Як Коломойський отримав монополію на воду України: післясмак хлору

Станція зі складування та зберігання рідкого хлору у Дніпропетровській області була продана за 30,1 млн гривень фірмі з орбіти Ігоря Коломойського. Після вдалої покупки бізнесмен став монополістом на ринку хлору, який необхідний для знезараження води у всіх водоканалах України. Як стратегічний ресурс опинився в руках однієї людиниу матеріалі OBOZREVATEL.

Чому це важливо?

Рідкий хлор – важливий ресурс для водоканалів України. По суті, завдяки цьому інгредієнту вода перед надходженням у крани жителів міст і сіл проходить очищення. Після цього її можна використовувати у господарстві.

В Україні виробляє хлор тільки завод «ДніпроАзот». Це підприємство дуже важливе для безпеки країни. У 2004 році постановою Кабінету міністрів його внесли до списку стратегічних.

Олігарху Ігорю Коломойському крім «Дніпроазоту» також належить 40% газовидобувної компанії «Укрнафта» (50%+ акцій перебуває у власності держави через «Нафтогаз»). Саме дешевий газ від «Укрнафти» дозволяв «ДніпроАзот» демонструвати стабільно високий прибуток. Так, газовидобувне підприємство Коломойського поставляло його ж «ДніпроАзоту» газ.

У 2018 році навколо заводу спалахнув скандал. Так, «ДніпроАзот» збільшив ціну на хлор з 11 тисяч грн. за тонну до 47250 грн. з ПДВ – тобто більше ніж у 4 рази. Такий хід спровокував хвилю обурення, бо ціна на воду для українців також зросла на 2-3%.

Цій ситуації передувала повна зупинка підприємства. Що поставило під загрозу поставки води для українців, адже у водоканалів запас хлору був у середньому всього лише на 20 днів.

Тоді ж глава правління підприємства Сергій Сидоров аргументував це тим, що причиною зупинки заводу стало подорожчання природного газу, який є сировиною для виробництва і становить близько 80% у вартості продукції підприємства. Саме тому і потрібно підвищувати вартість продукції.

Якщо ж підприємство стоїть, то хлор (а країні потрібно 800 тисяч тонн) необхідно купувати за кордоном. З огляду на те, що додатково доведеться платити за логістику (найближчий можливий постачальник – Румунія), хлор перевозитимуть цистернами, його вартість збільшиться приблизно втричі. Відповідно, ціни на воду просто злетять.

Ситуацію після втручання Кабміну і Антимонопольного комітету вирішили, але неприємний післясмак в українців залишився. Простіше кажучи, у багатьох справедливо виникло запитання – чи не був ультиматум керівництва заводу спробою шантажу держави?

Що трапилося?

Зараз же ситуація на ринку хлору виглядає ще цікавіше, адже Аульська станція зі зберігання того самого хлору тепер переходить в орбіту Коломойського. По суті, він володіє як підприємством-виробником, так і станцією зберігання. Виходить замкнутий цикл.

Як пише Інформатор, 19 вересня на ProzorroПродажі відбувся аукціон із продажу Аульської хлорпереливної станції (АХПС). Стартова ціна була 11 млн. 457 тис. 057 грн.

2

Продали весь майновий комплекс зі складами контейнерів із хлором, під’їзними шляхами, кузнею, фонтаном, свинарником, зерно- та сіносховищем, будівлею кормоцеху, теплицею і приміщенням із виробництва шлакоблоку. Саме такий опис нерухомості було опубліковано на торговельному майданчику.

3

Слід зазначити, ще у березні 2019 року місцеві жителі, а потім і Криничанський районний рада зверталися до президента, Ради нацбезпеки, прокуратури захистити від приватизації Аульську хлоропереливну станцію. Як бачимо – марно.

Але повернемося до нещодавніх торгів. За те, щоби взяти участь в аукціоні, треба було зробити реєстраційний внесок у розмірі 834 грн. 60 коп. і гарантійний внесок – 1 млн. 147 тис. 505 грн. 70 коп.

У підсумку, комплекс продали за 30 млн. 150 тис. грн. фірмі «АГЕНЦІЯ «МЕГА ПЛЮС». За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірма-переможець зареєстрована понад 9 років тому у Дніпрі, на вул. Набережна Перемоги, 120.

Основний вид діяльності нового власника станції – оренда машин і устаткування. Засновником і керівником підприємства зареєстрований Андрій Житніков. Людина з таким ім’ям і прізвищем є серед директорів і керівників «АДВОКАТСЬКА КОМПАНІЯ «ЖІТНІКОВ, БОРОДЕНКО І ПАРТНЕРИ» та «КРЕМЕНЧУЦЬКА МЕТАЛУРГІЙНА КОМПАНІЯ».

Остання має відношення до групи Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Логічно припустити, що це стало можливим через вплив Коломойського на владу в Україні. Адже він став одним із бенефіціарів зміни влади і має вплив на партію «Слуга народу».

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment