За що НАБУ оголосило в розшук Довбенка: корупційні схеми в Мінюсті

Ще напередодні Нового 2023 року НАБУ випустило кілька повідомлень про викриття корупціонерів у сфері Міністерства юстиції за часів Петра Порошенка і Павла Петренка. Наразі про звинувачення цим акулам не йдеться, підозри оголошуються середній ланці схематозників. Але досить високопоставлених – колишнім керівникам АРМА, СЕТАМ тощо. За всю історію України правоохоронці дуже рідка робили такі масштабні заступи на територію корумпантів. Давайте зафіксуємо ситуацію станом на початок 2023 року.

За часів Порошенка в Україні було щось на кшталт семибоярщини. Керівники різних ̶к̶л̶а̶н̶і̶в̶ ̶ органів влади на нарадах «стратегічної сімки» фіксували контроль над потоками. Фактично це було засідання конкурсної комісії по призначенням на будь-які топ-посади в Україні. І часто густо виходило так, що у цілих галузей не було тотальної монополії однієї сили. Наприклад, до потоків Одеського припортового заводу одночасно присмоктались угрупування Кононенка (БПП), Мартиненка (Народний фронт) і Коломойського.

У сфері юстиції також був складний механізм управління. Міністром призначили Павла Петренка з «буковинського» клану «Народного фронту» (див. які посади отримали після Майдану однокласники та одногрупники з Чернівців). Дещо урівноважував структуру Олександр Грановський, який був правою рукою Ігоря Кононенка, який був правою рукою Порошенка. Між цими угрупуваннями постійно іскрило, і правоохоронні органи та медіа час від часу потрапляла інформація про дії тих чи інших учасників схеми та тіньових рішал.

Наприклад, у публічний простір попала заява приватних виконавців про те, як від них вимагають 30% відкатів від премій виконавців. «Смотрящими» назвали Петра Пінкаса з «буковинського» клану та Андрія Довбенка.

Колись давно Довбенко працював у «Ернст енд янг», але потім став власником низки своїх юридичних компаній «Ен енд Ді», «Неоклеус і Довбенко», «Евріс». Перед Майданом обслуговував корпорацію Сергія Курченка та був одружений на Дарії Зарівній, одній з помітних фігур у гламурній тусовці.

Дарія в середині 2000-х закінчила юридичний факультет КНУ ім. Шевченка. Двійко її однокурсників після Майдану теж вигулькнули у контексті Мінюсту. Уляна вийшла заміж за Віктора Вишньова, який очолив держпідприємство «СЕТАМ». Владислав Власюк очолив Директорат з прав людини Міністерства юстиції. До цих однокурсників ми ще повернемось. А зараз перейдемо власно до даних НАБУ про організоване злочинне угрупування. Всі нищезгадані прізвища його учасників вже оприлюднили різні медіа.

Схема продажу арештованого майна по дешевці

НАБУ повідомило, що організатор угрупування Андрій Довбенко (згадка прізвища у медіа) упродовж 2017-2018 рр. запропонував голові АРМА корупційну схему з реалізації арештованого майна. Як людина, яка впродовж кількох років мала опосередкований вплив на Міністерство юстиції, саму АРМУ, «Сетам», Довбенко був добре обізнаний зі специфікою цього напрямку діяльності Агентства. Він розробив план, який передбачав установлення контролю за всіма етапами: від моменту передачі речових доказів АРМА до їхнього продажу по заниженій вартості на підконтрольному торгівельному майданчику підконтрольним компаніям.

Антон Янчук і Павло Петренко часів роботи в уряді у 2014-2019 рр.

Голова АРМА Антон Янчук (згадка прізвища у медіа) пристав на пропозицію Довбенка. Він забезпечив ухвалення необхідної нормативної бази, яка дозволила створити видимість законності маніпуляціям із арештованим майном в інтересах злочинців. Одним із них став конкурс із відбору торгівельного майданчика, за умовами якого перемогу в ньому могла здобути лише одна структура – ДП «СЕТАМ». Організатор також залучив до угрупування директора цього держпідприємства Віктора Вишньова (згадка прізвища у медіа). Той міг забезпечити проведення електронних торгів з метою реалізації речових доказів по заниженим цінам, у яких створити умови для перемоги заздалегідь визначених юридичних осіб.

Директор приватної компанії надавав правову допомогу та забезпечував участь у торгах «Сетаму» підконтрольних  приватних товариств для створення видимості конкуренції.

Так, учасники угрупування впродовж 2019 року щонайменше чотири рази успішно реалізували корупційну схему з продажу арештованого майна за заниженою вартістю:

  • продаж трьох земельних ділянок на Одещині, придбаних свого часу для будівництва торговельних центрів мережі «Ашан», – реалізовано у 18 разів дешевше за ринкову вартість;
  • продаж 2,6 тис. тонн піску річкового середньої та дрібної крупності на Київщині – заниження вартості більш ніж у 6 разів порівняно з ринковою;
  • продаж понад 4,5 тис. тонн карбаміду – майже в 5 разів дешевше за ринкові ціни;
  • продаж зерна, крупи та олійних культур – учетверо дешевше за ринкову вартість.

Завдана шкода в цих чотирьох епізодах становила 485 млн грн.

Корупційний кейс «ляшківця»

У цій історії схема ще об’ємніша. Бо до неї залучили слідчого СБУ.

За даними НАБУ, у 2012 році депутат Київської обласної ради, власник низки будівельних компаній Сергій Скуратовський (згадка прізвища у медіа) почав будівництво багатоквартирного комплексу на околиці Києва. Для цього він взяв кредит у понад 200 млн грн під заставу збудованого в майбутньому ЖК і земельних ділянок, де він розташовувався, а також низки особистих порук, зокрема й самого депутата.

Олег Ляшко та Сергій Скуратовський

Згодом Скуратовський став народним депутатом від Радикальної партії Ляшка, а Нацбанк визнав неплатоспроможним банк, що видавав кредит Скуратовському. Аби не віддавати борг та отримати можливість продати збудовані квартири, наприкінці 2018 року – середини 2019 року нардеп організував схему.

Схема діяла у такий сосіб: за допомогою начальника слідчого відділення Головного слідчого управління СБУ та начальника управління менеджменту активів АРМА і службових осіб ДП «СЕТАМ», на право вимоги по кредиту наклали арешт і передали в управління АРМА. Та, у свою чергу, виставила це право на електронні торги ДП «СЕТАМ». За результатом аукціону за заниженою ціною переможцем визнали підконтрольну нардепу компанію. Компанія, ставши новим власником прав вимоги, скасувала усі іпотеки на нерухоме майно та обтяження по договорам поруки. Згодом ця компанія перепродала ці права ще одній підконтрольній нардепу ТОВ, аби унеможливити в майбутньому правонаступникам банку здійснити звернення обтяження.

Нардеп залучив працівника СБУ, який спеціально зареєстрував кримінальне провадження і в його межах забезпечив накладення арешту та передачу в АРМА прав вимоги по цьому кредиту. В свою чергу, начальник управління менеджменту активів АРМА і посадовці «СЕТАМу» забезпечили перемогу підконтрольної нардепу компанії на електронних торгах, при цьому за заниженою на 112 млн грн ціною. Тобто право вимоги на 128 млн грн було продано всього за 16 млн грн.

Хабарі за рішашки з виконавцями

З матеріалів ще одного кримінального провадження відомо ще й про таку схему.

Банки і підприємства, які хотіли отримати рішення по стягуванню боргів від Державної виконавчої служби в сфері Мінюсту на свою користь, платили сотні мільйонів гривень нібито за юридичні послуги юрфірмі «Неоклеус та Довбенко» та іншим фірмам Довбенка. Надалі, згідно отриманих слідством відомостей, кошти перераховувалися у готівку та передавалися службовим особам Міністерства юстиції та Департаменту державної виконавчої служби міністерства за проведення чи непроведення виконавчих дій.

Між юрфірмами Довбенка і чиновниками частина грошей проходила через конвертаційні центри, частина на ФОПів (один з них виявися пов’язаним з «СЕТАМом»), частина грошей йшла на фірми Пінкаса. Ще частина – на юридичну фірму «Ел Сі Еф» Анни Огренчук.

Тепер перейдемо від кримінальних проваджень до життєвих траєкторій наших фігурантів.

Між Богданом і Єрмаком

Довбенко на момент зміни влади у Україні в 2019 році вже розвівся і одружився на вищезгаданій Анні Огренчук, з якою і вів справи в роки діяльності ОЗГ. «Службовий роман» відсвяткували гучним весіллям у Сен-Тропе, звідки ледь не в прямому ефірі вели трансляцію Бігус.інфо.

Андрій Довбенко та Анна Огренчук

Там була купа високопоставлених гостей. Цілий голова Офісу президента Андрій Богдан прогуляв офіційне святкування Дня незалежності з Володимиром Зеленським, аби відгуляти на вечірці Довбенка разом з Андрієм Вавришем (тоді входив до кола «смотрящих» за будівництвом та Укравтодором), Юрієм Горовим («смотрящий» за ДАБІ), нардепами від «Слуги народу» Миколою Сольським і Олегом Семинським. Також були широковідомі у вузьких колах бізнесмени Володимир Галантерник з Одеси, Павло Фукс з Харкова, судді Господарського суду Києва Вікторія Джарти та Олена Чинчин, які спеціалізуються на розгляді справ клієнтів фірм наречених, кілька банкірів.

Гулянка Богдана з угрупуванням «смотрящих» стала одним з тих каменів, які переважили шкоду від його діяльності над заслугами в очах Зеленського. І скоро в кріслі голови ОП Богдана замінив Андрій Єрмак. Він взяв собі прес-секретаркою Дарію Зарівну та радником Владислава Власюка. Брат Владислава Віталій Власюк в ці дні номінується на посаду директора НАБУ.

Після відставки Богдана Вавриш вилетів з бекофісу Укравтодору. ДАБІ було розформоване і створено ДІАМ. Обидві структури зараз знаходяться в віданні віце-прем’єра з відновлення України Олександра Кубракова.

Самого Андрія Довбенко оголошено в розшук. Віктор Вишньов отримав підозру, будучи заступником голови Держслужби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України.

Олександр Грановський зник з України, та заочно отримав підозру по справі НАБУ щодо розкрадань на Одеському припортовому заводі.

Павло Петренко і Петро Пінкас тихесенько пішли в ліс.

Будемо сподіватись, що НАБУ і САП не зупиняться. І їм вдасться довести фігурантів до лави підсудних.

Джерело: «Наші гроші»

Sharing is caring!

Send a Comment