Думка фахового вболівальника: Як зробити цікавішим і більш інтригуючим Мундіаль-2026 за кількості 48 команд…

Присвячується завершеному чемпіонату світу з футболу, де чемпіоном і призером стали збірні команди, які на груповому етапі програвали і чотири рази перемагали лише після серії одинадцятиметрових ударів… Серед вісімки команд, які вийшли до чвертьфіналу чемпіонату світу з футболу, що відбувався в Катарі Старий Світ мав більше збірних, ніж решта світу разом узяті. І це при тому, що чемпіон Європи збірна Італії не змогла пробитися до фінальної частини цього змагання, програвши вдома у відборі збірній Північній Македонії…

НАВІЩО ЧЕМПІОНАТУ КУБКОВА СИСТЕМА?

Вважаю, що до фінальної частини чемпіонатів світу без відбору слід допускати країну організатора, чинних чемпіонів світу, чемпіонів усіх континентів. А також першу двадцятку збірних за рейтингом. Інші збірні країни розіграють путівки на фінальну стадію першості у відбірних регіональних групах, а потім у стикових матчах без урахування географічного розташування. Це дозволить зібрати на світовий форум, який відбувається лише раз на чотири роки, практично всі найсильніші збірні планети.

А ще згідно з Хартією МОК і здорового глузду треба зобов’язати єдину команду Великої Британії, як і на Олімпійських іграх, грати своєю національною збірною, а не частинами цієї країни!

А тепер про систему розіграшу, за якою пропоную грати цей турнір. Чудово розумію, що ідеальних систем не існує, але все ж є краща за ту, за якою грають зараз.

Що відбувалося на африканських полях, ви чудово бачили. Смішні, скоріше за все договірні, результати в деяких матчах третього туру групового етапу. Потім олімпійська система з вибуванням, яку називають кубковою і вона не є об’єктивною для матчів світового чемпіонату. А пенальті, ця лотерея, яка забирає роки життя у футболістів та тренерів. І колосальне розчарування, коли твоя команда вибуває…

На чемпіонаті Європи-2016 Португалія, яка стала чемпіоном, виграла лише один матч в основний час із семи, а Франція мала п’ять перемог. У Франції загалом було 17 набраних очок, а у Португалії лише 9. Невже це справедливий підсумок змагання, за системи при якій таке можливо?..

Зараз ідуть пошуки найкращого регламенту. Хочуть зробити спочатку 16 груп по три команди, а потім вісім груп по чотири. Уявляєте, що буде творитися в останньому турі, коли лише одна команда виходитиме до чвертьфіналу?..

Моя пропозиція грати всім 48 командам за «Швейцарською системою» — це коли пари збірних кожного разу визначає комп’ютер. У першому турі володар найвищого рейтингу грає з найнижчим. Далі другий з передостаннім і т. д. А потім з другого туру пари формуються з команд одного чи поруч одного очкового діапазону.

Всі збірні гратимуть 9 турів, а не максимально сім, як зараз, та й то лише для декількох команд. Це набагато об’єктивніше для визначення чемпіона та призерів. Не треба буде грати комусь додаткові тайми і всі збірні будуть у рівних умовах. Матимемо неймовірно цікаву боротьбу, де не буде місця «договорнякам», і не буде так званих прохідних матчів. Всі вболівальники будуть разом і ніхто достроково не поїде додому.

Саме за такою системою в Шаховому Королівстві відбуваються найпрестижніші командні змагання – Шахова олімпіада. Тож гра мільйонів може взяти приклад з гри мудрих…

Наприклад, після п’ятого туру без втрат йдуть дві команди й вони ще не грали між собою. Значить 100%, що вони гратимуть в шостому турі. Цей матч лідерів без назви збірних заздалегідь буде відомо, що заплановано під номером 121. У шахах подібне означає, що як правило, лідери грають на сцені. У футболі — це найкращий стадіон. Адже звісно, що ця гра викличе значно більшу зацікавленість, ніж матч умовних аутсайдерів під номером 144. Хоча й там будуть свої уболівальники. А декілька перемог поспіль зможуть підняти команду з хвоста турнірної таблиці до її верхньої частини.

Зараз у багатьох командах вистачає гравців, які не грають жодної хвилини й вони перебувають в якості туристів. За Швейцарської системи не буде навантаження плей-оф і тренери зможуть використовувати більше гравців із заявки у 26 футболістів.

Щодо стадіонів. Скажімо Україна з Польщею спокійно можуть організувати такий чемпіонат. 12 матчів кожного туру за два ігрових дні у нас приймуть Київ, Донецьк, Харків, Одеса, Львів, Дніпро. Аналогічно і в Польщі. В перший день гратимуть команди із 48 місця по 25, а наступного інші двадцять чотири команди. Чим більше футболу, тим цікавіше вболівальникам!

До речі, подібне змагання може відбутися, навіть за меншу кількість днів ніж зараз. За теперішніх умов відновлення не треба робити по п’ять днів перерву між матчами однієї команди. Достатньо грати через 2 і 3 дні почергово. Подивіться як у хокеї, баскетболі, волейболі, гандболі, хокеї на траві, водному поло, регбі, пляжному футболі, мініфутболі, футзалі. Там грають наступного дня, або через день.

У футболі треба ввести чистий ігровий час і збільшити кількість замін у трьох слотах до семи. Відлік часу гри показувати на табло у зворотньому напрямку, як у баскетболі. І всі будуть знати скільки часу залишилося до кінця гри.

За нової системи буде багато матчів елітних команд. Безумовно, що будуть ігри на кшталт Франція — Бразилія, Німеччина — Аргентина, Іспанія — Уругвай, Велика Британія (Англія) — Італія, тобто вісімки команд, які володіли титулом чемпіонів світу. Зараз вболівальники позбавлені у великій кількості бачити ці захоплюючи баталії. У Катарі таких матчів було лише три на весь чемпіонат…

За «Швейцарською системою» може бути набагато більше! Та й такого не буде, що у третьому турі групових змагань, команди, які забезпечили собі участь у плей-офф, обирають з ким далі грати і до якої сітки потрапляти. Не буде й такого, коли заздалегідь відомо, що у фіналі ні за яких обставин не могло бути матчу Бразилія — Аргентина або Франція — Англія. А це означає, що, як мінімум, срібний призер чемпіонату при інших розкладах міг бути іншим…

За системою, яка зараз всі індивідуальні призи отримали виключно учасники фінального матчу… Ну, й апогей маразму цієї системи, коли на чемпіонаті було два матчі Хорватія — Марокко і не було матчів Аргентина — Бразилія, Іспанія — Франція…

Також позитивним буде участь команди господарів чемпіонату до останньої миті змагання, що сприятиме святковій атмосфері в країні, яка організовує це дійство. І взагалі не буде «осиротіння» змагання як зараз, коли дуже швидко відправилися додому німці та уругвайці, зігравши лише по три гри кожен. Австралійці, японці, іспанці, американці провели лише на гру більше, а бразильці з голландцями обмежилися п’ятьма матчами. Ну, й апогей — цілком може бути так, що перед останнім туром чемпіонату за «Швейцарською системою» десяток національних збірних претендуватимуть на медалі. Такої інтриги першості з форматом, що діє зараз, навіть і не снилася…

Дмитро Нагорний

Sharing is caring!

Send a Comment