Як позбавити бюджет 50 мільйонів і перекваліфікуватися у підприємця

Знає екс-чиновник Київської ОДА Олександр Покотило

Печерський райсуд Києва звільнив від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності екс-чиновника Київської ОДА Олександра Покотила, через службову недбалість якого КП «Київська обласна сільськогосподарська брокерсько-комерційна фірма «Обрій» не сплатило 50,22 млн. грн. за оренду адмінбудівлі площею у 1,9 тис кв. м. Про це свідчить рішення суду від 27 квітня.

З 1999 р. Покотило працював першим заступником начальника управління агропромислового комплексу Київської облдержадміністрації, у 2006 р. очолив управління, у 2010 встиг попрацювати першим заступником голови Київської ОДА, потів повернувся на попередню посаду начальника управління агропромислового комплексу ОДА, а у кінці 2011 р. його було звільнено з роботи в ОДА.

Суд встановив, що в 2000 р. управління агропромислового комплексу ОДА в особі Покотила та КП «Обрій» уклали договір оренди, згідно з яким комунальному підприємству надано в оренду адміністративну будівлю площею 1900 кв. м. Вартість переданого майна склала 10,9 млн. грн., а орендна плата була встановлена у розмірі 5% від балансової вартості переданих основних фондів, що щомісячно складало 42 тис. грн.

У 2009 році ГУ агропромислового комплексу ОДА та КП «Обрій» уклали додаткову угоду, згідно з якою було змінено розмір оренди і встановлено прирівняну до бюджетних установ оренду у розмірі 1,2 грн., у тому числі ПДВ 0,2 грн.

Прокуратура встановила, що для укладення договору оренди управлінню необхідно було отримати дозвіл від Фонду держмайна. Водночас, такий дозвіл не надавався. Крім того, у управління ОДА були відсутні повноваження, щоб виступати орендодавцем адмінбудівлі площею 1900 кв. м.

Також з’ясувалося, що частина коштів від оренди мала б потрапляти до держбюджету, але такий пункт в договорі оренди взагалі не передбачався. Окрім цього, згідно з постановою Кабміну, з кінця 2006 КП «Обрій» мало платити орендну ставку не 5%, а 30%, а з 2011 – 40%. За даними прокуратури, орендна плата у розмірі 1 грн. встановлювалася лише для бюджетних установ, і така сума оренди Кабміном не передбачалася для КП «Обрій». Крім того, правоохоронці знайшли порушення під час передачі КП «Обрій» орендованих площ в суборенду, яке мало б узгоджуватися з орендодавцем, але і цього не було зроблено.

Згідно з висновком судово-економічної експертизи від 20.09.2019, розмір матеріальної шкоди (збитків) від несплати коштів КП «Київська обласна сільськогосподарська брокерсько-комерційна фірма «Обрій» по договору оренди у період з 2000 по 2011 рр. склав 50,22 млн. грн.

На думку прокуратури, Покотило вчинив службову недбалість, тобто неналежно виконував свої обов’язки через несумлінне ставлення до них, не вжив всіх передбачених законодавством заходів щодо приведення договору оренди у відповідність. До ЄРДР кримінальне провадження внесли 16.12.2019, у січні 2020 Покотила повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

У суді прокурор звернувся до суду із клопотанням про звільнення Покотила від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, посилаючись на те, що винуватість колишнього чиновника підтверджується зібраними доказами, проте з моменту вчинення кримінального правопорушення пройшло більше 5 років. Суд задовольнив клопотання і закрив кримінальне провадження.

КП Київської облради «Київська обласна сільськогосподарська брокерсько-комерційна фірма «Обрій», яке зареєстроване в с. Петрівське Києво-Святошинського району, було створено у 1998 р. Основний вид діяльності – надання в оренду нерухоме майно з метою одержання прибутку. Тобто керівництво підприємства зобов’язане було дбати про наповнення бюджету області. З 1998 р. по 2013 р. «Обрій» очолював Борис Беренштейн.

У 2017 р. під час перевірки, ініційованої облрадою, було встановлено, що «Обрій» не перераховує до бюджету Київської області частину коштів, отриманих від оренди майна, яке розташоване в Києві, вул. Голосіївська, 9. Зокрема, мова йшла про недоотримання у 2016-2017 рр. 1,01 млн. грн.

Тоді ж з’ясували, що деякі підприємці орендували нежитлові приміщення за цією адресою взагалі без оформлення відповідних угод. Окрім цього було виявлено фактичні розбіжності у площі приміщень, які зафіксовані в угодах про оренду, і реальними, якими користувалися. Наразі Олександр Покотило є фізичною особою-підприємцем.

Вчинений ним злочин є злочином середньої тяжкості, за який передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Однак Покотило залишається на волі, його гаманець не зазнав втрат, а кар’єра чиновника може бути поновлена. Було б бажання. До таких як він українська Феміда більш ніж поблажлива.

Джерело

Sharing is caring!

Send a Comment