Як українці потрапляють в трудове і сексуальне рабство — очікуються гучні затримання

Глава профільного департаменту Нацполіції Артем Крищенко розповів тонкощі боротьби з сутенерами і скупниками людських органів

Кожен восьмий українець готовий погодитися на ризиковану роботу, яка може обернутися для нього трудовим рабством за кордоном. Дані такого дослідження нещодавно оприлюднили експерти представництва Міжнародної організації з міграції в Україні. Кого і як вербують на небезпечну роботу, як в Україні викривають сутенерів і рятують дітей від скупників людських органів — про це в інтерв’ю сайту «Сьогодні» розповів глава профільного департаменту Нацполіції Артем Крищенко.

— Артем Євгенович, в кримінальних зведеннях все частіше звучить, що в трудове рабство потрапили, а потім були звільнені, цілі групи людей. Таких випадків стає більше?

— Якщо в минулі роки ми фіксували чималу кількість фактів сексуальної експлуатації, то зараз динаміка змінилася. Переважна кількість кримінальних проваджень — це трудова експлуатація. Наприклад, минулого року поліцією виявлено 135 фактів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації. Своїх жертв зловмисники примусово відправляють працювати на ферми, приватні будівництва і такі ж сільгосппідприємства. Наведу зовсім свіжий приклад. На Житомирщині особи ромської національності підшукували людей, схильних до вживання алкоголю і наркотиків, без певного місця проживання, знайомилися з ними, але зрештою експлуатували, змушуючи працювати на будівництвах лише за їжу. Коли ми отримали інформацію про це, то була організована операція зі звільнення. Постраждалих виявилося 25 осіб. Підозрювані затримані, триває слідство. Один з них, до речі, перебував у розшуку в Білорусі. Але є й такі приклади, де з трудового рабства було звільнено і 60 осіб, і 120. Лише минулого року у кримінальних виробництвах, пов’язаних з торгівлею людьми, потерпілими визнано 145 осіб, але нерідко до трудової експлуатації залучаються жінки.

— Як сучасні рабовласники знаходять своїх жертв, чим залучають?

— Якщо говорити про звільнення 120 осіб, то з деякими з них ділки познайомилися на центральному залізничному вокзалі Києва, наливали їм випити, після чого потерпілий прокидався вже не в столиці, а в Одесі. Причому всі ці люди посилено охоронялися, периметр був закритим від сторонніх очей, охоронявся за допомогою зброї й собак. Одному з чоловіків вдалося втекти, але його швидко наздогнали і довго били. Працювати примушували на полі у одного з фермерів, який був у змові з викрадачами.

— Є чимало кримінальних справ, де фігурують сутенери. Що можете розповісти про них? Хто ці люди, як вони організовують свій бізнес?

— Серед них є й чоловіки, й жінки. Це, на перший погляд, звичайні люди. За останній час було викрито безліч таких особистостей. Наприклад, одному з наймолодших — близько 27 років, але ось найстаршій сутернерці на момент затримання виповнилося понад 70 років. Їхня система працювала так: вони знаходили потрібну їм людину, повію, а та, водночас, приваблювала інших. До речі, серед жінок-сутенерів нерідко є ті, хто самі в минулому працювали повіями. Коли ж через вік перестали бути привабливими, то зайнялися таким «бізнесом». Вербують дівчат за допомогою своїх людей в гуртожитках та навчальних закладах. Коли штат набраний, то знімають квартиру і організовують там бордель. Також залучали прибутком — її ділять або 70% на 30%, або 50% на 50%. Чимало сутенерів вже за гратами, в найближчому майбутньому частина осіб, яких спіймали, вирушить до місць позбавлення волі. Тільки 2019 року в межах 328 кримінальних проваджень оголошено підозру 144 сутенерам в скоєнні злочину, передбаченого статтею 303 («Сутенерство або втягнення особи в заняття проституцією») Кримінального кодексу України. До того ж, нами встановлено 112 фактів торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації. Потерпілими в кримінальних виробництвах визнані 107 жінок.

— Яка обстановка в областях? Де інтим-бізнес в занепаді, а де боретеся посилено?

— На підконтрольній частині сходу України сутенерства та проституції – мінімум. Там у людей часом немає грошей на продукти, не кажучи вже про щось інше. Користуючись складною обстановкою, звідти вербують дівчат на сумнівну роботу до Росії, Туреччиниу, країн Європи. У західних областях ті, хто намагається заробити нелегально, схильні більше до контрабанди та сфери нелегальної міграції. Інша справа — південні області, куди влітку їдуть мільйони туристів. До речі, серед повій є й така категорія, яка не вступає в статевий зв’язок. Вони підсипають в напій клієнту снодійну речовину, після чого обкрадають і ховаються. Є й такі путани, які опиняються в цій індустрії не через гроші. Серед затриманих була одна дівчина, яка мріяла працювати в правоохоронних органах. У проституцію прийшла через дефіцит любові в особистому житті. Є й такі випадки, коли в справі фігурують і цілі родини. Наприклад, на Черкащині було викрито мати, дві її дочки, зять і ще один їхній родич.

— Чи є кримінальні справи, в яких фігурує продаж або купівля людських органів?

— Так, минулого року до Києво-Святошинського суду ми направили таку справу. Її суть: нам надійшла інформація, що чотирьох неповнолітніх з Київщини ділки намагалися відправити до Москви для видалення частини печінки. Ми взяли ці відомості в розробку, вони підтвердилися, потім вийшли на чотирьох фігурантів. Підлітків охопило бажання швидко розбагатіти. Один з них, до речі, був сином колишнього поліцейського. Також ми встановили, що вербувальники, обіцяючи підліткам по кілька тисяч доларів, відвезли їх до приватної клініки тут, в Україні, там у них взяли аналізи. Після цього покупець печінки оплатив проїзд, але ми вчасно припинили цей злочин. Додам, що найближчим часом очікуються гучні затримання. Зараз в розробці інформація про продаж дітей та багато іншого.

— Злочинність не стоїть на місці, постійно мутує. Як поліція удосконалює свою роботу в боротьбі з нею?

— Такі організації як МОМ (Міжнародна організація з міграції — авт.), ОБСЄ (Організація з безпеки і співробітництва в Європі — авт.) постійно організовують навчальні тренінги для нас, привозять фахівців з Європи. Наприклад, вчать за допомогою нових технологій розшукувати в інтернеті вербувальників.

— А як шукаєте вербувальників?

— Зазвичай, ці люди знаходять своїх жертв на популярних сайтах знайомств. Пропонують молодим і красивим дівчатам нібито високооплачувану роботу. Потім, коли дівчина погодилася і її відвезли до іншої країни, у неї відбирають паспорт і повідомляють, що за переліт вона винна гроші. І зобов’язують її відпрацювати, наприклад, 5 тис. доларів. Але й ми не стоїмо на місці. В системі Нацполіції є така людина як В’ячеслав Марков (декан факультету кіберполіції в Харківському університеті внутрішніх справ, він разом зі своїми студентами створив програму, яка блокує роботу онлайн-магазинів, які торгують наркотиками). Тож, В’ячеслав разом зі студентами знаходив для нас цінну інформацію по фігурантах різних кримінальних проваджень. Зараз у нас є сучасне обладнання і програми, які чудово допомагають встановлювати як мінімум адміністраторів сайтів, які замішані в цій індустрії.

ДЖЕРЕЛО

Sharing is caring!

Send a Comment