки за некоректну поведінку по відношенню до журналістів, мені здається, в наших нинішніх умовах не зовсім коректно.
Інша справа, що Коломойський не правий по суті, тому що демарш, організований за допомогою якихось напівзаконних або квазізаконних збройних формувань — це виклик державі. Тому що наші олігархи плутають державну кишеню з власною, і не можна допустити, щоб такі держкомпанії, як «Укртранснафта» працювали на кишеню окремих фінансово-промислових груп. Тут Коломойський по-крупному не правий, і якщо він хоче залишатися головою Дніпропетровської адміністрації, бути в політиці, бути держслужбовцем першого рангу, тобто служити державі, значить, він має чітко розмежувати свої приватні інтереси з державними і працювати на державу.
— Депутати «Опозиційного блоку» кажуть, що Коломойський керує цінами на нафтопродукти в державі…
— Це так. Але нехай Коломойський залишається головою Дніпропетровської ОДА, а що стосується бензозаправок, то нехай вибирає: йти в бізнес, або залишитися головою ОДА.
— Ця локальна ситуація може загрожувати нам глобальними розбірками «кланів»?
— Взагалі, це завершення епохи олігархії, ми у кінці олігархічної епохи і олігархам залишається одне ? зайнятися приватним бізнесом, не втручатися у владу, тим більше не керувати безпосередньо владою. Якщо хочете керувати владою, йдіть у політику, йдіть у владу, але залишайте бізнес. І найголовніше ? якщо ви хочете зберегти авторитет у суспільстві, перетворюйтеся на капітанів бізнесу, капітанів промисловості.
Олексій Якубін: «Олігархічна війна досягла нового піку, Коломойський у розпачі»
А політолог Олексій Якубін вважає, що поведінка Коломойського говорить про розпач, так як губернатор Дніпропетровської області може втратити свої активи і вплив.
— Пан Коломойський не дуже красиво поводився із журналістом. Вчора цей вчинок шокував всіх. Чому він так поводиться? Відчуває безкарність?
— Коломойський розуміє, що якщо він зараз не відстоїть активи і ті впливи, які має, то він їх просто втратить. Боротьба всередині нашої країни між олігархами досягла нового піку. Коломойський в даному випадку постав проти більшості олігархів і тому бореться усіма можливими засобами. Раніше він так активно особисто не брав участь у захисті своїх активів: були люди, які від нього говорили. А тепер говорить він. Я вважаю, це пов’язано з тим, що його загнали в глухий кут, і тому реакція відповідна.
— Тобто те, що Коломойський вчора особисто приїхав, це ознака відчаю?
— Так. Це говорить про те, що йому доведеться йти на переговори з президентом та іншими олігархами, і це говорить про те, що він програє в цій боротьбі, принаймні, на цьому етапі.
— Як ви думаєте, йому вдасться відстояти свої позиції?
— Я думаю, навряд чи, тим більше, що це вже отримало такий суспільний резонанс, що президент і Кабмін будуть змушені реагувати.
— Як буде далі розвиватися цей конфлікт? Чи втрутяться президент і прем’єр?
— Президент повинен втрутитися, бо Коломойський, крім того, що він дуже багата людина, є губернатором Дніпропетровської області, а ці речі певною мірою суперечать одна одній. Тому президент повинен втрутитися, бо це дивно, коли держчиновники високого рангу, призначені президентом, дозволяють собі подібні речі, а президент ніяк не коментує їх діяльність.
Ми вступаємо в нову фазу перерозподілу активів 90-х рр. До речі, Коломойський був одним з ініціаторів перерозподілу тих активів. Ми пам’ятаємо його виступ у ВР, де він дав свідчення про дачу хабарів за приватизацію різних об’єктів. Він назвав конкретні прізвища, серед яких був Віктор Пінчук, президент Леонід Кучма. Коломойський активно ініціював процес перерозподілу активів 90-х, але сила, проти якої він намагався виступати, виявилася сильнішою.
— Як зараз повинен вести себе Коломойський?
— Я думаю, що йому слід вибачитися або як мінімум дати коментарі про те, що трапилося.
Прокоментувала скандал з Коломойським і політтехнолог Катерина Одарченко. На її думку, губернатор Дніпропетровської області завжди поводився подібним чином, просто зараз ситуація розтиражована ЗМІ.
— Мустафа Найєм каже, що востаннє таку поведінку ми бачили за часів Віктора Януковича. Як ви думаєте, чому Коломойський так повівся?
— Перш за все, його поведінка завжди було такою, просто зараз це все тиражується в Інтернеті та ЗМІ. Друге — причина виникнення конфлікту між Коломойським і Порошенко. Справа в тому, що Коломойський концентрує у себе не тільки фінансовий ресурс, а й вплив на державу. У нього є потужний банк, він має вплив на сферу палива та енергетики, на один з найбільших медіа-холдингів і добровольчі батальйони. Якщо він запустить нові політичні сили в Дніпропетровській області та по всій Україні, це буде представляти політичну небезпеку для всієї команди БПП. Тому з ним боряться його ж методами, і це викликає обурення і ту поведінку, яку ми спостерігаємо.
— За часів Майдану Коломойський завоював позитивну репутацію. Цей інцидент може щось змінити?
— Ця подія буде тиражуватися опонентами, а також підігріватися і фінансово, і інформаційно тими людьми, яким заважає команда Коломойського. Інцидент стане приводом для подальшого усунення команди губернатора від впливу, перемикання їх енергії на судові позови і захист фінансових інтересів, а не на підготовку до місцевих виборів і подальшої централізації впливу на Україну.
— Чи втрутяться президент і прем’єр?
— Я думаю, прямого втручання не буде. Будуть заяви, тому що така поведінка суперечить базовому європейськиму принципу верховенства права.
— Як ця ситуація може вплинути на український політикум? Чи слід нам чекати запеклих інформаційних війн?
— Безумовно. Але ці інформаційні війни контролюються великими власниками ресурсів. В принципі, сам Порошенко є достатньо великим утримувачем ресурсів, або якщо хочете — лідером певної олігархічної групи. Він хоче залякати команду Коломойського, щоб вона пішла на компроміси, а не відчувала себе п’ятою колоною, яка створить політичні сили і буде централізувати вплив на українську політику, не дозволяючи заходити іншим гравцям на український ринок і розвивати нашу економіку.
— Що потрібно зробити самому Коломойському в цій ситуації?
— Подавати у відставку він не буде. Відсторонення від посади буде вигідним з інформаційної точки зору: воно буде представлено як тиск на благородного дніпропетровського олігарха, який і війну виграє, і президенту допомагає. Так що для нього вигідніше буде дочекатися або навіть спровокувати своє відсторонення.
Геннадій Рябцев: «В тому статусі, в якому зараз перебуває Ігор Валерійович, не пристало матюгатися в прямому ефірі»
Геннадій Рябцев: «В тому статусі, в якому зараз перебуває Ігор Валерійович, не пристало матюкатися в прямому ефірі»
Тим часом, повідомляється, що «Міненерго» просить у депутатів час, щоб визначитися з тим, що відбувається на «Укртранснафті». Чим загрожує інцидент нафтовому ринку, розповів заступник директора Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.
— Що означає ця заява Міненерго? Чому просять почекати?
— За словами міністра енергетики та вугільної промисловості, це робочі моменти. Хоча незрозуміло, яке відношення має губернатор Дніпропетровської області до чисто державного підприємства «Укртранснафта».
— Це питання і намагався вчора задати журналіст «Радіо Свобода».
— В тому статусі, в якому зараз перебуває Ігор Валерійович, не пристало матюкатися в прямому ефірі. І якщо говорити про можливі наслідки, то вже деякі є. Ми фіксуємо масову відмову від наявного продажу дизельного палива на заправках, контрольованих групою «Приват». Я думаю, зараз йдуть напружені переговори між представниками обох сторін і чим вони завершаться — не знаю. Судячи з реакції Коломойського, дуже серйозно були зачеплені інтереси групи «Приват».
— Чи повинен у цю ситуацію втрутитися президент?
— Я не думаю, що вона вимагає втручання президента, тому що у нього зовсім інші функції, і такі питання взагалі не повинні були виходити на такий конфліктний рівень. По-друге, непрозорість, яка існує і з боку підприємств групи «Приват», і з боку органів держвлади, шкодить обом сторонам.
— Що стосується нафтового ринку — який тут загрожує переділ?
— Складно сказати, оскільки «Укртатнафта» є сьогодні єдиним виробником великих нафтопродуктів на території України. Це 15-20% ринку, якщо рахувати з сурогатами. Але це ще й 1623 заправки з 6000 діючих в даний час, тобто, досить великий обсяг ринку. Вирішувати всі ці питання потрібно буде дуже дипломатично, так як ніхто не виключає можливості шантажу з боку бізнесменів, які ризикують втратити дуже прибутковий і великий бізнес.
Ігор Розкладай: «Поведінка Коломойського як мінімум неетична»
Розкритикував Коломойського і експерт інституту медіа-прав Ігор Розкладай.
— Ви бачили скандальне відео?
— Тільки подивився. Поведінка Коломойського як мінімум неетична. Щонайменше, йому очікує догана. Крім того, він повинен вибачитися перед журналістом, тому що реакція була абсолютно неадекватною.
— Ви вважаєте, що вибачення було б достатньо?
— Більшого ми навряд чи досягнемо. Але така поведінка для держслужбовця абсолютно неприпустима. Незалежно від того, Коломойський це чи ще хтось. Журналіст виконує свої обов’язки, і посадовець повинен хоча б спокійно відповідати, а не наїжджати. Якщо чесно, риторика Коломойського була трохи гопницькою.
— А якби журналіст подав до суду і справа дійшла до свого логічного кінця, то якогось морального відшкодування можна було б очікувати?
— Так, швидше за все можна було б вимагати морального відшкодування, але я не бачу перспектив. Це може бути вже наслідком. Якщо будуть застосовані якісь інші санкції, або поведінка буде визнана неправомірною, то там можна було б вимагати і морального відшкодування.
— Як взагалі поводитися журналісту в такій ситуації?
— Це звичайна провокація. На агресію ні в якому разі не можна відповідати агресією. Є психологічні прийоми для захисту.
— На відео чутно, що журналіст мовчить. Він правильно робив?
— Так. Не піддаватися на провокацію — це одне з основних правил. Наполягати на своїй позиції, не підвищуючи голосу. Це порада всім журналістам — не йдіть на поводу у емоцій, тому що це провокує агресивні дії.
— Чи можна цю ситуацію змінити в законодавчій площині, якось посиливши відповідальність людини, яка ображає журналіста?
— У нас є кримінальна стаття, але вона більше стосується нападів.
«Наша версія»