Не чекаючи безвізового режиму, українці шукають своїх стежин до Європи. Популярний метод – зробити собі паспорт сусідньої країни: Угорщини чи Румунії.

- У Чернівцях за приблизними підрахунками румунське громадянство вже отримав чи не кожен п’ятий.
– Більшість людей зробили це не задумуючись, щоб вижити, а більшість розуміє, що давши присягу, вони будуть виконувати будь-яке побажання румунської влади, – коментує громадський активіст Микола Петиченко.
Присяга на вірність Румунії – обов’язкова умова для отримання громадянства.
За румунськими законами право на отримання громадянства мають прямі нащадки людей, які проживали на території чернівецької області з 1918 до 1940–го року – на той час ці землі входили до склад Румунії.
Питання лише в грошах – з корінням документи обійдуться у 800 євро, без – дорожче.
Довкола румунських паспортів – в Чернівцях організований цілий бізнес – одні допомагають з перевезенням, інші з документами.
Найдешевше зробити паспорт – 1,2 тисяч євро без коріння, але мову доведеться таки вивчити.
Вхід довкола міністерської будівлі обростає натовпом – тут кожен хоче бути якнайближче – аби не пропустити миті – коли пролунає його прізвище.
Тут звучать тільки українські імена та прізвища – це щасливці, які підуть здавати присягу – першим потоком.
Хоч натовп не рідшає – бувалі кажуть: це ще не багато людей. Бо нині холодно, а влітку тут буває – і до 2 тисяч.
Такі виїзди на присягу – з Чернівців – відбуваються щотижня. І щотижня сотні, а той тисячі українців присягають на вірність іншій державі.
Загальна ж кількість громадян, які уже отримали румунські паспорти – за найскромнішими підрахунками – уже перевалила за кількасот тисяч.
До слова, ратифікацію асоціації України з ЄС можуть завершити в січні.