Кличко посадив киянам на шию посередника — якогось одеського «ГЕРЦя» з вулиці Єврейської

У січні поточного року кияни з подивом помітили, що у квитанціях по оплаті житлово-комунальних послуг, зокрема — за утримання будинків та прибудинкових територій замість реквізитів керуючих компаній, які надають ці послуги, з’явилось деяке ТОВ «Фінансова компанія «ГЕРЦ». При більш близькому знайомстві ще більший подив викликало місце реєстрації цього суб’єкта — місто Одеса, Приморський район, вулиця Єврейська, будинок 2-А. Бентежить також його основний вид діяльності — «Інші види грошового посередництва». Яка ж рушійна сила змусила Кличка вклинити між киянами і столичними комунальними підприємствами одеську ТОВку з вулиці Єврейської?

2

Зацікавився цим питанням і народний депутат, голова Спілки власників житла України Олексій Кучеренко. Він надіслав депутатське звернення до міського голови Києва щодо порядку організації розрахунків споживачів із комунальними підприємствами.

Як зазначається у зверненні, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Цивільний кодекс України визначає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов’язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтею 527 Цивільного кодексу України, кожна із сторін у зобов’язанні має право вимагати доказів того, що обов’язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою.

Послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для понад 8 тисяч будинків Києва надають 10 комунальних підприємств (КП) — керуючих компаній з обслуговування житлового фонду районів міста.

Відповідно до затверджених Київською міською радою статутів КП, підприємства є юридичними особами, що мають самостійний баланс. У той же час, у рахунках-повідомленнях на оплату послуг КП для сплати вказуються не їх реквізити, а дані ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» (ЄДРПОУ: 39763909).

Отримати реальні реквізити КП для оплати за отримані послуги «напряму», відповідно до умов законодавства, як вказано у листі, споживачі не можуть.

На думку Олексія Кучеренка, вказана ситуація є спірною, неоднозначною та такою, що може мати ознаки порушення законодавства.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

У своєму зверненні Олексій Кучеренко звертає свою увагу на те, що хоча ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» не є постачальником відповідних послуг, у нього вказаний рахунок з номером «2603…», що відповідно до плану рахунків бухгалтерського обліку банків України є «розподільчим рахунком суб’єктів господарювання». Через це незрозумілим вбачається можливе дублювання, розподіл та розмежування функцій з КП «ГІОЦ», що також здійснює обслуговування особових рахунків, розрахунки та розщеплення платежів.

3

Зазначається, що у відкритому доступі відсутня інформація про пов’язаність ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» з комунальними підприємствами Києва, у тому числі з КП «ГІОЦ», або про надання цією приватною юридичною особою певних фінансових послуг на договірних чи інших засадах (у тому числі умов такої співпраці чи її обрання на підставі конкурсу).

Як вказано у депутатському зверненні, дана ситуація стосується не лише комунальних платежів, а й з платежами до КП «Київтеплоенерго», яке хоч і вказує у рахунках-повідомленнях особистий рахунок, але при здійсненні платежів через певні банки чи платіжні системи — у відомостях про банківські операції переказ теж інколи здійснюється «за участю» ТОВ «ФК «ГЕРЦ»».

Також останніми днями громадяни повідомляють, що при купівлі безконтактних карток для проїзду «е-Квиток», у касових чеках отримувачем коштів значиться ТОВ «ФК «ГЕРЦ»». У свою чергу, електронну закупівлю таких карток для реалізації здійснювало КП «ГІОЦ», про що свідчить інформація з системи «Прозорро».

Зазначена ситуація викликає обґрунтоване нерозуміння та обурення киян — чому і з яких причин платежі за комунальні послуги та за проїзд у комунальному транспорті надходять на рахунок приватної юридичної особи з незрозумілим статусом?

У своєму зверненні Олексій Кучеренко вимагає надати відповідь на наступні питання:

  1. Чому у реквізитах для оплати послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, що надається КП з обслуговування житлового фонду районів міста Києва, вказаний єдиний розрахунковий рахунок ТОВ «ФК «ГЕРЦ»»?
  2. Чому КП з обслуговування житлового фонду районів міста Києва не використовують для одержання оплати за надані послуги їх розрахункові рахунки, наявність яких передбачена статутами?
  3. Чому ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» зазначається отримувачем платежів при купівлі безконтактних карток для проїзду «е-Квиток»? Чому конкурсна закупівля карток проводилася КП «ГІОЦ», а кошти за їх реалізацію надходять на рахунок ТОВ «ФК «ГЕРЦ»»?
  4. Чому ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» подекуди зазначається як отримувач коштів при здійсненні платежів до інших комунальних підприємств (КП «Київтеплоенерго» тощо)?
  5. На якій підставі ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» бере участь у «транзиті»/розщепленні/обробці платежів від споживачів до виконавців послуг? Як визначається його правовий статус? З якого часу це відбувається?
  6. Чи ухвалювалися рішення Київської міської ради чи її виконавчого органу з питань 1-5? Чи проводився конкурс на надання певних послуг? Якими договорами чи документами врегульовані умови і порядок такої обробки платежів?
  7. Який розмір чи відсоток оплати отримує ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» за надання відповідних послуг? Ким цей розмір був погоджений?
  8. Яка сума була фактично сплачена (відрахована) на користь ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» за такі послуги з часу початку їх надання (по періодах)? Яка загальна сума комунальних платежів була переказана через ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» з часу початку його участі в їх обробці?
  9. Чи повідомлялися споживачі офіційним сповіщенням про заміну кредитора у їх зобов’язаннях?
  10. Чи передавалися ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» персональні дані споживачів? Якщо так — на якій підставі?
  11. Чи проводилися контролюючими органами перевірки правомірності існуючого порядку організації розрахунків зі споживачами, а також укладання відповідних угод і організації фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «ФК «ГЕРЦ»»? Якщо так — якими, коли та які їх висновки?
  12. Чи проводилися правоохоронними органами розслідування правопорушень, пов’язаних із фінансово-господарськими взаємовідносинами між ТОВ «ФК «ГЕРЦ»» та комунальними підприємствами Києва?

Джерело

PostSkriptum

Редакція «Нашої версії» разом з киянами чекають на відповідь від Віталія Володимировича Кличка, який збирається висувати свою кандидатуру на посаду столичного мера на наступний термін, обіцяючи містянам золоті гори, але при цьому виводить кошти киян у Південну Пальмиру. А куди ж далі?..

Sharing is caring!

Send a Comment